Yarışmak İstiyorum

Genellikle caddelerde hızlı motor kullanan motosiklet kullanıcılarının getirdiği bu sorunun yanıtı oldukça geniş. Herşeyden önce caddelerde motosiklet kullanmakla pist veya parkurda kullanmak çok farklıdır. Caddelerde trafik kuralları yarışlarda ise yarış kuralları vardır. Neredeyse hiçbir motosiklet yarışçısını caddelerde tehlikeli motosiklet kullanırken göremezsiniz. Çünkü tüm adrenalin ve hız tutkusu pist ve parkurlarda yaşanır.

Yarışçı olmak oldukça emek isteyen, zaman gerektiren bir uğraştır. Başlamak ise düşünüldüğünden çok daha kolaydır. Türkiye’de yapılan tüm motosiklet yarışları TMF(Türkiye Motosiklet Federasyonu)’nun iznine bağlıdır. Çünkü yarışların özel bile olsa güvenli ve doğru yapılmasından emin olunması gerekir. Buna bağlı olarak yarışacak sporcuların TMF tarafından verilen lisansa sahip olmaları gerekir. Bu noktada devreye kulüpler giriyor. TMF’nin sitesinde görebileceğiniz kulüplerden biri aracılığıyla lisans çıkarılabilir. Lisans alabilmek için motosiklet kullanmaya engel bir sağlık problemi olmamalıdır. Bu doktor raporuyla belgelenir. 

Yarışılacak kategoriye göre yarış kurallarına uygun bir motosikletiniz olması gerekiyor. Bununla ilgili teknik dökümanı yine www.tmf.org adresinde yarış kuralları kitapçığında bulabilirsiniz. Burada yine önemli bir soru gündeme geliyor, motorum yoksa yarışamaz mıyım? Yarışmak için motosikletinizi kendiniz ayarlamak zorundasınız. Yarışlara katılım ise ücretsiz. Yarış takvimi her sezonun başında açıklanır ve yarışlar bu takvim çerçevesinde kulüpler tarafından gerçekleştirilir. Eğer ilk kez yarışıyor ve lisansınız yoksa bir defaya mahsus doktor onaylı geçici lisansla yarışabilirsiniz.

Lisanslar ücretsiz olup doğru olanı sezon başlamadan lisans işlemlerinin tamamlanmış olmasıdır. Lisansınız tamam, motosikletiniz hazır, şimdi yapmanız gereken kulübünüzden destek alarak eğitim almak. Caddede veya arazide motosiklet kullanmak ve yarış tamamen farklı şeylerdir . Zaman zaman TMF bu konuda eğitimler düzenlemekte veya özel kuruluşlar veya kulüpler sık sık eğitimler ve kamplar düzenlemektedir. Lisans, motosiklet, eğitim tamam , artık size düşen rakiplerinizi geçip kupayı almak üzere kürsüye çıkmak.


Bu sayfa 31381 kez okundu