Motosikletin Sorunları Masaya Yatırıldı - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Motosikletin Sorunları Masaya Yatırıldı

 24 Nisan 2015, 09:53  

Motosikletin Sorunları Masaya Yatırıldı

Türkiye Motosiklet Federasyonu As Başkanı Hamit Dizman, Radyo Trafik Ankara’da ‘Ankara Konuşuyor” programına konuk oldu.

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu İdari As Başkanı Hamit Dizman, Radyo Trafik Ankara’nın ‘Ankara Konuşuyor” programında motosiklet kullanımı hakkında bilgiler verdi. Son yıllarda Türkiye’nin motosiklet kültüründe gelişmeler olsa da Dizman’a göre Türkiye, dünya standartlarının hala altında bulunuyor. Dizman, buna sebep olarak da eğitim eksikliği ve kanuni boşlukları gösterdi. Federasyon olarak motosiklet kullanımı ile ilgili eğitimler verdiklerini de ifade eden Dizman, bu işin sadece federasyon ve gönüllülerle olmayacağını, yetkililerin bu konuda yasal boşlukları doldurması gerektiğini belirtti.

Dizman, canlı yayında yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti;
MOTOSİKLET KULLANIMI MEDENİYET GÖSTERGESİDİR
“Türkiye’de 2014 verilerine göre 3 milyon kayıtlı motosiklet kullanıcısı var. Kayıtlı olmayanlar ile birlikte ortalama 4 milyon motosiklet kullanıcısı bulunmakta. İtalya’ya baktığımız zaman ise 50 milyonluk nüfusa göre 11 milyon kayıtlı motosiklet kullanıcısı olduğunu görüyoruz. Ancak yavaş yavaş Türkiye’de de motosiklet kültürünün geliştiğini görmekteyiz.

MOTOSİKLETİN ÜLKEMİZDE KANUNDA TARİFİ YOK
“Ülkemizde motosiklet kullanıcılarına uygun yollar yok. Ülkemizde trafik kanununda da motosikletin tarifi bulunmuyor. Ayrıca az öncede belirttiğim gibi motosiklet için yol ve park alanları ülkemizde hala yok. Örneğin Fransa’da motosiklet taksiler vardır. İtalya’da motosiklet yolu ve park yerleri bulunur. Bu ülkelerde her kesimden insan motosiklet kullanıyor. İtalya’da motosiklet kullanıcılarına özel takım elbise üzerine giyilebilen yelekler satılmakta. Ülkemizde motosiklet kullanımı ile ilgili eğitimlerde yetersiz. Kanunda da eksikler olduğu için motosiklet kullanıcıları yetersiz eğitimle trafiğe çıkıyor. Bu sefer o kişi kaskını ve korumalı kıyafetini almıyor. Aynı zamanda eğitim eksikliğinden dolayı kural ihlalleri yapıyor.
MOTOSİKLET KULLANIMINI KÖTÜYE KULLANANLAR VAR
Motosiklet kültürüne en büyük darbe vuran kişiler plakasını gizleyen ve kural ihlali yapanlardır. Tabi herkes üzerine alınmasın ancak genelde lokantalar için motokuryelik yapan kişilerin yaptığı hatalar motosiklet kullanıcılarının vatandaş gözünde imajını da düşüyor. Zamanla yarıştıkları içinde bu kişiler kural ihlallerini daha çok yapıyorlar ve diğer motosiklet kullanıcılarına da kötü örnek oluyorlar.

MOTOSİKLETLİLER FARKEDİLMEK İSTİYOR
Ülkemizde motosikletlerin, otoban geçişlerinde lüks otomobil sınıfından ücret alıyorlar. Vergilendirmede de en yüksek ücret motosiklet kullanıcılarından alınıyor. Cezalarda otomobillere göre motosiklet kural ihlallerinde daha fazla. Kanunda da zaten motosikletlere yer verilmiyor. Yetkililer motosiklet kullanıcılarını görmüyor. Sadece yetkililer değil sürücülerde motosikletlileri fark etmiyorlar. Yol diğer araçların gibi görülüyor ve motosikletlilere kolaylık sağlanmıyor. Trafiğin içerisinde motosikletliler yok sayılıyor.”

Bu haber 1810 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

Teknik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Teknik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi 2018 Yılının ilk Teknik Kurul Toplantısı İzmir'de yapıldı.

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu