Hey Pardon! - Hamit Dizman - TMF - Türkiye Motosiklet Federasyonu
Ana Sayfa

Hey Pardon!

Hamit Dizman

Hamit Dizman
Yıldızlarınızı yere düşürmüşsünüz,

Bir tanesini de bana verebilir misiniz?

Gözlerinizden yansıyan ışık,

Sizin değil, o yıldızların!

Hey Pardon!


"Yoksullukları en büyük zenginlikleriydi" sloganıyla varoş-burjuva veya her ne derseniz deyin çatışmasını anlatan bir yeni dizi daha başlıyor. Konumuz dizi değil tabii ki. Fakat içeriği önemli. Bu ülke için önemli başarılar elde etmiş sporcuların karakteristik özelliğine ve kimliklerine bakıldığında varoş kökenli olduklarını görürüz.

Bu senaryoyu motor sporlarına uyarladığınızda da durum değişmez. Doğuştan zengin olanların zaten bir, hatta birkaç motosikleti garajda durur. Onlar zaten hava atmak için belli günlerde güneş görür. Yani sizin anlayacağınız gezi amaçlıdır, yarışlara katılmak için değil. Bu tipte zengin tanıdığım yarışçılar var ama ununu eleyip eleklerini astıktan sonra keyfe keder yarıştılar ve yarışıyorlar. Ayrıca toplasanız hepsini bir elin parmaklarını geçmez.

Yürekten, korkusuzca, inanarak yarışanlar ve bu azimlerini başarı ile belgeleyenler genelde varoşlarda, kıyı bucak, köşe kaldırımlarda yaşayanlar olmuşlardır. Sporcunun veya yarışçının kendisi sıkıntı çektiği gibi ailesi de aynı sıkıntılara göğüs germiştir ve hatta aynı hayatlarını sürdürüyorlardır.

İşte bu sıkıntıdan kurtulmanın en kolay (kendilerine göre) yoludur ya sporcu, ya popçu ya da topçu olmak. Hakkari ilinde verilen eğitim projesinde yaşadıklarımız bunun en güzel örneğidir. Vehbi Hocam bile hayretler içinde kalmıştır. Daha yeni bisiklete binmeyi öğrendiler ama motoru bisikletten daha iyi kullanıyorlar diye yaptığı konuşmanın canlı şahidiyim.

Kısacası, Türkiye'de spor kültürü daha yeni yeni kazandırılan tesislerle çocuklarımıza ve gençlerimize enjekte ediliyor. Motor kültürü ise hiç yok gibi. Toplum olarak daha henüz kanıksamadık, algılayamadık. Daha yeni yeni hükümetin vermiş olduğu cesaret ile kendi arabamızı, motosikletimizi, uçağımızı, savaş gemilerimizi ve uydumuzu yapmaya başladık.


Ya da yapma kararlarını aldık. Motosiklet kültürü olan ülkelere bakın hepsinin bir veya birkaç motosiklet markası var. Vatandaşları, bu kültürün kitabını yazar, mikrofonu tutsanız en az anlayanı bile motosiklet hakkında saatlerce akılcı ve akıcı konuşabilir.

Son yıllarda motosiklet federasyonunun faaliyetlerini artırmasıyla birlikte, motosiklet sporunda ve kültüründe gelişmeler hızlı bir şekilde artıyor ve görülüyor. Daha önce de belirttiğim gibi sanıyorum bizden sonra jenerasyon spor kültürüyle birlikte motosiklet kültürünü de en güzel şekliyle yaşayacaktır. Buna inanıyorum. Hatta "Al Yazmalım" dizisi de yıllar önce Türkiye'ye basketi sevdiren "Beyaz Gölge" dizisi ile aynı misyonu üstlenebilir.


Özetle, Hüseyin Küçükkelepçe abime pardon diyorum. Gerçi yazdıklarının altına imzamı atarım. Fakat gurbetçi vatandaşlarımızla birlikte Türkiye'deki bu sporu yapabilecek doğru adreslere ve doğru kişilere gitmeyi de unutmayalım.


 

 

 

Bu haber 4001 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
TMF Vanda

BAŞKAN'DAN

 
Önemli Ricamız
1 İnsan 1 Bayrak 1 Ders
Yeniden Seçildik
Dindar Genç, Rol Model, KNN54

Vanda Çocuk Olmak
 
  
HAFTANIN VİDEOSU

İSTANBUL SX-SE BELGESELİ 2017


 

YAZARLAR

Hedefe Odaklanmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Altyapı: Türkiye Motosiklet Federasyonu