Organ Bağışı İçin Yola Devam Ediyoruz - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Organ Bağışı İçin Yola Devam Ediyoruz

 25 Eylül 2013, 21:48  

Organ Bağışı İçin Yola Devam Ediyoruz

Çanakkale,'Organ bağışlarımızla umudunu kaybedenlere umut olmak üzere yola çıkıyoruz' sloganıyla Ankara'dan start veren motosikletlilere evsahipliği yaptı. Öğlen yapılan seramonik startın ardında motosiklet tutkunları, Çanakkale'yi geçerek İzmir'e yöneldi.

 

Türkiye Motosiklet Federasyonunun (TMF), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın organ bağışının önemine dikkati çekmek için düzenlediği TMF TUR’u kapsamında Ankara'dan yola çıkan motosikletçiler, Çanakkale'ye geldi. Ankara'da başlayan tura katılan motosikletçiler, Cumhuriyet Meydanı'nda buluştu. "Organ bağışlarımızla umudunu kaybedenlere umut olmak üzere yola çıkıyoruz" sloganıyla düzenlenen etkinliğe, çok sayıda motosikletli katıldı.
TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, spor yaptıran ve yapan bir federasyon olmanın yanı sıra sosyal projelere destek veren yapıları bulunduğunu söyledi.Türkiye'de üzerinde durulması gerektiğine inandıkları konulardan birinin organ bağışı olduğunu belirten Uçar, "Bu konuyu ülkemizin ve toplumumuzun gündemine getirmek istedik. Bununla ilgili tur organizasyonu gerçekleştirdik. 5 ilimizi kapsayan ve toplam 1850 kilometrelik bu turda, Ankara'dan başlayıp, Antalya'ya kadar insanların bu konuya olan duyarlılığını artırmak için yollardayız" dedi.Uçar, şehir merkezlerinde yüzlerce motosikletlinin, binlerce, on binlerce insana organ bağışı konusunda mesaj vermeye çalıştığını ifade ederek, şöyle konuştu: "75 milyonluk bir Türkiye'de, yılda sadece 250 organ bağışının yapıldığını biliyoruz. Bu da bizim ihtiyacımızın çok çok altında bir rakam. Organ bağışı konusunda potansiyelimizin elverişli olduğunu da görüyoruz. Neden insanlar hastane odalarında nakil beklesinler? 'Buna hiç gerek yok' diye düşünüyor tüm sağlık çalışanları. Biz de Sayın Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın talimatıyla, Sağlık Bakanlığımızın destek ve ilgisiyle, onların himayelerinde federasyon olarak bu organizasyonu gerçekleştirdik. Organ nakli ve EXPO 2020 İzmir'e destek için rotamızın üzerinde bulunan illerde basın toplantıları düzenleyeceğiz. Dilerim başarılı, kazasız ve hedeflerine ulaşan bir tur olur. "Konuşmaların ardından, organ bağışında bulunan kişilerin yakınlarına plaket verildi. Daha sonra "lastik yakma" gösterisi yapıldı. Törene, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Nicholas Sergi, TMF Yönetim Kurulu Üyeleri  ile sağlık çalışanları katıldı. Motosiklet yarışçıları ve tutkunları, daha sonra daha sonra şehir turu atıp Demircioğlu Caddesi'nden İzmir'e doğru yola çıktı. Bergama'ya gelen motosiklet konvoyu Kozak Yaylası kamp alanında geceyi konaklayarak geçirdi. Tur İzmir, Aydın, Muğla'nın ardından Antalya Kemer'de son bulacak.

TMF TUR BALIKESİR'DEN GEÇTİ
Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun (TMF), Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle, organ bağışı konusunda farkındalığı artırmak için düzenlediği tur kapsamında yollara dökülen motosikletçiler Balıkesir’de ağırlandı. Organ bağışı konusunda farkındalığı artırmak için 23 Eylül’de Ankara’dan yola çıkan yüzlerce TMF üyesi motosikletli, Çanakkale’nin ardından Balıkesir’e geldi. 15’er motosikletli guruplar halinde yollarına devam eden TMF üyelerinin ana gurubu, Altınoluk mevkinden giriş yaptıkları Balıkesir’de Edremit Devlet Hastanesi’ne uğradı. Organ bağışında son yıllarda ülke çapında önemli gelişmeler kaydeden Edremit Devlet Hastanesi yetkilileri, TMF heyeti için özel bir karşılama programı tertip etti. Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Alp Akoğlan, Edremit Sağlık Gurup Başkanı Dr. İncilay Dönmez, Edremit Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. M. Atahan Gürkan Acar ve Balıkesir İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hasan Yılmaz’ın da katıldığı programda, yol yorgunu olan motosikletlilere ikramlarda bulunuldu. Hastanenin arka bahçesindeki kapalı otoparkta gerçekleşen programda organ bağışı masası da kuruldu.

Konunun hassasiyetine değinen TMF Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Nedim Akülke, gittikleri tüm illerde ve ilçelerde olumlu tepkiler ile karşılaştıklarını söyleyerek, organ bağışının Türkiye’de artması gerektiğini vurguladı. İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Alp Akoğlan da, bu tür organizasyonları önemsediğini ve genişleyerek yayılması gerektiğini söyleyerek, emeği olanlara teşekkür etti.

TMF TUR kapsamında, 26 Eylül Perşembe günü saat 12:00’da Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Binası önünde basın açıklaması ve seromi startı yapılacak.Bu haber 4240 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

TMF TUR

Umudunu Kaybedenlere Umut Olmak

Umudunu Kaybedenlere Umut Olmak 23.09.2013 tarihinde organ bağışı bekleyen yaşlı genç birçok hastaya umut olmak için bir ekip Ankara'dan yola ç...

TMF TUR Antalya'da Tamamlandı

TMF TUR Antalya'da Tamamlandı Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) tarafından pazartesi günü Ankara'dan başlayan organ bağışına destek turu A...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu