Spor kültürü - Yavuz Taşkıran - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Spor kültürü

Yavuz Taşkıran

Yavuz TaşkıranDaha önce yazdım mı bilmiyorum ama eğer sporda kültür olmazsa diğerlerinin ortaya çıkması neredeyse mümkün değildir. Çok eskiden değil bir başkanın başkan olmadan önce anlattığım bir konu karşısında “Hocam sen ne diyorsun, biz kulüplerimiz için bakkaldan, manavdan destek alıyoruz” demişti. Ona cevabım, “Sponsorluğu böyle düşündüğümüz için bir adım ileriye gidemiyoruz” olmuştu. Konu sponsorluk ve henüz yeni geldiğim bir organizasyon sonrası bunları konuşuyorduk.  
Bizde başka alanlarda buna benzer durumlar söz konusu. Yaşamında bir defa milli ve bir de şampiyon olmuş bir sporcu artık bu çabasından vaz geçiyor. Kendisinin millilik bursunun kesilmemesi için mücadele ediyor. Bir defa şampiyon olmak yeterli midir? Asla… Bakın Federer’e, neredeyse 14 kez Grand Slam kazanmış bir tenis sporcusu ve hala ısrarla şampiyon olmak için mücadele ediyor. Bizde durum ne? Bir kez oldu ya yeter artık, diğerlerine gerek yok, devlet ona burs vermeye devam etsin! Böyle bir şeyin olmaması gerekir!
Bakın,  2017 Üniversiteler Yaz Spor Oyunları için aday olduk. Genelde, ‘bunu alabilir miyiz?’ sorusu geliyor ve ‘alanlar nasıl aldı’ diyerek hızla cevap veriyorum. Tesislerimiz, spor anlayışımız, okul sporlarımız, endüstriyel yapımız gibi değişik konuları yıllarca ve her defasında bir başka konuyu da katarak tartışmaya katan birisi olarak şaşırmaya devam ediyorum.
Motosiklete giriyorum, kazaları yazıyorum, kask takmayanlara kızıyorum, motorlu polislerle zaman zaman bir araya gelip “ne yaparız”ı tartışıyorum, yollarda hız yapanlar için “yoldan çıkın, yoldan çıkanları arıyoruz!” gibi duyurularla pistlere davet ediyorum. Bu ayrı bir kültür ve giderek herkesin motosiklet kullanmasını tavsiye ediyorum.
Bu memlekette otomobil kullanan olacak, motosiklet te… Ama şimdi sıra yelkene geldi. Artık teknelerimizi yeni yapılacak marina’ya yerleştirmeliyiz. Balkan Yelken Şampiyonası vesilesi ile sevgili Turgay başkana ve büyük destek verdiğini bildiğim İbrahim Başkana kolaylıklar diliyorum. Uzun seneler önce bir kez Optimist Şampiyonasının yapıldığını hatırlıyorum. Şimdi Balkanlara ulaştık ardından Universiade’daki yelken yarışlarına uzanacağız gibi…
Artık şu kavrukluğu bırakalım. Nerede olduğumuzu ve neler yapabileceğimizi bir düşünelim. Ama hareketsiz kalmayalım. Giderek bizi kolay bir yaşamın beklediğini sanmayalım. İleride su bulmak için saatlerce yürümek zorunda kalabiliriz. Sebzelerin şimdilik iyisini bulmak için pazar pazar geziyoruz ama ileride sebze bulmak kolay olmayacak? Et tüketimi giderek artan fiyatlar nedeni ile azalacak gibi. Protein alımı azaldıkça beyin faaliyetlerimizde sıkıntılar oluşabilir. Doğru ve düzenli beslenmezsek obezliğe doğru gideriz. Tehlike bizi bekliyor. Ama problem, beyinlerimizin obez olmasıdır. Onu obez hale getirmeyelim.
Sporu bir kültür ve yaşamın parçası olarak bakalım. Gerisi inanın çok kolaydır…

 

 

 

Bu haber 3054 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SUPER ENDURO ŞAMPİYONASI


 

KÖŞE YAZARLARI

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu