Dakar'da Sporcularımız Gaza Bastı - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Dakar'da Sporcularımız Gaza Bastı

 12 Ocak 2015, 01:54  

Dakar'da Sporcularımız Gaza Bastı

Dakar Rallisi bir günlük aranın ardından maraton etabıyla Şili-Bolivya arasında tekrar start aldı. Uyuni etabına 83. sıradan başlayan Serkan Özdemir ve Şakir Şenkalaycı 25 yarışçıyı geride bırakarak 58 ve 59. sırayı aldılar.

 

Motor sporlarının en önemli yarışı Dakar’a Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun desteğiyle katılan Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir zorlu, yorucu ve sıcak çöl ortamında mücadelelerine bir günlük aradan sonra devam ettiler. Dakar Rallisi’nde yarışçılarımız sabahın erken saatlerinde Şili’den Bolivya’ya geçti. Toplam 115 yarışçının motosiklet sınıfında start aldığı Iquique (Şili)-Uyuni (Bolivya) etabı 3.900 metre yükseklikte maraton şeklinde yapıldı. Dağlık alanda 392 km. bağlantı etabını geçen yarışçılar, daha sonra 321 km.den oluşan özel etabı yağmur altında geçti. Şenkalaycı ve Özdemir; Bolivya'nın güneybatısında, 3.653 metre yükseklikteki Salar de Coipasa tuz gölü ile dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni’yi geçerek günü tamamladılar.

Toplam 717 km., özel etabı 321 km. olan zorlu Iquique-Uyuni maraton etabını Serkan Özdemir 58. sırada 6:14:18’lik derecesiyle, Şakir Şenkalaycı’da 59. sırada 6:14:45’lik derecesiyle tamamladı. Koray Özkaplan’ın 88. olduğu Uyuni etabını Portekizli pilot Paulo Goncalves kazandı. Motosiklet sınıfında Honda’nın İspanyol sporcusu Joan Barreda Bort 25 saat 40 dakika 48 saniye ile liderliğini sürdürüyor. Genel klasmanda Şakir Şenkalaycı 78, Serkan Özdemir 79 ve Koray Özkaplan’da 104. sırada yer alıyor.
Maraton etabını değerlendiren sporcularımızdan Şakir Şenkalaycı, “Bir günlük dinlenmenin ardından uzun bir etapla Dakar tekrar başladı. Bolivya bölümünü organizasyon maraton olarak planlamış. Gerçek ‘Dakar Ruhu’nu yaşamak için 48 saat destek almadan yarışacağız. İlk bölümü 3 bin 900 metreye varan rakımlarda zor da olsa sorunsuz geçtik. Etabın sonlarına doğru hava soğudu ve yağmur işimizi güçleştirdi. Ama her şeye rağmen finişe gelip, kalabalık Bolivyalılar tarafından karşılanmak güzeldi. Maraton bölümüne bir bütün olarak bakarsak 1 bin 500 km.’den oluşuyor. Bu nedenle motosikletimizi de koruyup Şili’ye tekrar dönmeye çalışacağız. Pazartesi günü bizi görsel olarak hem güzel hem de rakım olarak çok zorlu bir etap bekliyor” dedi.
Dakar’ın gerçek ruhu olarak adlandırılan maraton bölümü için Serkan Özdemir, “Maraton etabı bizi çok zorladı. Güne yine çok erken başladık. Alışık olmadığımız rakımlarda motosiklet sürüp özel etaba başladık. Sert zemin daha sonra da yağmurla mücadele edip Bolivya’ya geldik. Uzun ve yorucu etabın sonunda Uyuni’de Bolivyalıların karşılaması bütün yorgunluğumuzu aldı. Maraton bölümünde sadece yarışanlardan destek alabiliyorsunuz ve fabrika takımları da dahil herkes kendi mekanikerliğini yapıyor. Maraton etabı tamamen stratejik bir etap. Bir bütün olarak değerlendirip, iki gün sonunda motosikletimizi de yormadan Şili’ye dönmemiz lazım” diye konuştu.
AYNI GÜN ÇÖL SICAĞINDAN SOĞUK HAVAYA

Şili’den Bolivya’ya geçip Uyuni’ye gelen yarışçıları yağmura rağmen binlerce Bolivyalı yollarda karşıladı. Uyuni şehir merkezine kurulan podyumdan geçen sporcularımız halkın büyük sevgisiyle karşılaştı. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’te karşılama törenine katıldı. Bütün sınıflarda maraton olarak geçilen Bolivya etabında yarışçılar, mekanik olarak dışarıdan destek almadan ‘Dakar Ruhu’nu yaşadılar. Fabrika takımlarının profesyonel pilotları ile amatör sınıf yarışçıları mekanik işlemlerini tek başlarına yaparken, gece de aynı kampta kaldılar.
Dakar Rallisi’nde 11 Ocak Pazartesi günü motosiklet sınıfında maraton etabın ikinci bölümü Uyuni (Bolivya)-Iquique (Şili) arasında yapılacak. Toplam 805 km’den oluşan etabın 781 km.’si özel etaptan oluşacak ve sporcularımız 4.400 metre yükseklikte mücadele edecek. Yarışçılar, dünya'nın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni’nin etrafını dolaşıp, tuz yataklarından geçecekler. Şenkalaycı ve Özdemir, kilometrelerce uzunlukta tuz kristallerinden oluşan bembeyaz bir zeminde ‘Dünyanın en büyük aynası’ olarak adlandırılan Uyuni’den geçip, maraton etabını 4 bin metreden okyanus kıyısındaki Iquique (Şili) şehrine inişle tamamlayacak.

Bu haber 2103 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu