İnanç Ayrımcılığını Kınıyoruz - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

İnanç Ayrımcılığını Kınıyoruz

 28 Aralık 2011, 15:54  

İnanç Ayrımcılığını Kınıyoruz

Yeni Şafak Gazetesi'nin bugün manşetinden verdiği "Başörtülü binince BMW bozuluyor" başlıklı habere ilk kurumsal tepki Türkiye Motosiklet Federasyonu'ndan geldi.

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu’ndan (TMF) yapılan açıklamada, "Eğer Borusan’ın, distribütörü olduğu BMW markasının imajı “başörtüsü ile yan yana geldiğinde” bozulur zihniyeti var ise, önümüzdeki yarış sezonunda BMW markası ile olan 3 önemli çalışmamızı askıya alıyoruz.
Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, din ve vicdan özgürlüğüne aykırı bu davranışı tasvip etmediklerini vurgulayarak, “Derhal bu durum düzeltilmeli ve gereği yerine getirilmelidir.” dedi. Uçar, “Federasyon üst yönetimi olarak bu durumu istişare ettik. İnsanların inancından dolayı yargılanması, dışlanmaya çalışılması yahut tepki görmesi, çağdışı bir anlayıştır. Böylesi ayrımcı ve yanlış düşünceye sahip insanların hala var olmasından dolayı müteessir olduğumuzu önemle vurguluyor, bu bakış açısının Borusan gibi kurumsal bir yapıyı temsil etmediğini umut ediyoruz. Dünyanın dört bir yanında sporcu yarıştıran ve sponsorluk alan bir kurum olarak bu anlayışa hiçbir yerde rastlamadık. Başörtüsü, inanç hassasiyeti ve İslami değerlere duyarlılık BMW markasının imajını bozuyorsa ve bu nedenle de sponsorluk anlaşması iptal edilebiliyor ve bu, insanların yüzüne alenen ifade edilebiliyorsa, TMF olarak biz de böyle bir zihniyet karşısında pistlerde Güvenlik aracı  (Safety Car) olarak BMW’nin kullanımına yönelik protokolümüzü iptal ediyoruz.” şeklinde konuştu.Öte yandan Başkan Uçar, “Marka güvenilirliğine inandığımız için Türkiye Şampiyonu olan sporcularımızın yarışması adına temin edilen 3 adet BMW motosikleti de Türkiye Şampiyonası’nda yarıştırmama kararı alıyoruz. Ayrıca 2012 yılı yarış sezonunda altyapı ve eğitim çalışmalarında kullanılmak üzere alınması planlanan 22 adet BMW marka motosiklet alımını da gündemden kaldırıyoruz.” dedi.
Bu arada, 2011 yılı Türkiye Motosiklet Pist Şampiyonu Yunus Erçelik, Türk bayrağını dünyanın dört bir yanındaki pistlerde temsil eden Milli bir motosiklet yarışçısı olarak inancımıza yönelik ayrımın kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek, "Avrupa ve dünyanın hiçbir yerinde sponsorların bu tip bir ayrım gözetmediğini, biliyor ve görüyoruz” dedi. Erçelik, “Sporcuların başarısından veya sportif faaliyetlerinden önce inançları dikkate alınıyorsa bu tutum lanetlenmelidir. Ben gelecek 2012 yılında tüm yabancı rakiplerim BMW markası ile yarıştığından dolayı bu markayı tercih etmiştim. Ancak BMW’nin ülkemdeki yönetim anlayışının böyle olmasına tepkim bu markayı kullanmamaktır. Bu durum düzeltilmediği sürece BMW ile Türkiye Şampiyonası’na çıkmayacağım.
Ralli şampiyonu Burcu Çetinkaya ile sponsorluk anlaşması yapan Borusan, distribütörü olduğu BMW'yi başörtülü partneri Merve Kılıç'la ekranda test edince "imajımız bozuldu" gerekçesiyle sponsorluk anlaşmasını iptal etmişti.

Bu haber 2682 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı

Eğitmen Denklik Başvuru Sonuçları Açıklandı Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından Eğitmen Denklik Başvuru ve Eğitmen Kursuna Katılacakların Listesi Açıklan...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu