Dakar'da Şenkalaycı Tam Gaz Gidiyor - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Dakar'da Şenkalaycı Tam Gaz Gidiyor

 10 Ocak 2012, 22:14  

Dakar'da Şenkalaycı Tam Gaz Gidiyor

Dakar Rallisi'nde ülkemizi temsil eden tek Türk yarışçı Şakir Şenkalaycı, 9. etabı 35. sırada tamamlayarak, genel klasmanda 44. sıraya yükseldi.

 

Arjantin’nin Mar del Plata şehrinde 1 Ocak’ta 178 motosikletçinin start aldığı 8.391km’lik Dakar Rallisi, tüm zorluklara rağmen Şili topraklarında 120 yarışçıyla devam ediyor. Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun desteğiyle efsane yarışa devam eden Şakir Şenkalaycı, 15 Ocak’taki finişe doğru bayrağımızı taşımayı sürdürüyor. Dakar Rallisi’nin 9. özel etabında yarışçılar, kıtanın kuzeyine doğru uzanan dağlar arasındaki kanyonlardan geçtiler. Dikkat, tecrübe ve becerinin ön plana çıktığı 556 km.’lik özel etapta mücadele eden tek Türk yarışçı Şakir Şenkalaycı bu zorlu parkuru başarıyla tamamladı. Pasifik Okyanusu kıyısında Iquique’de son bulan etapta istikrarını hiç bozmayan genç yarışçımız, 07:55:26’lık derecesiyle 35. en iyi zamana imza attı. Şenkalaycı, elde ettiği bu derece ile rallide en iyi özel etap derecesini yaparken, genel klasmanda da 44. sıraya yükseldi.

Şakir Şenkalaycı etabı ise şöyle değerlendirdi; “Bugünkü etap gene hızlı ve yorucuydu. 48 numaralı (Hans-Jos Liefhebber) sürücüyü takip ederek çok iyi tempo tutturdum. Fakat çok hızlı tempoda bazı riskli durumlar da oldu. Nehir geçişinde başka yarışçılar gibi vakit kaybetmedim ama topuğum hala ağrıyor. Iquiqu’ye iniş de muhteşemdi. İnanılmaz yüksek bir kum tepesinden aşağı inerek finişe ulaştım. Malles Moto'da 2. sıradayım ve farkı da gittikçe açıyorum.”

Fransız Cyril Despres (KTM) 9. etabı ilk sırada tamamlarken, İspanyol Coma (KTM) ikinci, İspanyol Barreda Bort’da (Husqvarna) üçüncü oldu. Fransız pilot Despres, bu galibiyetiyle genel klasmanda ilk sırayı ele geçirirken, Marc Coma’da ikinci sıraya geriledi. İki ezeli rakibin aralarındaki zaman farkı ise 2 dakika 28 saniye.


11 OCAK ÇARŞAMBA (10. Etap Iquique-Arıca)
Yol Bölümü 317 km
 Özel Etap 377 km

KUMDA SÖRF ZAMANI

Yarışçılar sabahın erken saatlerinde yoğun duygular yaşayacaklar. Özellikle özel etabın başlangıcında karşılaşacakları manzara onları kilometrelerce sürecek kum dalgalarıyla buluşturacak. En tecrübeli pilotlar, yüzlerce kilometreye varan sabit parkurda kum tepeleri üzerinde adeta sörf yapacaklar. Özel etabın finişine doğru yarışçılara, yorucu feş feş bölümünde Dakar Rallisi’nin zorlu gerçekleriyle karşılaşacaklar.


Bu haber 1626 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Dakar

Despres Mutlu Sona Çok Yakın

Despres Mutlu Sona Çok Yakın Dakar Rallisi'nin Nasca-Pisco etabını Helder Rodrigues kazanırken, genel klasmanda Fransız pilot Cyril Despres ...

Coma Zirveyi Tekrar Ele Geçirdi

Coma Zirveyi Tekrar Ele Geçirdi Dakar Rallisi'nin 12. Etabı'nı İspanyol Marc Coma kazanırken, İspanyol pilot genel klasmanda da zirveye yer...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu