Türkiye Yeni Bir Merkeze Kavuşuyor: Afyonkarahisar - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Türkiye Yeni Bir Merkeze Kavuşuyor: Afyonkarahisar

 25 Ekim 2016, 17:55  

Türkiye Yeni Bir Merkeze Kavuşuyor: Afyonkarahisar

Türkiye’nin ve dünyanın ilk termal su kullanılan motor sporları tesisleri Afyonkarahisar’da yapılacak.

 

Ülkemizde yer alan motor sporları merkezlerine bir yenisi daha ekleniyor. Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun projelendirip, Ayfonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi’nin hayata geçireceği “Afyon Motor Sporları Merkezi” 7 farklı sınıfta hem sporculara hem de adrenalin severlere hizmet verecek. Afyonkarahisar Motor Sporları Merkezi’nin tanıtımı Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Dr. Yunus Tortop, TMF Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Nedim Akülke, Avrupa Şampiyonu milli sporcumuz Harun Çabuk’un katılımıyla yapıldı. Konuşmaların ardından şampiyon sporcular Harun Çabuk, Mehmet Sabri Yılmaz ve Muhammed Çetin gösteri sürüşü yaptılar.
VALİ YILDIRIM: EMEĞİ GEÇENLERE ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
Afyonkarahisar Valisi Aziz Yıldırım, “Yarışmak insanın doğasında vardır. Yarışmak illaki kendini üstün gösterme değil, yapılan işin daha güzel hale getirilebilmesi yarışması olarak da düşünülebilir. Yani bir işi yapıyorsunuz ertesi gün bakıyorsunuz ki bunu şöyle yapsam daha güzel olurdu diye düşünebiliyoruz. Tabii ki bunlar hayatı güzelleştiriyor. Her zaman bizim ve gençlerimizin televizyonlarda izlediği yarışları artık burada yapılacak. Belki televizyonlarda izlediğimiz ve kendilerine hayran kaldığımız dünyaca ünlü ve herkes tarafından tanınan motokroscuları, yarışcıları belki burada yarışırken göreceğiz. Hakikaten önemli bir faaliyet, hayatı güzelleştiren işlerdir bunlar. Belki bu alanda değerli Federasyon Başkanımızın söyledikleri gibi belki yeni sporcularımız yetişecektir. Burada yarışan dünyaca ünlü motorkrosçuları işte dünyanın başka başka ülkelerindeki önemli yarışlarda seyredeceğiz. Neden bizim beş tane daha Kenan Sofuoğlu’muz olmasın. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Gençlik Spor Bakanımıza, tatbikî bizim yani Afyonkarahisar’ımızın değerli evladı değerli Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na, Belediye Başkanımıza, Federasyon Başkanımıza ve emeği geçen herkese sizlerin huzurunda defalarca teşekkürü bir borç biliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun” dedi.
BAŞKAN UÇAR: ŞAMPİYONLAR BURADA YETİŞECEK
Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak hayalini kurdukları bir günü yaşadıklarını söyledi. Başkan Uçar “ Bize bu günü yaşatan önce Allah’a, sonra himayeleriyle bize kucak açan Sayın Valimize, Belediye Başkanımız Burhanettin Çoban’a teşekkürlerimi sunuyorum. Biz hayal kuran federasyonuz, hayallerinin peşinde koşan bir federasyonuz. Türkiye’de Motor Sporları Merkezi olarak hayalini kurduğumuz bir noktadayız. Motor Sporlarına dair tüm branşların yapılabileceği ve buradan daha çok Kenan Sofoğlu, Harun Çabuk gibi Şule Hanım gibi motosiklet gönüllülerinin yetişebileceği bir ortamı oluşturmanın ilk günü ve startını veriyoruz. Burada 160 bin dönümlük bir arazi içerisinde ATV yarışlarını, süper moto yarışlarının motokros yarışlarının Enduro ve Süper Enduro yarışmalarının yapılabileceği bir alanın yapımını başlatıyoruz” dedi. Kısa bir süre içerisinde Türkiye Şampiyonası boyutundaki yarışmalar düzenlemeyi amaçladıklarını kaydeden Başkan Uçar “13 yıl spor teşkilatında görev yapmış biri olarak hayranlıkla izledik buradaki tesislerin varlığı ve modernizasyonunu. Ülkemizin birçok ilinde insanların hayal bile edemeyecekleri, muhteşem tesisler burada kurulmuş. Buradaki tesisler, bütün branşlara hizmet edebilecek vasıfta, özellikte dünya standartlarında olan tesisler. Hem Afyonkarahisarlılar hemde Türk gençliği bu tesislerin değerini bilmeli. Milletin devletin ve ülke sporundaki bütün güzelliklerin himayesini gerçekleştiren Sayın Cumhurbaşkanımızın yüreğindeki o gönüllülüğe sahip Valilere ve Belediye Başkanlarına ihtiyacımız vardı. Bugün onların desteği ile buradayız. En çabuk, en faydalı, en hayırlı şekilde bu tesisi Türk Sporuna ve motor sporlarına kazandıracağımızı ümit ediyorum…” diye konuştu.
BELEDİYE BAŞKANI ÇOBAN: BÜTÜN İMKANLARIMIZI KULLANACAĞIZ
Proje, ülkemizin motor sporları alanında tesis ihtiyacını karşılayacağını belirten Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, “Afyon Motor Sporları Merkezi 7 farklı sınıfta hizmet verecek. Sporcularımız ve gençlerimiz için her şey düşünüldü. Afyon Spor Kompleksi içinde yer alan merkez bütün adrenalin severleri ilimize çekecek. Afyonkarahisar, Türkiye’nin değil dünyanın motor sporları merkezi olacak. Devletimizin ve belediyemizin imkanları dahilinde bu projeyi tamamlayacağız. Merkezin ilimize kazandırılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Motor Sporlarına olan ilginin gün geçtikçe arttığına dikkat çeken Başkan Çoban; “Motor sporu denince 10’a yakın branş var. Hepsini Afyon’a yapma kararı aldık. Gençlik Sporları Genel Müdürlüğümüz Motor Sporları PisTi yapılmak üzere buradaki 164 bin metrekarelik alanı Belediyemize teslim etti. İnşallah Türkiye Motosiklet Federasyonu öncülüğünde burada Motor Sporlarına yönelik 6 branşta spor yapılabilecek tesisin birini buraya yapıyoruz. İkinci tesisimiz hem otomobil drag pistini, hem motor drag pistinin çalışmalarına başladık, 2017 yılında bitirmeyi amaçlıyoruz. Buradaki üçüncü projemizi ise Sayın Başbakanımıza arz ettik. En az 3 kilometre uzunluğunda, 16 metre genişliğinde asfalt pist üzerinde hem otomobil yarış pisti olarak kullanılacak, hemde motor yarış pisti olarak kullanılacak 350 bin metrekare düz bir alan gerekiyor. Bu konuyu da Sayın Başbakanımıza arz ettik. Sayın Valimizin destekleriyle bu arazinin bulunmasıyla birlikte projeyi yine Motosiklet Federasyonu’nun önderliğinde yapmayı hedefliyoruz” dedi.
DEV PROJE 2017 SONUNDA TAMAMLANACAK
Şifalı kaplıcaları ve termal suyuyla öne çıkan Afyonkarahisar’da, “Spor, Turizmin Geleceğidir” kapsamında motor sporlarında ilk kez termal su kullanılan tesisini, Afyonkarahisar Belediyesi ülkemize kazandıracak. Şehir merkezi, alış-veriş ve oteller bölgesine yakın 160 dönümlük araziye kurulacak “Afyon Motor Sporları Merkezi” 2016 yılı sonuna kadar motokros, enduro, süperenduro, atv ve süpermoto branşlarında hizmet verecek. Afyonkarahisar, ilk Türkiye Şampiyonası’na 2016 yılı Kasım ayında ev sahipliği yapacak.
Motor sporlarının en kapsamlı ve iz bırakacak projesi olan “Afyon Motor Sporları Merkezi” Drag Pisti ve Yarış Pistleri ile birlikte 2017 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Dolgu aşamasında olan Drag Pisti yeni sezonda hız tutkunlarını Afyonkarahisar’a çekecek. Yer tahsisi ve projelendirme aşamasında olan Yarış Pistinin temeli ilkbaharda atılıp, 2017 yılı sonunda spora hizmet verecek. Tamamlandığında Spor Turizmi’nin termal alanda dünyadaki en büyük ve en kapsamlı merkezi Afyonkarahisar’da 7’den 70’e bütün adrenalin ve hız severlerin buluşma noktası olacak. Dünyada tek, Türkiye’de sayılı tesislerden birisi olacak kompleks Afyonkarahisar’a ayrı bir değer katacak.Bu haber 1772 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu