1. Kaç branş vardır? En fazla kaç branşta yarışlara katılabilirim?


Türkiye Motosiklet Federasyonu, 7 branşta yarışlar düzenlemektedir. Bunlar Motokros, Pist, Süpermoto, Enduro (Super Enduro), ATV, Drag, Sujeti ve Motonotik branşlarıdır. Bir sporcu, istediği tüm branşlarda lisans çıkartabilir.

Sporcu, lisans çıkartırken lisans sistem formunda katılmak istediği tüm branşları ve sınıfları işaretlemelidir. Sporcu lisans sistem formunun üzerinde yapacağı işaretlemelerin uygunluğundan kendisi sorumludur. Bu nedenle sporcunun, sınıf seçimini ilgili branşın kural kitabını inceledikten sonra yapması daha doğru olacaktır.

2. Yurt içindeki yarışlara katılmak için neler yapmalıyım?


Lisansınızı çıkarttıktan sonra, 2023 Yarış Takvimine bakarak katılmak istediğiniz yarışı belirleyiniz. (Takvim için www.tmf.org.tr Tıklayın )

Belirlemiş olduğunuz yarış programının ardından en geç yarıştan önceki son Perşembe günü saat 23:59’a kadar faal halde bulunan yarışçı kayıt sistemi üzerinden lisans numaranız ve sizden istenen diğer bilgileri doldurarak online kayıt yaptırmanız zorunludur. Bu işlem yarış idari kayıt işleminde size kolaylık sağlayacağı gibi işleminizin de kısa bir sürede tamamlanmasına yardımcı olacaktır. 

(Online başvuru için; tmf.org.tr web adresinden Kullanıcı Girişi bölümününden profilinizden yapabilirsiniz)

Yukarıda belirtilen süre içerisinde online kaydını yaptırmayan sporcular yarış kayıtlarını yarış idari kontrol esnasında yaptırmaları halinde 1.100 TL ceza ücreti alınacaktır.

3. Yurt dışındaki yarışlara katılmak için neler yapmalıyım?


Yarış Takviminde bulunan yurt dışı yarışlarına başvuru yapmak için katılacağınız yarıştan en az 30 gün önce, belirleyeceğiniz yarış için uygun olan lisansı çıkartmalısınız. 

- Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılmak için Uluslararası Lisans (FIM Lisans Tarifesi) alınmalıdır. Lisans ücretini Federasyon hesabına yatırıp, dekontunu info@tmf.org.tr adresine göndermeniz gerekmektedir.

(Dünya ve Avrupa Lisansları için federasyonla irtibata geçmeniz gerekmektedir)

- BMU Avrupa (Balkan), Alpe Adria Şampiyonası ve FIM Avrupa Açık Takvimindeki yarışlarda yarışabilmek için Türkiye Motosiklet Federasyonu tarafından o sezon içinde verilen lisanslar geçerli sayılmaktadır. Ayrıca lisans çıkartmaya gerek yoktur.

1.  ADIM : Lisans türünüzü belirledikten sonra, katılacağınız yurtdışı yarışa en az 30 gün kala Hizmet Pasaportu talebinizle ilgili Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanlığı’na hitaben bağlı bulunduğunuz kulübünüz kanalıyla (kulüp kaşesi ve yetkilisi imzalı) dilekçe, Nufüs cüzdanı fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğrafla başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

 

PASAPORT ŞARTLARI

Federasyonumuz tarafından tanzim edilip onaylanmak üzere Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne gönderilecek Hizmet Pasaport başvurularında aranacak kriterler şunlardır;

a) Federasyon Yönetim Kurulu tarafından belirlenen ve görevlendirilen sporcular (Dünya Şampiyonası, Dünya Şampiyonası'nın alt kategorileri ve üst sınıf organizasyonlar ve seçilme hakkı kazanmış)

b) Her branşın çocuk ve 18 yaş altı gençler kategorisinde ülkemizi yurtdışında temsili için uluslararası yarışlara katılacak sporculara ve refakat edecek bir kişiye,

c) Diğer kalan bütün branşlarda (Motokros, Enduro, Süpermoto, Pist, Drag, Sujeti, Süper Enduro, Atv) 5 yıl üst üste lisans çıkartmış olması, Federasyonumuzun düzenlediği ulusal şampiyonalarda ilgili branş ya da branşlarında son 3 yıl içerisinde bağlı olduğu genel klasmanın herhangi birinde ilk 3 içerisinde yer almış olması, ayrıca katılacağı uluslararası organizasyon tarafından davetiye alması,

Pasaport başvuru ücreti 1.000 TL federasyonumuz banka hesabına yatırılmalıdır. 

TÜRKİYE MOTOSİKLET FEDEDRASYONU 

Garanti Bankası / Anafartalar Caddesi Şubesi Hesap No: 711 - 6298552 

IBAN:TR93 0006 2000 7110 0006 2985 52

* Federasyonumuz tarafından pasaport verilmesi uygun görülen sporcu ya da görevlilerin; pasaport dilekçesinde beyan ettiği yarışa/organizasyona gidiş-dönüşünden sonra (en fazla 2 gün içerisinde) Hizmet Pasaportu’nun federasyona iade edilmesi gerekmektedir. İade edilen pasaport için bir sonraki organizasyondan 1 hafta öncesinde tekrar federasyondan talep etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde; pasaportunu federasyona yollamayan sporcu ve görevlilerin pasaportları kullanıma kapatılacaktır.

* Hizmet Pasaportu verilen kişiler, başvuru dilekçelerinde belirtilen organizasyonlara geçerli bir sebep olmaksızın, yarışmaya katılmayan veya öngörülen sürede pasaportu federasyona iade etmeyen sporcular hakkında Disiplin Talimatı’nın, “Görevi ihmal” suçuna ilişkin hükümleri uygulamak üzere Disiplin Kurulu’na sevk edileceklerdir.

Hizmet Pasaportu sadece sporcuya verilmektedir.

PASAPORT DİLEKÇE ÖRNEĞİ (İndiriniz)

PASAPORT DİLEKÇE ÖRNEĞİ 18 YAŞ (İndiriniz)

 

2.  ADIM : Dünya ve Avrupa Şampiyonları için en geç 30 gün öncesinden, BMU Avrupa (Balkan), Alpe Adria ve FIM Europe Açık Takvimindeki yarışlar için en geç 15 gün öncesinden Start İzni için Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanlığı’na hitaben dilekçe ve ayrıca yurt dışında motosiklet yarışlarını da kapsadığı belirtilen özel sağlık ve seyahat sigortası poliçesi fotokopisi. (Yarış için yurtdışına götüreceğiniz motosikletlerinizin motor ve şase numaralarının özellikle dilekçede belirtilmesi gerekmektedir.) (Belirtilen zamandan sonra başvuru yapan sporcunun dilekçesi dikkate alınmayacaktır) 

FIM Avrupa ve Balkan Motosiklet Birliği tarafından yapılan yarışlara katılmak isteyen sporcular start izin dilekçelerini organizasyon tarihinden 15 gün önce Federasyona ulaştırmak zorundandır. Kafile listeleri Dışişleri Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü ile paylaşılacak olup geç yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

START İZNİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ (İndiriniz)

Yukarıda belirtilen başvuru dilekçenizi TMF’nin Ankara Merkez Ofisi 0312 311 01 45 nolu faksına veya info@tmf.org.tr mail adresine ulaştırmanız ve 0312 311 01 42 nolu telefon numarasını arayarak ulaştığını teyit etmeniz gerekmektedir. Federasyon yetkilileri tarafından yapılacak inceleme üzerine talebiniz olumlu veya olumsuz cevaplandırılacaktır. Bu bilgiler ve belgeler eşliğinde yarışçılarımız kendi pasaport işlemlerini bizzat yapmakla yükümlüdürler.

YARDIMCI PROGRAMLAR


Office Lens, beyaz tahta ve belgelerdeki resimleri keser, iyileştirir ve okunabilir hale getirir. Office Lens ile görüntüleri PDF, Word ve PowerPoint dosyalarına dönüştürebilir ve hatta OneNote veya OneDrive'a kaydedebilirsiniz.