İSTANBUL PARK YARIŞ PİSTİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

İSTANBUL PARK YARIŞ PİSTİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

 10 Ekim 2015, 22:27  

İSTANBUL PARK YARIŞ PİSTİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

İSTANBUL PARK YARIŞ PİSTİ İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak, kurulduğumuz 2003 yılından bu yana, sporumuzun gelişimi, ülke geneline yayılması, sporcu sayımızın artması, milletimizi Dünya ve Avrupa pist ve parkurlarında temsil edecek sporcular yetiştirme hedefinde büyük bir gayretle çalışmaktayız.

Bu çabalar doğrultusunda İstanbul Park Yarış Pisti'nin motosiklet branşına da uygun bir hale getirilmesini sağlamakla başladığımız çalışmalarımız, bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla bu pistte 3 yıl üstüste MOTO GP ORGANİZASYONU düzenleme başarısıyla sürmüştür...

Dönemin Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin destekleri ve İstanbul Ticaret Odası'nın himayesinde Türk sporuna kazandırılan bu tesis, birçok sportif faaliyete kucak açmış, Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun da pist yarışları branşına yıllarca ev sahipliği yapmıştır.

2011 yılına gelindiğinde, Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı ile yoğun temaslarımız neticesinde pistin Motosiklet ve Otomobil Sporları Federasyonu’na son derece cüz'i (bugünkü kira bedelinin yaklaşık onda biri oranında) bir ücret mukabilinde Türk sporunun ihyası adına 2027 yılına kadar tahsisi konusunda anlaşmaya varılmış ve her iki kurumun ortaklaşa hazırladığı sözleşme metni imzaya hazır hale getirilip, Gençlik ve Spor Bakanlığı makamına sunulmuştur.

Türk sporunun tüm branşlarına büyük hizmeti olan ve özelde motor sporlarına özel bir ilgisi bulunan İstanbul Ticaret Odası Sayın Başkanı ve yönetiminin desteği ile yürütülen bu çalışma ne yazık ki dönemin, spora hizmetten çok, kişisel egosunu tatmin ve kibirli benliğinin okşanmasını temin ile meşgul olan yetkilisi tarafından tamamen kişisel sebeplerle iptal edilmiştir.

Böylece spora verdiği zarar kısa süre sonra anlaşılıp, görevine son verilen yetkilinin bu tavrı sonucunda İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı doğal olarak bir ihale ile İstanbul Park Yarış Pisti'ni bugünkü kiracı şirkete vermiştir.

Bu kiracı şirket, başta bizleri sevindiren bir heyecanla, halen Sayın Cumhurbaşkanımızın özel ilgi ve tensipleriyle yarışan sporcumuz Kenan Sofuoğlu'nun da mücadele ettiği Dünya Superbike (World SBK) organizasyonunu İstanbul'da en az 3 yıl boyunca gerçekleştirmek üzere anlaşma yapmıştır. Sonrasında gerçekleştirilen organizasyonda federasyonumuz tüm teknik ve idari hizmet desteğini bu iş için vermiş ve Türk sporunun yüzünü ağartmıştır.

Ancak pistin işletmecisi şirketin federasyonumuzdan parasal destek talebi olunca, konu bağlı bulunduğumuz Gençlik ve Spor Bakanlığı makamına iletilmiş, gelen olumsuz cevap ve harcama izninin verilmemesi üzerine de desteğimiz teknik, idari, yönetim ve personel tahsisi şeklinde gerçekleştirilmiştir.

Bu noktada gerçeği bilmesine rağmen, beklentileri karşılanmayan işletmeci şirket yetkilileri, bu durumu "TMF, Kenan Sofuoğlu'nun yarışını istemiyor" gibi komik bir propaganda ile spor kamuoyuna sunmaya çalışmış ve organizasyonun kalan 2 yıllık kısmını ticari kaygılarla iptal etmiştir. Öte yandan da fahiş fiyatla federasyonumuza kiraladığı tesiste, zaten bu fiyatlandırma ile yapmamız mümkün olmayan motosiklet yarışlarına artık izin vermeyeceğini ilan etmiştir.

Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak, bütçemizi tüm spor branşlarımız için adalet ve titizlikle kullanmakta olduğumuz bütün kulüp, sporcu ve camiamızca bilinmektedir. Türkiye Motosiklet Federasyonu, yarışlar için sporcularından lisans, vize, sigorta, katılım ücreti dahil hiçbir ücret tahsil etmemektedir. Sınırlı bir bütçe ve tescilli kulüpleri maharetiyle tüm yarış ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirme gayretinde olan federasyonumuzun, İstanbul'da olmasına rağmen dünyanın en pahalı pisti olan bir tesiste yarış düzenlemesi bugünkü şartlarla zaten mümkün görülmemektedir. Kaldı ki bu tesiste yapılacak tek bir yarış organizasyonunun maliyeti, tüm sezon boyunca yaptığımız pist yarışlarının maliyetine eşit miktardadır.

Ancak her türlü olumlu, iyi niyetli çalışma ve gelişmeye açık olan yönetimimiz, bu tesiste organizasyon yapma noktasında her zaman olduğu gibi imkan aramaya ve çalışmaya devam edecektir. Zira her ne kadar şuan açık oto pazarı olarak kullanılsa da bu tesis, temelde İstanbul Ticaret Odası ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, yani kamunun malıdır.

Hiçbir kişi ve kurumla şahsi problemi olmayan TMF yönetiminin kapıları bu tesiste yarış yapmak isteyen kulüp, sponsor firma veya organizatörlere her zaman açıktır ve bunun için TMF başka federasyonların aksine hiçbir ücret talep etmemektedir.

Hali hazırda Türk sporunun dünya ile rekabeti hedefinde, inançla, gayretle ve samimiyetle çalışan ve bağlı bulunduğumuz makam olan Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü'nden aldığımız destek ve onayla faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz federasyonumuz, ülkemize Dünya ve Avrupa'da parmak ısırtan sporcular yetiştirmeye devam edecektir.

Saygılarımızla...


Bu haber 3238 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu