Herşeye Rağmen Kenan Sofuoğlu - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Herşeye Rağmen Kenan Sofuoğlu

 24 Eylül 2012, 14:36  

Herşeye Rağmen Kenan Sofuoğlu

Yaşadığı tüm zorluklara rağmen pes etmeyen milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu üçüncü dünya şampiyonluğuna imza atarak efsaneleşti...

 

Bu sezon yarışmalarda diskalifiye edilen, birinciliği elinden alınan, sol dizine platin takılan, sağ topuğunun yanı sıra hem Türkiye’de hem de yurt dışında defalarca ameliyat masasına yatan ve babaannesini kaybeden Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nda 3. şampiyonluğunu elde ederek adeta kaderine meydan okudu. Makus talihi bu sezonla sınırlı olmayan Sofuoğlu, 28 yıllık yaşamı boyunca çeşitli sıkıntılar yaşadı. Çocuk yaşta, motor tamircisi baba İrfan Sofuoğlu'nun tamirhanesinde motorlarla tanışan Sofuoğlu, ağabeyleri Bahattin ve Sinan ile birlikte bir motor aşığı olarak büyüdü. Bu iki tekerlekli araç, Sofuoğlu'nun kanına öylesine girmişti ki, ağabeyini motor kazasında kaybetmesi bile onu pistlerden koparmayı başaramadı.
DEPREMDEN SAĞ ÇIKTI AMA...

1999 Gölcük depreminde yerle bir olan apartmanlarından ailesiyle birlikte sağ çıkmayı başaran Sofuoğlu'nun başına gelen üzücü olaylar bununla sınırlı kalmadı. Büyük ağabeyi Bahattin'i 2002 yılında otomobil kazasında kaybeden Sofuoğlu, bir diğer ağabeyi Sinan'ı ise 2008 yılında pistlerde kaybetti. Sinan Sofuoğlu'nun İzmit Körfez Pisti'nde antrenman sırasında geçirdiği kazayla hayatını kaybetmesi, aileyi adeta yıktı. Anne ve baba Sofuoğlu, kazanın ardından Kenan'ın yarışmasına şiddetle karşı çıktı. Ailesini ikna ederek pistlere dönen Sofuoğlu, bu sezon da üst üste şanssız olaylar yaşadı. Mart ayında, 2. ayak yarışına hazırlanmak için katıldığı İtalya Şampiyonası'nın test antrenmanlarında kaza geçiren Sofuoğlu, dizinden sakatlandı. Ameliyat olan Sofuoğlu'nun sol dizine platin takıldı. Daha sonra sağ topuğundan sakatlanan Sofuoğlu, yarışlarda yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle sol dizindeki sakatlık her yarış onunla beraber finiş çizgisini gördü.
SİYAH BAYRAKLA DİSKALİFİYE OLDU

Milli sporcumuz, İtalya'nın Imola Pisti'nde yapılan sezonun 2. ayağında, yarışı lider sürdürürken bir virajda pist dışından geçiş yapınca yarış komitesinden ''siyah bayrak'' gördü ve diskalifiye edildi. Dizine takılan platini umursamayarak Imola pistindeki yarışa değneklerle katılan Sofuoğlu, aldığı aşırı ağrı kesiciler sonucu virajı kaçırdı. Tek hedefi Türk bayrağını Avrupa pistlerinde başarıyla dalgalandırmak olan Sofuoğlu, yarış doktorlarını bile hayrete düşürdü. Yarışamazsın diyen doktorlara ülkem için piste çıkmalıyım diyen Sofuoğlu SBK padokundaki herkesin hayranlığını bir kez daha kazandı.

Sofuoğlu, İtalya dönüşü babaannesi Gülizar Sofuoğlu'nu kaybetti. Geçen yıl hayata gözlerini yuman babasının ardından babaannesini de kaybetmesi, ailesine düşkünlüğü ile bilinen Kenan Sofuoğlu'nu derinden sarstı. Havalimanına iner inmez kendini Sakarya’da cami bahçesinde buluverdi.
HERŞEYE RAĞMEN KENAN SOFUOĞLU

Temmuz ayında İspanya Motorland Aragon Pisti'ndeki 7. ayak yarışında Fransız Fabien Foret'e kafa attığı gerekçesiyle Sofuoğlu, 4 sıra geriye düşme cezası aldı. Yarışı 1. sırada bitiren Sofuoğlu, aldığı ceza nedeniyle 5. sayıldı. Aldığı cezalara rağmen inandığı hedefinden sapmayan Sofuoğlu’nun takımı da olumsuz günler geçirdi. Sezon başında büyük umutlarla takıma sponsor olan DeltaFin firması global mali krizden etkilenerek sponsorluğunu geri çekti.

Hayatındaki ''zorlu viraj''lardan yılmayan Sofuoğlu, tüm yaşadıklarına rağmen Dünya Supersport Şampiyonası'nın 12. ayak koşusunu birinci sırada tamamladı ve sezon bitimine bir yarış kala şampiyonluğu garantiledi.

Daha önce 2007 ve 2010 yıllarında da şampiyon olan Sofuoğlu, böylece Dünya Supersport Şampiyonası'nda 3 kez birinci olan ilk pilot unvanını da elde etti.

Milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu, Portekiz yarışını ikinci sırada bitirerek Dünya Supersport Şampiyonası'nda 2012 sezonunun tamamlanmasına bir yarış kala şampiyonluğu garantiledi.
KOLU BACAĞI KIRILDI, PLATINLERE RAĞMEN YILMADI

Daha önce geçirdiği kazalarda kollarının yanı sıra bacaklarındaki bütün eklemlerinde kırıklar oluşan Sofuoğlu, bütün bunlara rağmen zafere doymuyor. Bu yılın mart ayında İtalya Şampiyonası'nın Imola Pisti'ndeki resmi test antrenmanlarında kaza yapan Kenan Sofuoğlu'nun sol dizine platin takılmıştı. Sofuoğlu, test antrenmanlarında virajda olduğu sırada gaz kolunun takılması nedeniyle kaza yapmış ve sol dizinde kırık olduğu açıklanmıştı.

Ağustos 2011'de de ABD’de yaptığı kazanın ardından Sofuoğlu'nun ayak bileğine takılan platin geçtiğimiz şubat ayında çıkarılmıştı.

Sakarya’da 2010 yılındaki sezon öncesindeki antrenman sırasında kaza yapan ve sol ayak bileği kırılan milli motosikletçinin, 2007’de sağ el, 2006’da ise sol el bileği kırılmıştı.

Bu haber 2852 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Şampiyondan Haberler

Teşekkürler Kenan Sofuoğlu

Teşekkürler Kenan Sofuoğlu Milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu sakatlığı henüz geçmemesine rağmen çıktığı Dünya Supersport Şampiyonası Katar yarışı...

Sofuoğlu Katar'da Şampiyonluğu Zorlayacak

Sofuoğlu Katar'da Şampiyonluğu Zorlayacak Milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası'nın 12. ve son yarışı Katar'da şampiyonluk içi...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu