Organ Bağışı İçin Gaza Bastık - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Organ Bağışı İçin Gaza Bastık

 26 Eylül 2013, 19:44  

Organ Bağışı İçin Gaza Bastık

Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun, hem organ bağışına dikkat çekmek hem de İzmir'in EXPO 2020 adaylığını desteklemek amacıyla başlattığı yol kampanyasının İzmir ayağında, yüzlerce motosikletli organ bağışı için gaza bastı.

 

Türkiye Motosiklet Federasyonu'nun (TMF), Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle organ bağışının önemine dikkati çekmek için düzenlediği tur kapsamında Ankara'dan yola çıkan motosikletçiler, İzmir'e ulaştı. Tura katılan motosikletçiler Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörlüğü önünde karşılandı. Rektörlük binası önünde düzenlenen etkinliğe, TMF'den 300’e yakın  motosikletli ve Türkiye Şampiyonu sporcularımız katıldı. Törende konuşan TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, federasyon olarak spor yapmanın ve yaptırmanın yanı sıra sosyal projelere de büyük önem verdiklerini belirtti. Etkinlik kapsamında bir yandan organ bağışına dikkati çekerken diğer yandan da İzmir'in EXPO 2020 adaylığına destek verdiklerini dile getiren Uçar, toplam bin 800 kilometrelik parkurun Ankara, İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, İzmir ve Antalya'yı kapsadığını anlattı. Türkiye'de 25 bin kişinin organ beklediğini, 75-80 milyon nüfuslu bir ülkede bu ihtiyacın karşılanamamasının üzücü olduğunu dile getiren Uçar, birgün herkesin organ bağışına ihtiyaç duyabileceğine işaret ederek, herkesin bağışta bulunmasını istedi.Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Organ Nakil Merkezi Mesul Müdürü Prof. Dr. İbrahim Astarcıoğlu ise Türkiye'de günde 3-4 bin kişinin öldüğünü ancak bunun binde 3-4'ünde beyin ölümü tanısının konulabildiğini söyledi. Yeterince beyin ölümü tanısının konulamadığını kaydeden Astarcıoğlu, şöyle konuştu: "Beyin ölümünde batıda yüzde 60-70 olan bağış oranı bizde yüzde 24 seviyelerinde. Bu da milyon kişi başına yılda 4,7'ye denk geliyor. İspanya'da bu  oran yüzde 35. Bu ülkede kadavradan organ nakli yüzde 75-80'lerde iken bizde yüzde 2 seviyesinde. Organ nakilleri genelde bizde canlı vericiden yapılıyor. Geçen yıl 3 bin böbrek, bin karaciğer nakli yapmışız ancak kalp nakli sayısı 60'larda."
DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Halil Köse de TMF'ye doku ve organ nakli konusunda dikkati çeken projesinden dolayı minnet duyduğunu belirtti. İnsanların birgün organ bağışına ihtiyaç duyabileceğini vurgulayan Köse, "Lütfen empati yapın. Birgün sizin de çocuğunuzun da organ bağışına ihtiyacı olabilir" dedi. Konuşmaların ardından Türkiye'de organ nakliyle ilgili yapılan ilk şarkının bestecisi olan Ogün Bülent, gitarıyla bu parçayı seslendirdi.

TMF TUR, 27 Eylül Cuma günü Seferihisar, Gümüldür, Kuşadası, Söke gezisi ve Bafa Gölü’nde verilecek moladan sonra Bodrum'a ulaşacak. Saat 16:00’da Bodrum Belediyesi önünde basın toplantısının ardından mini bir konser verilecek.Bu haber 4124 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

TMF TUR

Umudunu Kaybedenlere Umut Olmak

Umudunu Kaybedenlere Umut Olmak 23.09.2013 tarihinde organ bağışı bekleyen yaşlı genç birçok hastaya umut olmak için bir ekip Ankara'dan yola ç...

TMF TUR Antalya'da Tamamlandı

TMF TUR Antalya'da Tamamlandı Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) tarafından pazartesi günü Ankara'dan başlayan organ bağışına destek turu A...
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

MXGP OF TURKEY 2018 TANITIM


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu