Dakar Rallisi'ne Türk Çıkarması - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Dakar Rallisi'ne Türk Çıkarması

 20 Aralık 2011, 16:40  

Dakar Rallisi'ne Türk Çıkarması

Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun desteğiyle Dakar Rallisi'nde ülkemizi bu yıl ilk kez üç motosikletçi temsil edecek.

 

Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mehmet Binli, 1-15 Ocak'ta Arjantin, Şili ve Peru topraklarında düzenlenecek 33. Dakar Rallisi'nde Türkiye'yi temsil edecek Kemal Merkit, Şakir Şenkalaycı ve Selçuk Bektaş ile birlikte Kanyon Alışveriş Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. TMF Asbaşkanı Mehmet Binli, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto ve İddaa'nın katkılarıyla yurt dışı organizasyonlara katılan sporculara destek verdiklerini belirtti. Dakar Rallisi'nde ilk kez 3 kişilik motosiklet takımıyla katılacaklarını ifade eden Binli, “Dakar, rallinin zirvesidir. Kemal Merkit yıllardır bunu başarıyla götürüyordu. Onun öncülüğünde üç kişilik takım kurmaya karar verdik. Böyle bir yarışta Türk Bayrağı'nı finişte ve ödül töreninde olmasını istiyoruz. Gelecek yıl daha farklı bir çalışma yürüterek bu takıma gençleri de ekleyip daha büyük başarıları hedefleyeceğiz” dedi.

MERKİT: BU YIL YALNIZ DEGİLİM
Çöl kaplanı lakaplı Kemal Merkit, geçmiş yıllarda tek başına yarıştığını hatırlatarak, “Bu yıl 3 kişilik bir ekiple birlikte Dakar’da bulunacağız. Önceki yıllarda tek başıma yarışıyordum. Bu yıl benimle berebar Selçuk Bektaş ve Şakir Şenkalaycı da mücadele edecek. Türk bayrağını finiş noktasına götürmek için çalışacağız” diye konuştu. Kemal Merkit, hedeflerini ise şöyle açıkladı: “2012 Dakar Rallisi`nde Türk takımı olarak hedefimiz ülkemize madalyalarla dönmek. Kişisel olarak da genel klasmanda 188 sporcu yarışacak, ilk 30 içinde yer alıp mekanik destek almayanlar sınıfında ise ilk üçü hedefliyoruz.” Federasyonu`nun bu yıl yeniden yapılanmaya gittiğini ifade eden Merkit, “Federasyon, Türk motor sporunu daha ileriye götürmek için sürekli çalışıyor ve bize destek sağlıyorlar. Onlara da teşekkür ediyoruz.” dedi. Federasyon ve KTM Spormoto başta olmak üzere sponsorlarına teşekkür eden Kemal Merkit, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Adım Adım” oluşumuyla Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği'ne bağış yapacaklarını sözlerine ekledi.
ŞENKALAYCI: GÖZÜM KEMAL MERKİT’İN ÜZERİNDE OLACAK
Bu yıl ilk kez Dakar Rallisi’nde mücadele edecek Şakir Şenkalaycı ve Selçuk Bektaş da, hedeflerinin Türk bayrağını finiş noktasına götürmek olduğunu ifade ettiler. Motokros, Enduro ve Süper Moto sınıflarında Türkiye şampiyonlukları bulunan Şakir Şenkalaycı ise ilk kez katıldığı Dakar Rallisi'nde idealinin Kemal Merkit gibi başarılı olmak olduğunu kaydederek, “Bu yarışta önemli olan rotayı iyi takip edebilmek. Kaybolmamak için gözüm daima Kemal Merkit'te olacak” dedi.

33. DAKAR RALLİSİ 1 OCAK’TA START ALIYOR
33. Dakar Rallisi, 1-15 Ocak'ta 4. kez Güney Amerika'da yapılacak. Ralli Arjantin'in Mar Del Plata kentinde 1 Ocak'ta start alacak. Şili'den geçildikten sonra Peru'nun başkenti Lima'da 8 bin 363 kilometre sonunda, 15 Ocak'ta tamamlanacak. Ralliye 50 ülkeden, 185 motosiklet, 33 ATV, 171 otomobil, 76 kamyon kayıt yaptırdı. Yarışta Türk motosikletçiler Kemal Merkit 55, Selçuk Bektaş 153, Şakir Şenkalaycı 184 numara ile start alacak.

Bu haber 1763 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Dakar

Despres Mutlu Sona Çok Yakın

Despres Mutlu Sona Çok Yakın Dakar Rallisi'nin Nasca-Pisco etabını Helder Rodrigues kazanırken, genel klasmanda Fransız pilot Cyril Despres ...

Coma Zirveyi Tekrar Ele Geçirdi

Coma Zirveyi Tekrar Ele Geçirdi Dakar Rallisi'nin 12. Etabı'nı İspanyol Marc Coma kazanırken, İspanyol pilot genel klasmanda da zirveye yer...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu