Dakar Sınırları Zorladı! - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Dakar Sınırları Zorladı!

 13 Ocak 2015, 10:47  

Dakar Sınırları Zorladı!

Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun desteğiyle Dakar’da yarışan Şakir Şenkalaycı günü 66. sırada tamamladı.

 

Dakar’ın Uyuni-Iquique etabının startı dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan Salar de Uyuni’den verildi. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in verdiği startta sporcular toplu çıkış yaptılar. 781 km.’si özel, toplam 805 km’den oluşan etaba 111 sporcu gecikmeli başladı. Elverişsiz hava koşulları nedeniyle etabın bazı noktaları iptal edildi. Sporcularımız 4.400 metre yükseklikte hem doğa hem de zamanla mücadele etti. Bolivya’da bütün sınıfların maraton olarak geçtiği özel etabın sonu Şili’de kısaltıldı. 38 km. üzerinden tekrar start alınırken, ‘Dakar Ruhu’nun yaşandığı etapta Şakir Şenkalaycı 40 dakika ceza alarak 66. oldu. Sorunlar yaşayan Koray Özkaplan’da finişi 71. sırada geçerken, günü Şilili Pablo Quintanilla birinci sırada tamamladı.
Dakar’da en zor günlerden birini yaşadıklarını belirten Şakir Şenkalaycı, “Çok karmaşık, kırıcı ve yağmurlu bir gündü. Sıcaklık sıfırın altına düştü ve rüzgar da durumumuzu iyice kötüleştirdi. Çamur ve tuzlu su adeta işkence oldu. Yarış arada durduruldu ve tekrar kaldığı yerden devam etti. Allah'a şükürler olsun bu etabı da atlatıp finişi gördüm. Dışarıdan maratonda teknik yardıma izin verilmiyor. Pilotlar, kendi elleriyle kendi makinelerini tamir etmek zorunda. Bu nedenle birçol kişi yarış dışı kaldı” dedi.
Bir çok sporcunun mekanik problem yaşadığı etapta sporcumuz Serkan Özdemir’de motosikletinde arıza yaşadı. Özdemir, iyi start almasına rağmen etabın başlarında yaşadığı mekanik problem yüzünden büyük zaman kaybetti. Geceyi etabın içerisinde geçiren Özdemir, sabah padoka ulaştı. Yapılan kontrollerin ardından sporcumuz dinlenmeden tekrar start aldı. Motosiklet sınıfında kırıcı 8. etap sonunda İspanyol sporcusu Marc Coma 28 saat 51 dakika 12 saniye ile liderliği ele geçirdi. Genel klasmanda Şakir Şenkalaycı 61. sıraya Koray Özkaplan’da 81. sıraya yükseldi.

Dakar Rallisi’nde 13 Ocak Salı günü 9. Etap Iquique-Calama arasında 450 km.’si Özel Etap toplam 538 km.’de yapılacak. Sporcular, Şili’nin kuzeyinde dünya'nın en kurak çölü Atacama’da son kez yarışacaklar. Yarışçılarımız, kum tepeleriyle boğuştuktan sonra, 3 bin 500 rakıma taşlı ve dar yollardan ulaşacaklar. Vadileri aşan pilotlar, 539 km. sonunda And dağlarının eteklerindeki dünyanın en kurak yeri Calama şehrinde konaklayacaklar.

Bu haber 1792 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu