Tolon: Şampiyonların Tercihi Türkiye - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Tolon: Şampiyonların Tercihi Türkiye

 10 Temmuz 2012, 12:12  

Tolon: Şampiyonların Tercihi Türkiye

Maxis FIM Dünya Enduro Şampiyonası'nda Jüri Üyesi olarak görev yapan Türkiye Motosiklet Federasyonu Enduro Genel Direktörü Tolga Tolon, Dünya Şampiyonası'nda yarışan sporcu ve delegelerin yeniden Türkiye'ye gelmek istediklerini söyledi.

 

İtalya'nın Castiglion Fiorentino kentinde 30 Haziran - 1 Temmuz 2012 tarihlerinde düzenlenen Maxis FIM Dünya Enduro Şampiyonası 5. ayak yarışında Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Enduro Genel Direktörü ve FIM Enduro Komisyon Üyesi Tolga Tolon, FIM tarafından Jüri Üyesi olarak görevlendirildi. Jüri Başkanı Belçikalı Christian Dejasse ile birlikte FIM adına dört gün boyunca görev alan Tolga Tolon, yarışa birçok ülkeden 116 yarışçının katıldığını ve iki günde toplam 8 tur olarak düzenlenen yarışta özellikle 40 derecelik sıcaklığın yarışçıları oldukça fazla zorladığını belirtti. Castiglion Fiorentino'nun yakın çevresinde yer alan çok zor olmayan 3 farklı test etabını gün başına 4 er kez geçildiğini belirten Tolon, özellikle Kros Test ve Enduro Test etaplarının kuru havanın da etkisiyle yoğun bir toz bulutu altında koşulduğunu vurguladı. Yarış sonunda Johnny Aubert ve Antoine Meo gibi iddialı isimler mekanik arıza nedeniyle yarış dışı kalırken, E1 sınıfında Eero Remes, E2 de Cristobal Guerrero, E3 de Christophe Nanbotin , Enduro Junior'da Jonathan Manzi ve Enduro Bayanlar Kupası'nda Laia Sainz birincilik kupasını kaldırdılar. Jüri Üyesi Tolon, Cumartesi ve Pazar düzenlenen kupa törenlerinde E3 sınıfında dereceye giren yarışçılara kupalarını takdim etti.

ENDURO YARIŞÇILARI TÜRKİYE'Yİ İSTİYOR

Yarış görevinin yanısıra diğer federasyonların enduro delegeleri ve yarış organizatörü Alain Blanchard ile görüşmeler yapan Tolon, birçok dünya şampiyonası yarışçısının kendisine yeniden Türkiye'de yarışmayı çok istediklerini ve bu konuda gerek yarışçıların gerekse takım direktörlerinin talepleri olduğunu belirtti. Türkiye'nin enduro için oldukça elverişli doğal yapısı ve kültürel zenginliğinin Dünya Enduro Şampiyonası yarışını oldukça keyifli bir hale getirdiğini vurgulayan yarışçılar, 2013 yılında Türkiye'nin mutlaka FIM Enduro takvimine yer alması gerektiğini belirttiler.

BİZİM YARIŞÇILARIMIZ DÜNYA ARENASINDA SIKINTI YAŞAMAZ

FIM Enduro Komisyonu'nun TMF temsilcisi ve faal üyesi olan Tolga Tolon bugüne dek Yunanistan, Romanya, Fransa ve Portekiz'de düzenlenen dünya enduro yarışlarında FIM Jüri Üyesi ve TMF Delegesi olarak görev aldı. Dünya Enduro Şampiyonası'nda artık Türk yarışçıların da yer almasını ve dünya arenasında Kenan Sofuoğlu, Toprak Razgatlıoğlu gibi yarışçıların yanısıra enduro branşında da adımızın duyurulması gerektiğini belirten Tolon, bu konuda gerek TMF, gerekse FIM'de girişimlerde bulunduğunu ancak yetenekli enduro yarışçılarının kendilerini ispat edebilmeleri için sponsorların mutlaka destek olmaları gerektiğini vurguladı. Tolon, Türkiye Enduro Şampiyonası kurallarının dünya ile benzer hale getirilmesinden bu yana geçen 2 yılda yarışçıların kuralları çok iyi öğrendiğini ve dünya yarışlarında bu anlamda hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarını hatırlattı. Ayrıca 2013 yılında, Türkiye'de yarışçılara yönelik Enduro Eğitimi için FIM'den söz alan Tolon, dünyaca ünlü bir kaç yarışçının eğitmen olarak Türkiye'ye geleceğini ve TMF-FIM organizasyonu ile enduro yarışçılarına profesyonel anlamda yarış teknikleri konusunda uygulamalı eğitim vereceğini söyledi.Bu haber 2078 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

Teknik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Teknik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi 2018 Yılının ilk Teknik Kurul Toplantısı İzmir'de yapıldı.

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu