Sofuoğlu'ndan Devletin Zirvesine Teşekkür - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Sofuoğlu'ndan Devletin Zirvesine Teşekkür

 18 Eylül 2013, 19:48  

Sofuoğlu'ndan Devletin Zirvesine Teşekkür

Dünya Supersport Şampiyonası'nda İstanbul'da yapılan sezonun 11. ayak mücadelesini kazanan Türk pilot Kenan Sofuoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

 

Türkiye Spor Yazarları Derneği'nin Levent'teki merekizinde düzenlenen basın toplantısında, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Milli Motosikletçi Kenan Sofuoğlu, TMF Yönetim Kurulu'ndan Mahmut Nedim ile Motoşovcu Arif Razgatlıoğlu da yer aldı. Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, bitiş çizgisini ilk sırada geçtiği İstanbul etabının hemen ardından kendisini telefonla arayarak kutlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve yine kendisi podyumdayken telgrafla duygularını ileten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Spor Bakanı Suat Kılıç'a teşekkürlerini iletti.
Türkiye'den çok destek aldığını aktaran Sofuoğlu, "Yarıştan hemen sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kendisini arayarak tebrik etmesi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın faks çekmesi gurur vericiydi. Spor Bakanımız'ın yarışa gelmemesinin sebebi vardı, bunu da bize iletmişti. Yarışlarda 3 kask kullanıyorum. İnşallah en kısa zamanda yanlarına gidip, yarışta kullandığım kaskı onlara ayrı ayrı hediye etmek istiyorum. Cumhurbaşkanı'mızın yanına da motosikletimle gideceğim. Zaten bana Türkiye'den büyük destek var. Ben Türkiye'den büyük destek alıyorum. Dünyanın en iyi takımlarından biriyle yarışıyorum. " diye konuştu.

SOFUOĞLU: OLAYI DUYUNCA ÇOK ÜZÜLDÜM
Milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu, güzel geçen bir hafta sonunun ardından federasyon başkan ve yetkililerinin pistten çıkarılmaya çalışılmasının kendisini üzdüğünü söyledi. İntercity İstanbul Park'ta birinci olmanın dünya şampiyonluğu kadar önemli olduğunu bildiren milli motosikletçi, yarış sonrası yaşanan olaylarla ilgili şöyle konuştu: "Özellikle federasyon başkanımın pistten çıkarılmaya çalışılması beni çok üzdü. Keşke yaşanmasaydı. Buradan İstanbul Park'a yarışları getiren Vural Ak'a teşekkür ederim. Kendi evimde ilk defa yarıştım. Kendi evimde bir tarih yazdım. Uluslararası şampiyonada motorsporlarında bir Türk ilk defa Türkiye'de yarış kazandı. Burada bazı konular başka yerlere çekildi. Ben bunlara fazla girmek istemiyorum. Yarışın Türkiye'ye geldiğinde destek olunmadığını basından okudum. Bana Türkiye'de destek var. Bunda hem federasyonun hem de bakanlığımızın katkıları var. Benim kadar devletinden, federasyonundan destek alan başka bir sporcu yoktur."

Kenan Sofuğlu, 2012'de dünya şampiyonluğu kazandığında pistte 20 kişiyle kutlama yaptıklarını hatırlatarak, "İstanbul Park'ta yarışı kazandığımda 30 bin kişiyle kutladık. Üç kez dünya şampiyonu oldum ama hiçbiri beni bu kadar mutlu etmemişti" dedi. Sofuoğlu, yarışlarda 3 farklı kask kullandığını ve bunları Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a hediye edeceğini belirtti. Gelecek sezon Supersport'ta yarışacağını açıklayan Kenan Sofuoğlu, "Dünya Supersport Şampiyonası için Kawasaki ile el sıkıştık. İnşallah iki hafta içinde 2014 yılı anlaşmamı imzalayacağım. Kawasaki, 'Supersport'u garanti kazanacak sporcumuz yok. Onun için senin burada yarışmanı istiyoruz' dedi.

BAŞKAN UÇAR: BÜROKRASİ CAMİASINDAN YARIŞ SONRASI TEBRİKLER ALDIK
TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, geçen hafta sonunda dünyanın sayılı spor organizasyonlarından birinin organize edildiğini hatırlattı. Bekir Yunus Uçar, "Bu organizasyonun en önemli tarafı Kenan'ın yarışta 1. olarak bitirmesiydi. Kenan, kendi gayreti ve azmiyle o gün milyonlarca insanın duasıyla damalı bayrağı ilk gören sporcu oldu. Bu organizasyonun ardından Başkbakanlığımızdan, Cumhurbaşkanımızdan ve bürokrasi camiasından bizi arayarak tebrik eden kuruluşlara teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu. Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun izni ve TMF çalışanlarının büyük özverisiyle gerçekleştirilen Dünya Superbike organizasyonunda yaşanan çirkin olayla ilgili açıklamalarda bulunan TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, konunun sporun sırtından para, Kenan’ın üzerinden şöhret kazanmak isteyen bir zihniyetin içler acısı hezeyanı olduğunu ifade etti.

TMF Başkanı B. Yunus Uçar, birilerinin devletin yüzbinlerce spor tesisinden birini kiralamakla bir anda kendini spor adamı zannederek, tüm motor sporları camiasına hükmetmeye kalkıştığını gördüklerini söyledi. İstanbul Park’ta dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun birincilik kürsüsüne çıktığı bu yarışın TMF’nin izni ile ve TMF çalışanlarının günde 2-3 saatlik uykuyla yaptıkları bir organizasyon olduğunu ifade eden TMF Başkanı Uçar, “Bu organizasyonun düzenlenebilmesi için toplam 210 kişiyi profesyonel olarak ve TMF bütçesinden destekleyerek 35 kişiyi de gönüllü olarak hizmet edecek şekilde görevlendirdik” dedi. Tüm bu görevlilerin ücretlerinin TMF tarafından karşılandığını sözlerine ekleyen Uçar, “İlk yardım ekipmanı, güvenlik malzemesi, motosiklet kurtarma ekipmanları gibi daha birçok konuda elimizden gelen desteği sağladık” şeklinde konuştu.

Spor kültürü ve etiğinden uzak anlayışta olan ve İstanbul Park pistini tüccar zihniyetiyle işletmeye çalışarak spordan koparan bir anlayışın SBK organizasyonuna da bir tür ticari faaliyet olarak baktığını üzülerek gördüklerini ifade eden Uçar, “Haddi olmayarak TMF Yönetimini pistten çıkarmak isteyen kişinin uluslararası spor kurallarından da habersiz olduğunu acıyarak müşahede ettik. Bu şahıs bilmelidir ki spor federasyonları ticari işletmelere değil, Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Spor Federasyonlarına bağlıdırlar” dedi. Uçar, birilerinin, SBK organizasyonunu bilet satışları, yayın hakkı satışı, reklam alanları pazarlaması, stant kiralamaları ve katılım ücretlendirmeleri gibi gelirler karşılığında getirmekle kendisini TMF’den ve sporcumuz Kenan’dan alacaklı gibi hissettiğini söyleyerek: “Bu şahıs her ağzını açtığında yarışı sporcumuz Kenan için getirdiğini söylemektedir. Bu kişi bilmelidir ki eğer bunu iyilik olarak yaptıysa bunu defalarca sporcumuz Kenan’ın yüzüne söylemesi ve başa kakması ne inancımıza ne de milli kültürümüze uygun değildir”VERDİĞİMİZ HİZMETE TOSFED BAŞKANI ŞAHİTTİR
Organizasyonun ülkemize geldiği ilk günden bu yana ortak çalışma yapma gayreti ve taahhüdünde bulunduklarını 12.03.2013 tarih ve 204 sayılı yazıyla ifade ettiklerini belirten Uçar, tüm resmi makamlar nezdinde yarışın yapılabilmesi için gayret sarf ettiklerine Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Metin Çeker’in şahit olduğunu söyledi. Aynı zamanda Eylül Tarım Oto Kiralama Pazarlama Ltd. Şti. çalışanı olan TOSFED Başkanı Metin Çeker’den yıllarını spora vermiş bir spor adamı olarak açıklama beklediklerini sözlerine ekleyen Uçar, “Kendisi de bir federasyon başkanı olan Sayın Çeker’den elini vicdanına koyarak konuşması ve kin, nefret ve intikam duygusuyla hareket eden işverenine spor idareciliği konusunda örnek olmasını bekliyorum” dedi.

"HİÇ BİR ŞEKİLDE KARŞILIK VERMEYECEĞİZ"
Türkiye'de böyle bir olayın yaşanması nedeniyle duydukları üzüntüyü dile getiren TMF Başkanı, konuyla ilgili bir yaptırımda bulunmayacaklarını aktararak, şöyle devam etti: "Verebileceğimiz onlarca karşılık vardı ama hiçbir şekilde karşılık vermeyeceğiz. Bu kişinin ayıbını, kendi vicdanında değerlendirmesini bekliyoruz. Uluslararası federasyona bu durumu bildirdiğimiz takdirde, ceza alacaklarını biliyoruz ve bunu istemeyiz. Kendi ülkemizin bir şirketini yabancı ülke kuruluşuna şikayet etmenin milli duygular açısından bana yakışmayacağını düşünüyorum. Bununla ilgili o şirket içinde çalışan ve TOSFED başkanı olan ve o gün kendi sporcumu tebrik etmeme engel olanlardan Metin Çeker Bey'den de bir açıklama bekliyorum."Kendisinin bir devlet memuru olduğunu hatırlatan Bekir Yunus Uçar, kamu adına görevini yapmasının engellendiğini ifade ederek, "Hakemlerimin sevk ve idaresine, yarış direktör yardımcısının, sağlık direktörünün ve diğer görevlilerin hizmet vermesine destek vermek ve onları kontrol etmek için oradaydım. Ayrıca sporcumun ne şekilde yarıştığını görmek için oradaydım. Yani bana yönelik hareket, devlet memurunun görevini yapmasına engel olmaktır ki bunun da Türk Ceza Kanunu'nda yeri vardır. Ben bu hakkımdan da feragat ediyorum ve buna girmeyeceğimi söylüyorum" diye konuştu.

"YUNUS'UN, TOPRAK'IN, TOLGA'NIN VE KENAN'IN PARASINI YEDİRMEM"
Uçar, organizatör firmanın kendilerinden 350 bin lira istediğini belirterek, bu talep için Spor Genel Müdürlüğü'ne başvuru yaptıklarını ve olumsuz sonuç aldıklarını söyledi.Böyle bir sorumlulukları olmamasına rağmen iyi niyetlerinden dolayı talebi işleme aldıklarını aktaran Uçar, şunları kaydetti: "Organizatör firma, bizden 350 bin lira para istedi. Biz de böyle bir durum olmamasına rağmen iyi niyetimizle Spor Genel Müdürlüğümüze yazı göndererek, bu parayı verip veremeyeceğimizi sorduk ama olumsuz yanıt aldık. Bizim altı yerden onay almamız gerek. Genel müdürlükten bunun bir ticari faaliyet olduğu ve organizatör firmanın bilet, stant ve yayın hakkı sattığı ve uluslararası anlamda bunun pazarlamasını yaptığı gerekçesiyle onay çıkmadı. Böyle bir organizasyonu Türkiye'ye getirip, hiç tanınmadığın spor camiasında Kenan üzerinden şöhret olmaya çalışacaksın, sonra da ticari olarak aldığın bu organizasyonu TMF'ye satmaya kalkacaksın. Kusura bakmayın ben, Yunus'un, Toprak'ın, Tolga'nın, Serkan'ın ve Kenan'ın parasını, ticari anlamda sporu kullanmaya çalışan birisine yedirmedim. Bundan sonra da yedirmem ama bağlı bulunduğum makamdan bu onayı alabilmiş olsaydım bunu spor için harcayabilirdim. Biz elimizden geleni yaptık."

Bu haber 2257 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Etkinlik Haberleri

Teknik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Teknik Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi 2018 Yılının ilk Teknik Kurul Toplantısı İzmir'de yapıldı.

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü

MXGP of Turkey Tanıtım Toplantısı Dünya Medyasında Büyük İlgi Gördü MXGP of Turkey tanıtım toplantısı dünya medyasında büyük ilgi görürken, yapılan haberlerde Türkiye'nin organiza...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu