Şampiyonlar Dakar'da Gururumuz Oldu - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Şampiyonlar Dakar'da Gururumuz Oldu

 17 Ocak 2015, 17:55  

Şampiyonlar Dakar'da Gururumuz Oldu

Dakar Rallisi’nde, Türkiye Motosiklet Federasyonu desteğiyle ülkemizi temsil eden şampiyon sporcularımız Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir’den oluşan TMF Dakar Takımı, Türk Bayrağını finişe ulaştırdı.

 

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Mayıs Meydanı’ndan (Plaza Del Mayo) 3 Ocak Cumartesi günü magazin startıyla başlayan dünyanın en zor rallisi Dakar, Şili ve Bolivya etaplarından sonra Buenos Aires Teknopolis’te 9.295 km geçilerek bitti. Ülkemizde bir çok şampiyonluğa imza atan Şakir Şenkalaycı ve Serkan Özdemir öncelikli hedeflerini başararak TMF Dakar Takımı olarak motor sporlarının en önemli ve zorlu yarışını tamamladılar. Koray Özkaplan ve Selçuk Bektaş’ın yarıda bıraktığı rallide Şakir Şenkalaycı 50. ve Serkan Özdemir’de 72. sırada finişi gördü.

Motosiklet sınıfında İspanyol pilot Marc Coma bu zorlu rallide 5. kez şampiyonluğunu ilan etti. Dakar'ın finişi için yüzbinlerce kişi Buenos Aires'te toplandı. Podyuma Türk bayrakları ve 55 numaralı çıkartmalarla gelen sporcularımız rahmetli Kemal Merkit'i unutmadılar.
14 GÜN BOYUNCA BÜYÜK MÜCADELE
İnsan ve makinenin birlikte doğa ile mücadelesinin sınandığı insanlık macerası Dakar Rallisi, Arjantin, Şili ve Bolivya topraklarında oldukça teknik beceri gerektiren çöl şartlarında farklı kum tipleri, kum tepeleri, sert zemin ve yüksek irtifadan oluşan zorlu bir parkurda 14 gün sürdü. 190 ülke gözlerini Arjantin’e çevirirken 4 milyondan fazla insan da ralliyi yerinde takip etti. Ekipleri en çok dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atakama Çölü etapları, And dağlarının etekleri başta olmak üzere 5 bin metre yükseklikteki Bolivya’nın dağları ile tuzlu göl etapları zorladı.


Bu haber 2469 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu