Sümbül Dağı Eteklerinde Motosiklet Eğitimi - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Sümbül Dağı Eteklerinde Motosiklet Eğitimi

 01 Kasım 2011, 19:32  

Sümbül Dağı Eteklerinde Motosiklet Eğitimi

Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) tarafından sosyal sorumluluk ve motosiklet sporunun yaygınlaşması için başlatılan "Motosiklet Sürüş Eğitimi" projesi Hakkari'de ikinci defa start aldı.

 

Yaşları 5 ile 15 arasında olan çocukların katıldığı sürüş eğitimi, yoğun istekten dolayı ikinci defa yapılması kararlaştırıldı. TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar’ın da Hakkâri’ye giderek yerinde gördüğü sürüş eğitimi katılımcı çocuklar arasında adeta bir bayram havası estirdi. İlki geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan ve 300 çocuğun motosiklet sürmeyi öğrendiği kursta öncelikle bütün katılımcılara motosiklet sürüşü öğretildi,  belirlenen yetenekli çocukların ise lisanlı sporcu yapılması hedefleniyor. Hakkâri’nin ender düz alanlarından olan Sümbül Dağı’nın eteğindeki Merzan Sahası’nda devam eden eğitimin talep olduğu sürece devam edeceği belirtilirken, sürüş eğitiminin çocukları sosyalleştirdiği ve çocukların davranışları üzerinde olumlu etki bıraktığı kaydedildi.

MİLLİ SPORCU NEDEN ÇIKMASIN?

Çocukların öğrenmeye istekli ve yetenekli olduğuna dikkat çeken Sürüş Eğitmeni Vehbi Ulusan, milli sporcu olabilecek kapasitede çocukların olduğunu söyledi. Motosiklet eğitiminin çocukların el-ayak koordinasyonunu sağlayabilmeleri açısından faydalı olduğunu ifade eden Ulusan, “Bu spor erken yaşlarda yapılırsa çocuklarda disiplin, karar verme becerisi ve beyin fonksiyonlarının çeşitlenerek gelişmesini sağlar. Bu eğitimi Hakkâri’de yapıyor olmamızın ise birçok faydası olduğu kanısındayım’’ dedi.

DEPREMZEDE ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Eğitim sahasında çocuklarla sohbet eden TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar ve organizasyona katılmak için gelen milli ralli sporcusu Burcu Çetinkaya çocuklara satranç takımı, şapka hediye etti. Çetinkaya ve Uçar Hakkari’ye gelmeden önce de spor federasyonlarının bağışladığı malzemeleri depremin merkezi olan Van’ın Erciş İlçesi’nde depremzede çocuklara dağıttı. Terör ortamının çocuklar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri azaltmak için Türkiye çapında yapmayı planladıkları sürüş eğitimini özellikle Hakkari’de başlattıklarına dikkat Çeken Uçar, “Öncelikle bu malzemeleri bağışlayan federasyonlarımıza teşekkür ediyorum. Gönderdikleri malzemeleri hem depremzede çocuklarımıza hem de eğitim kursumuza katılan Hakkarili çocuklara dağıttık. Bu bölgede faaliyetlerimiz sürecek. Arsa tahsis edilirse Hakkari’ye bir pist yapma kararımız da var’’ dedi.

RALLİCİ ÇETİNKAYA’DAN ANLAMLI MESAJ

Milli sporcu Burcu Çetinkaya ise TMF’nin Hakkari’de yapacağı her türlü faaliyete gönüllü olarak katılacağını belirterek, “Eğer buraya bir motor sporları pisti yapılırsa ben de otomobil yarış eğitimi vermek isterim. Bunun için her türlü fedakârlığı yapmaya hazırım’’ diye konuştu. Uçar, Çetinkaya ve beraberindekiler daha sonra Hakkari Valisi Muammer Türker, Hakkari Emniyet Müdürü Ayhan Buran, Hakkari Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit Güldal ile bir araya geldi. 

Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız

Bu haber 2082 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu