Katıksız, karşılıksız ve yavan motor sevgisine dair - Hamit Dizman - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Katıksız, karşılıksız ve yavan motor sevgisine dair

Hamit Dizman

Hamit DizmanMahallenin civan delikanlısıydı.  Hollywood'un Asi Genci James Dean'e benzer biryantinli saçları vardı.James Dean’in oynadığı Asi Gençlik filminde olduğu gibi “Hızlı yaşa genç öl, cesedin yakışıklı görünsün” felsefesine sıkı sıkıya bağlıydı. Aynen öyle de oldu. Hiç unutmam bir çarşamba sabahı polisler evine motosikletinden ve kendisinden arta kalanı getirmişti.

Dedim ya civan delikanlıydı Hakan abi. Birden gözümün önüne motosikletini her akşamüstü yıkayıp, temizleyip bakımını yapması geldi. Tıpkı yan komşumuz Şahabettin Amca’nın çiçeklerini sulaması ve onlarla konuşması gibiydi. Her hafta sonu motosikletini söker, takar, parçalarını değiştirirdi. Siyah bir deri ceketi vardı. Ceketin dirsekleri bu tamirattan nasibini almıştı.
 
Mahallelinin ne işi olsa koşardı. Cenaze, düğün, mevlit, çarşı-Pazar, piknik aklınıza hangi sosyal faaliyetler geliyorsa Hakan abi hep oradaydı. Adamlığı da ondan öğrendik, motosiklet sevgisini de.

Şimdi bakıyorum da yeni yetme motosiklet sevdalılarına, sevdalıları diyorum ama sadece lafta kalmış bu kelime. Ne adamlık var, ne insanlık. Bir curcunadır gidiyor. Ne bir saygı, ne de bir sevgi. Genele bakıldığında hepsi lafta. Gerçekten motosikleti sevenlerin sayısına baktığınızda bir elin parmakları.

Dedim ya Hakan abi mahallenin delikanlısıydı. Hem de en harbisinden. Biz her şeyi ondan öğrendik. Hızlı yaşadı, fakat bir kazasını işitmedik. Büyükler konuşurlarken duydum. Çarşamba sabahı arabanın biri tamponu dokundurmuş motosiklete Hakan abiyi de şarampole yollamış, motosikleti de. Mahalleye girdiğinde gazı keserdi. O gazı keserdi, Vildan abla da onu. Bazen kaçamak yaparlardı. Motorla şöyle bir tur atarlardı. Herkes onlara gıpta ile bakardı.Buluşma mektuplarının bazılarını ben götürürdüm. Bunun mükafatı motosiklete binmek olurdu. Yakında evleneceklerdi. Ama Hakan abi hızlı yaşadı genç öldü. Arkasından iyi konuştular ve biraz da yas tuttular daha sonra da unuttular. Vildan abla da öyle yaptı ölenle ölmedi başkasıyla evlendi.

Neyse konumuz bu değil. Biz motosiklet sevgisini de adamlığı da Hakan abiden öğrendik. Katıksız, yavan ve karşılıksız bir sevgiydi bu bizimkisi. Öyle olmasa bugünlere gelir miydi bu sevgi.

Bu yazıdan çıkan sonuç ve derse gelince, her ne işle meşgul olursan ol, her ne sporu yaparsan yap, önce sev. Daha sonra kurallarını uygula. Fakat her şeyden önemlisi adam ol adam. Gerisi teferruat.

 

 

 

Bu haber 3060 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu