FIM 110 yaşında…

Uluslararası Motosiklet Federasyonu 110 yaşını İspanya’nın Jerez şehrinde kutladı. Kurulmasından bu güne kadar yapılanlar kısa filmlerle izlendi. 2014 yılının Genel Kuruluna 104 ülke federasyon delegesi katıldı. Başkan, Asbaşkan ve diğer kurulardaki bazı üyelerin seçimleri sonrası muhteşem denilebilecek bir basın toplantısı ile motosikletteki tüm kategorilerin şampiyonları medya önüne çıktılar.

11 yaşındaki 65 cc şampiyonundan motosikletin efsane isimlerine kadar herkes kısa konuşmaları ile duygularını basın mensupları ve Dünyanın dört bir tarafından gelen delegelerle paylaştılar. Hemen her kıtadan gelenler arasında Avustralya, Uganda, Çin, İran, İsveç, Zambiya, Amerika Birleşik Devletleri, Kırgızistan, Azerbaycan, Mısır gibi ülkeler genel kurulda yerini aldılar.

Dünya ülkeleri motosiklet için inanılmaz bir çaba içindeler. Şampiyonların ve diğer tüm delegelerin katıldığı Gala, aynı zamanda bir tiyatro binası olan yerde yapıldı. Gala’yı “Şampiyonlar Gecesi” olarak algılamanızı istiyorum. Muhteşem bir ambiyans, kırmız halı üzerinde salona geçiş, alt katta üzerinde FIM yazan panolar önünde fotoğraf ve video çekimi, ardından tiyatro içindeki koltuklara kurulma…

Gala’da sunulan kısa süreli gösterimlerde hemen her ülkede müthiş işlerin başarıldığını gördüm. Gala’nın ardından otobüslerle gidilen bir başka yerde, üzüm bağlarının içindeki tarihi bir restoranda akşam yemeği alındı. Bu arada Türkiye Motosiklet Federasyonu adına bu Genel Kurula katıldığımı bildiriyorum. Federasyon Başkanımızın isteği ve Yönetim Kurulumuzun olurları ile hafta sonunu İspanya’nın Jerez şehrinde geçirdim.

Buraya gelmek için deveyi hendek atlatmaya benzer bir tur seçilmiş. Uçuş programını FIM için çalışan bir şirket yapıyor. Önce Ankara İstanbul, sonra Amsterdam, gece Madrid ve tahmin ettiğiniz gibi burada konaklama. Sabahın ilk ışıkları ile bu defa Madrid’ten Jerez’e uçuş. Neyseki 55 dakika sonrası bu kente ulaşıyorsunuz. Sonrasında karşılama ve konaklama oteline varış. Genel Kurul Jerez şehrinde bir müzede gerçekleşti. Aralarda kahve molası ve öğle yemeği için yine bu müze içindeki ayrı mekan kullanıldı. Şampiyonlarla basın toplantısında buluşma aynı yerde gerçekleşti.

Geçen Temmuz’da FIM-Avrupa’nın Kongresine katılmıştım. Bu defa ola daha büyümüş durumda… Sponsorlar, üreticiler, lojistik şirketleri büyük yarışmalar için FIM ile birlikte çalışıyorlar. Markaların farklı bir duruşu var. Bazı ülkeler bazı markalarla çalışmayı tercih etmişler. Çevre konusunda yüksek duyarlılık gösteren kişi ve pistler gündeme geldi, FIM onlara birer plaket verdi.

Bu genel kurul sonrasında bazı ders konuları çıkardım: Bir kere her ülke daha sıkı işbirliklerine girmek gerekiyor. Balkan ve Avrupa Şampiyonalarında derece yapacak gençlerimizi daha iyi koşullarda antrenman ve yarış ortamlarına sokmalıyız. Pistlerimizi standart hale getirmeli ve motorun tanınmasını güçlendirecek medyalarda yerimizi almalıyız. Motosikletin yarış tarafı kadar bunun kullanıcılarının olduğunu, onların isteklerinin de dikkate alınmasını bekliyorum. Kış geliyor, aman dikkatli olun!


Bu sayfa 3401 kez okundu