Kenan Sofuoğlu'nu Örnek Alıyoruz - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Kenan Sofuoğlu'nu Örnek Alıyoruz

 21 Ekim 2011, 21:36  

Kenan Sofuoğlu'nu Örnek Alıyoruz

Türkiye Pist Şampiyonası 1000 cc A grubunda şampiyonluğa koşan Yunus Erçelik ve genç
Süpermoto yarışçısı Galip Alp Baysan, hedeflerinin Türkiye'yi Kenan Sofuoğlu gibi başarılı
bir şekilde yurt dışında temsil etmek olduğunu söyledi.

 

Türkiye’nin başarılı motosiklet yarışçılarından Yunus Erçelik ve motokros yarışçısı Galip Baysan Bugün TV’nin canlı yayınına konuk oldular. Her iki yarışçı da önümüzdeki sene için hedeflerini büyük tutarken, Kenan Sofuoğlu’nu örnek aldıklarını belirttiler.

TMF GP’de sezon sona ermeden şampiyonluğunu ilan eden Yunus Erçelik, “Bu işi yapmak için çocuk yaşta eğitim alınmalı. Temeli sağlam atmalısınız. Kenan Sofuoğlu da çocuk yaşta yarışmaya başladı. 125 cc, 600 cc ardından 1000 cc, Türkiye, Balkan, Avrupa şampiyonalarında mücadele etti. Daha sonra Superbike, Supersport şampiyonalarında ülkemizi başarıyla temsil etti. Kazandığı büyük başarılar onu MotoGP klasmanına taşıdı.
Zaten bir yarışçı için en üst seviye MotoGP’dir. Kenan Sofuoğlu da bunu başardı. Şimdi Moto2’de yarışıyor. Bizim de hedefimiz Kenan Sofuoğlu gibi olmak, MotoGP’de yarışmak” diye konuştu. Kendi sponsorlarına teşekkür eden Erçelik “Sponsorlarıma, İddaa’ya, Federasyonumuza ve Başkanımız Bekir Yunus Uçar’a çok teşekkür ederim. Ben beş yıldır profesyonel bir şekilde yarışlarda yer alıyorum. 2010 yılına kadar kendi imkânlarımızla ayakta durduk. Ama 2011 yılı bizim için bambaşka bir yıl oldu. Federasyonumuzun desteği ve yeni aldığı motosikletlerle bu yılı başarılı bir şekilde tamamlıyoruz. Yeni sponsorlarımız ve federasyonun desteğiyle 2012 yılında 70 milyon insanımızı Avrupa şampiyonalarında daha güçlü bir şekilde temsil edeceğiz” dedi.
Erçelik, yarış maliyetlerinin yüksek olduğuna dikkat çekerek, “Başarılı bir yarışçı olmak istiyorsanız öncelikle maddi anlamda güçlü olmalısınız. Bizim giderlerimiz çok. Her yarışta maliyetlerimiz artıyor. Ama iddaa’da yer aldığımız için maddi yönde büyük destek görüyoruz ve bu maliyetin altından kalkmaya çalışıyoruz” dedi.
Pazar günü sezonu tamamlayacaklarını belirten Erçelik, “İstanbul Park’ta biz bu sene yarışmaya başladık. Türkiye Pist Şampiyonası’nın ilk iki ayağı Yunanistan ve Bulgaristan’da yapıldı. Daha sonra şampiyonanın üç ayağı da İstanbul Park’ta koşuldu. Son yarış da Pazar günü burada yapılacak. İstanbul Park, dünyadaki motor severlerin merak ettiği ve yarışmak için heyecan duyduğu bir pist. Başkanımızın büyük gayretlerle bize açtığı pistte Pazar günü heyecanlı ve çekişmeli yarışlara imza atacağız” diye konuştu.

BAYSAN: KENAN ABİ GİBİ BAŞARILI OLMAK İSTİYORUM

Motokros ve Süpermoto’da yarışan 13 yaşındaki Galip Alp Baysan, “Benim yaşım çok genç. Bisiklete binmeden önce motosiklete bindim. İlk önce motor kullanmayı öğrendim. 13 yaşında olmama rağmen birçok başarıya imza attım. Ama önümde daha uzun yıllar var. Kendime Kenan Sofuoğlu’nu örnek alıyorum. Bir gün Kenan abi gibi başarılı olacağıma inanıyorum” dedi.
Türkiye’de motosiklet sporunun diğer branşlara nazaran daha az ilgi çekmesine rağmen bu sporu sevdiğini belirten Baysan, sponsor konusunda sıkıntılar yaşadıklarını kaydederek, “Yarışlarda kendi motosikletimi kullanıyorum. Kısaca benim sponsorum babam. Ben babamdan kros motoru istemiştim babam da bana akülü motor aldı. Ama ben kros motorlarını dergilerden takip ediyordum ve bir pazar sabahı babamla gidip kros motoru aldık.
Hemen evimizin yanındaki boş arsada kullanmaya başladım. 2006 yılından itibaren de kros yarışlarına katılıyorum. Benim motora başlamamdan sonra babam da bu spora merak duydu ve şimdi rakibiz. Birlikte yarışıyoruz. Daha 13 yaşındayım. Uzun yıllar motosiklet yarışlarına katılmayı düşünüyorum. Bu dalda gidebileceğim yere kadar gideceğim ve başarı çıtamı daha da yükselteceğim” dedi.

Bu haber 2556 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu