TMF HAKKINDA 

 

FEDERASYON TARİHÇESİ
 

Türkiye'de Motosiklet sporu 1967 yılında Bisiklet Federasyonu içerisinde, 1995 yılından 2003 yılına kadar da Otomobil Sporları Federasyonu çatısı altında temsil edildi. 8 Ağustos 2003 tarihinde Otomobil Federasyonu'nun bünyesinden ayrılarak ayrı bir federasyon olması kararlaştırılmış olup, 05.05.2004 tarihinde idari ve Mali yönden kendi özerk yapısına kavuştu. Bu yıl 15. yaşını kutluyor olmasına rağmen dünyada sayılı ülkede gerçekleştirilmekte olan Uluslararası organizasyonları Türkiye'ye getirmeyi başardı. Dünya sıralamasına girmeyi başaran sporculara sahip oldu. Bunların yanı sıra Türkiye adına dünyaca ünlü yarışçılara ve onları izlemeye gelen yüz binlerce yerli ve yabancı yarışsever ile dünya medyasına ülkemizi tanıtma fırsatını oluşturdu.

Kuruluşundan bugüne kadar tüm motosiklet sporu branşlarındaki ulusal ve uluslararası yarışmaları büyük bir titizlik ve düzen içerisinde gerçekleştirdi. Ülke çapındaki yarış organizasyon sayısı artırılmış, bu sayede motosiklet sporunun yurt genelinde yaygınlaştırılması sağlandı.

Ulusal yarışların yanı sıra uluslararası alanda favori gösterilen, yarış pistleri ve parkurlarıyla ödüle layık görülen Federasyonumuz 2004 yılından bu yana uluslararası takvimde birçok branşta yerini aldı.

2009 ve 2018 yıllarında Dünya Motokros Şampiyonası (MXGP) ile 2010 Dünya Enduro Şampiyonası'na, ayrıca Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından biri olan MotoGP 'ye 2005 - 2006 - 2007 yıllarında ev sahipliği yaptı.

 

HEDEFLERİMİZ

Türkiye'nin tanıtımına katkı sağlamak, global dünya kentleri algısını güçlendirmek. Türkiye'yi dev organizasyonlar yapan gelişmiş ülkeler arasında konumlamak.

Sporun çağdaş, evrensel değerlerini kullanarak, ülkemizi ve halkımızı bu değerlerle özdeşleştirerek dünya vitrinine çıkartmak.

Uluslararası şampiyonaların sahip olduğu standartlar ve gelişmiş teknolojiler sayesinde ülke prestijinin arttırılmasına katkı sağlamak... Türkiye'nin organizasyon yeteneği ve gücünü tüm dünyaya göstererek ileride talip olacağımız diğer dev organizasyonların önünü açmak, referans oluşturmak.

Motosiklet ve otomotiv sektörlerinin, ilgili yan sanayinin büyümesine yardımcı olmak.

Ülkemizde ve özellikle metropollerde motosiklet kültürünün ve kullanımının gelişmesine yardımcı olmak... Sonucunda metropollerde orta ve uzun vadede yaşam kalitesi üzerinde çok yönlü iyileşme sağlamak.

Spor ve motor sporları kültürümüzün gelişimine sağladığı katkı ile gençliğin spora yönelmesini teşvik etmek... Bu sayede onları pek çok zararlı alışkanlıktan ve tehlikeden korumak, geleceğimize yatırım yapmak.

Motor sporları alanında üst düzey sporcuların yetişmesi için motivasyon sağlamak... Bu platformda başarılı olacak sporcularımız kanalıyla ülke imajının daha da gelişmesine yardımcı olmak.

 

EKSTREM HEYECAN!

Fanatiklere en çok neyi beğendikleri sorulduğunda, yanıtları ekstrem mücadelelere sahne olan dünya şampiyonasına özgü drama ve heyecan oluyor. Bu seviye de kazanmak için profesyonelliğin şart olduğu bilinmesine karşın, spor aynı zamanda eğlenceli olarak algılanıyor ve tüm bunlar fanatiklerin bu küresel gösteriye sadık kalmalarını sağlıyor.

MOTOSİKLET BİR HAYAT TARZIDIR...

Motosiklet sporunun temellerini oluşturan Motokros, Enduro, Süpermoto, Pist, Drag, ATV, Süper Enduro, Akrobasi, Sujeti, Flyboard ve Motonotik kategorileri tamamen adrenalin depolayan ve görsel açıdan büyük zenginlik içeren vazgeçilmez bir tutkudur.