Dakar Rallisi Start Aldı - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Dakar Rallisi Start Aldı

 01 Ocak 2012, 11:38  

Dakar Rallisi Start Aldı

Üç kişilik Türk takımı zorlu yolculukta start aldı.

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu desteği ile, 2012 KTM 450 EXC  motorlarıyla yarışa katılan Türk Takımında Kemal Merkit 55  Selçuk Bektaş 153, Şakir Şenkalaycı ise 184 numara ile Dakar rallisinde start aldı.
50 ülkeden 178 motorsiklet, 30 ATV; 161 otomobil ve 74 kamyondan oluşan 443 araçlık konvoy Mar del Plata’dan start alarak ilk etapda 820 km yol katederek Santa Rosa de la Pampa’ya varacak.  Yarışçılar 57 km’lik özel etapda Arjantin topraklarında küçük kum tepeleriyle zorlu yarışın ilk sınavını verecekler.
İnsan ve makinenin birlikte doğa ile mücadelesinin sınandığı insanlık macerası Dakar Rallisi, Arjantin Şili ve Peru topraklarında oldukça teknik beceri gerektiren çöl şartlarında farklı kum tipleri, kum tepeleri, sert zemin ve yüksek irtifadan oluşan  zorlu bir parkurda toplamda 8370 km ve 15 gün sürecek. Ekipler en çok dünyanın en kurak çölü olarak bilinen Atakama Çölü etaplarında ve And dağları eteklerinde 4000 metre yükseklikteki etaplarda zorlanacak.
Çöl Kaplanı lakaplı Kemal Merkit,  Motocross, Enduro ve Super Moto  sınıflarında  Türkiye Şampiyonu ünvanı bulunan Şakir Şenkalaycı ve v uluslararası rallilerde  derecelere sahip Selçuk Bektaş’dan oluşan DakarTürk Takımı, Türk Bayrağını finişe ulaştırmayı hedefliyor. 2.hedef ise mekanik destek almayanlar kategorisinde ise ilk 3 sırayı elde etmek.
2011 Dakar Rallisi’ne Türkiye Motosiklet Federasyonu desteği ile katılan Dakar Türk Takımı’nın co-sponsoru  KTM Spormoto, destek sponsorları ise, Salcano, Gefco Taşımacılık, Globe Scout Adventure Equipment, Go- Pro, Edox, The North Face,. MAC Team ,  Power FM ve Digitürk Web TV.
Dakar Türk Takımı sporcuları,   Adım Adım oluşumuyla TOFD (Türkiye Omurilik Felçlieri Derneği) yararına yarış kilometreleri miktarında bağış yapacaklar sayesinde , akülü sandalye ile katkıda bulunmayı hedefliyor. Ayrıca Dakar rallisi  İddaa oyunu içerisinde yer alacak .1 OCAK PAZAR      1. Etap  Mar Del Plata – Santa Rosa De La Pampa

Yol Bölümü  796 km
Özel Etap  60 km

KÜÇÜK KUM TEPELERİ AMA GÜNEŞLENMEK YOK  Sahil bölgesi Mar del Plata 31 Aralık tanıtım seremonisinde yarışçıların kalabalıkla vakit geçirmesinden sonra akıllarda tembellikle ilgili düşüncüler getirebilir ama Ralli’nin ilk özel etabı kısada olsa , deniz kıyısından geçecekleri ve alçak kum tepelerini aşmaları gerekeceği ilk engellerden oluşan ve en hızlı zamanın bir sonraki günün startını belirleyeceği önemli bir etap. Özel etap sonrasında Santa Rosa de la Pampa’ya doğru uzun bir bağlantı etabı geçilecek.


2 OCAK PAZARTESİ     2. Etap  Santa Rosa De La Pampa – San Rafael

Yol Bölümü     486 km
Yol Bölümü     486 km
Özel Etap    295 km
Özel Etap    290 km

NIHUIL’İN GRİ KUM TEPELERİ  Yarışçılar özel etabın startına ulaşmak için uzun bir yol katedecekleri güne oldukça erken başlayacaklar. Rotanın hemen başındaki hızlı pasajlar sürücülerin konsantre olmalarını gerektiriyor. Sert zemindeki büyük ve hızlı virajlardan sonra kum tepeciklerine geçiş yarışmacıların ilerlemesini yavaşlatacak. Nihuil’de görülecek gri renkli kum binlerce yıl öncesine ait volkanik faaliyetle şahid olmuş.


Bu haber 1322 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Dakar

Despres Mutlu Sona Çok Yakın

Despres Mutlu Sona Çok Yakın Dakar Rallisi'nin Nasca-Pisco etabını Helder Rodrigues kazanırken, genel klasmanda Fransız pilot Cyril Despres ...

Coma Zirveyi Tekrar Ele Geçirdi

Coma Zirveyi Tekrar Ele Geçirdi Dakar Rallisi'nin 12. Etabı'nı İspanyol Marc Coma kazanırken, İspanyol pilot genel klasmanda da zirveye yer...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu