F1 Pistine Motosiklet Giremez! - Hamit Dizman - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

F1 Pistine Motosiklet Giremez!

Hamit Dizman

Hamit DizmanYıllar önce Zaman Gazetesi’nin Sporvizyon ekinde bu konu ile ilgili yine bu başlıkla bir yazı yazmıştım. O günlerde yaptığımız bu haber ile yakından ilgilenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu İstanbul Park Pisti’ne motosikletin girebilmesi için gerekli olan “emniyet kaçış alanları projesi”ni çizdirtmiş ve A Sınıfı Lisansı alan pist her türlü motor yarışlarına açılmıştı.

Aradan yıllar geçti. İstanbul Park Pisti’nde Ecclestone ile Formula 1 tartışmalarının yapıldığı günlerde motor sesleri yeniden yükseldi. Türk pilotlar, yılların verdiği bekleyişin heyecanını yarışlara da yansıttı. Motosiklet federasyonundaki görev değişikliği ile federasyon ilk kurulduğu yıllardaki çağdaş ve modern bir yapıya yeniden kavuştu. Sporcular, yarışlar, teknik donanımlar yeniden hatırlandı. Kenan Sofuoğlu dünya şampiyonluğuna tekrar uzandı. Kenan’ın seçtiği genç isimler, ustaları ve şampiyonları zorlamaya başladı. Genç-Usta karışımı TMF takımları artık Avrupa pistlerinde yarışıyor. 5-15 yaş arasındaki çocuklara özellikle doğudaki çocuklara motosiklet eğitimi verildi, veriliyor. Elazığ’da Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın katkılarıyla “Sepetli Motosiklet Şenlikleri” yapıldı. Şenlikler devam ediyor. Yani sizin anlayacağınız Türkiye motosiklet sevgisiyle yeniden filizleniyor. Unutulmaya yüz tutmuş motosiklet kültürü yeniden gündemdeki yerini alıyor.

Özetle, motosiklette gaz sesleri artarak yükseliyor. Federasyonun bu çalışmalarına, bu özverili çabalarına Türkiye’deki ünlü motosiklet markalarının ortak olması camia tarafından bekleniyor. Hem motosiklet satacağım, aksesuar ve parçalarını tedarik edeceğim diyeceksiniz, hem de bu kültürün yayılmasına, bu sevginin büyümesine yardımcı olmayacaksınız. Bu tezat bir durum arz ediyor. Bana göre bu pazara girmeden yapılması gerekilen en önemli konu yerine getirilmemiş. Fakat her şeye rağmen Türkiye’deki motosiklet sevgisi her geçen gün artıyor. Bu sevginin bir köşesinden ben de tuttuğum için çok mutluyum ve de onurluyum. Bilenler tanıyacaktır, bilmeyenler ise İstanbul Park Pisti’nde ekimde yapılacak yarışlara gelirse tanık olacaktır.
 
 Genç yetenek Toprak Razgatlıoğlu ile şampiyon Yunus Erçelik’in TMF GP’deki muhteşem kapışması, Toprak’ın her zaman kürsünün zirvesinde yer alan Barış Tok’u 600 A’da geçmesi akıllara şimdiden kazındı. Sen de motosikleti seviyorum diyorsan İstanbul Park’taki yerini al. Kim demiş F1 pistine motosiklet giremez diye!

 

 

 

Bu haber 3414 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu