14 Birincilik, 12 İkincilik, 17 Üçüncülük - Şakir Şenkalaycı

14 Birincilik, 12 İkincilik, 17 Üçüncülük - Şakir Şenkalaycı

                                                   
    ŞAKİR ŞENKALAYCI KİMDİR?
                                                                                                       
Adı:
ŞAKİR
Soyadı:
ŞENKALAYCI
Doğum Tarihi:
1981
Yaşadığı Şehir:
İSTANBUL
Yarıştığı Numara:
100
Kulübü:
SANCAKTEPE MOTOSİKLET KULÜBÜ
2011 Sponsorları:
T.M.F, CASTROL, KTM, MOTO X
Yarıştığı Motosikletler:
KTM
Kategorileri:
MOTOKROS, SUPERMOTO
   

 

    * Aileniz dört kuşaktır motosiklet ustalığı    yapıyor. Ailenin en büyüğü olan Nuri Şenkalaycı’ya ait motosiklet, Koç    Müzesi’nde sergileniyor. Şakir Şenkalaycı, ailenin Türkiye motosiklet    şampiyonluklarına ambargo koyan dördüncü kuşak temsilcisisin. Bu sende bir    baskı oluşturuyor mu?

    Şakir Şenkalaycı: Evet, ben 4.kuşak    motosikletçiyim. Dedemin babası, yani büyük büyük dedemden gelen mesleğimiz    bu bizim. Büyük dedem Nuri Şenkalaycı’yı tanımadım. Ancak öyle birini    tanıdım ki, dedem Şakir Şenkalaycı… Onunla hep gurur duydum ve adını taşımak    bana ayrı bir güç kuvvet verdi. Benim dedem tek kolluydu. Bir kolunu çocuk    yasta makine dişlisine sıkıştırıp kolunu kaybetmiş. Dedem o azimle kendisini    en iyi şekilde yetiştirip arkasından nice ustalar yetiştirdi. Her zaman    onunla gurur duymuşumdur.

    

Ben 1989 yılında Motokrosa    babam Memduh Şenkalaycı desteğiyle başladım. O yıllarda tek ufak yarışçı    bendim. Benim bu işi öğrenmem ve kendimi yetiştirmemdeki en büyük rolü her    zaman babam almıştır. 1990-1991 yılları arası tam anlamıyla yarışmaya    başladım ve 80cc şampiyonu oldum. İşte o yıllardan bu yıllara gelen bir öykü    bu. Şampiyon olmak benim için her zaman yolda yürümek gibi bir şey oldu. Ta    ki yeni federasyon başkanımız sayın Bekir Yunus Uçar gelene kadar. Şimdi    Şakir Şenkalaycı ve Türkiye’deki bir çok yeteneğin arkasında artık    federasyonumuz var ve biz su andan itibaren bayrağımızı çok farklı yerlere    taşımak için start verdik. İşte şimdi yolda yürümek kadar kolay olmayacak    şampiyonluklar, çünkü gözümüzü dünyaya çevirmiş durumdayız.

    * Dedenin adını taşıyorsun, motosiklet    üzerinde doğdun, ne kadar süre profesyonel olarak motosiklet kullanmayı    düşünüyorsun?

    Şakir Şenkalaycı: Evet, beni dünyaya getirmek üzere olan annem Suna    Şenkalaycı'yı doğuma dedemin BMW marka sepetli motosikleti ile götürmüşler    ve ben dünyaya geldikten sonra yine dedemin motoruyla eve getirmişler. İşte    Şakir Şenkalaycı’nın hayata başlama noktası… Motosiklet kullanmak, yarışmak,    ömrümün sonuna kadar sürecek. Yeni Şakir’ler yeni Kenan’lar çıkana kadar    devam… Yani önümüzde anladığım kadarıyla sağlığım da elverirse yaklaşık 50    yıl var.


        * 23 yıldır motosiklet yarışlarına katılıyorsun, hatta tehlikeli        bulduğun için İstanbul trafiğinde motosiklet ile dolaşmadığını        biliyoruz. Türkiye'de bu sporu yapmanın zorlukları neler?

        Şakir Şenkalaycı : Benim mesleğim        motosiklet. Trafikte mecbur kalırsam tabii ki kullanıyorum. Ancak        İstanbul'u biliyorsunuz, motosiklet kullanmayı gerçekten çok zor ve        tehlikeli buluyorum. Kendim için değil; bir çok kişi için çok dikkat        etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Kaldı ki şehir içinde motora binecek        de vaktim pek olmuyor, çünkü ben devamlı ya antrenman da ya da yarışta        oluyorum.

       

Bu sporun zorlukları        şunlardı, motosiklet sporunu kimse doğru düzgün bilmediği için, bu spora        farklı gözle bakılıyordu. Sadece bilen kesim bu işin üstünde durmaya        çalışıyordu. Sponsor bulmak, antrenman yapmak, yarışmak gerçekten bugüne        kadar zordu ve değerinizi kimse bilmiyordu. Ama şimdi? Tekrar tekrar        söylüyorum, federasyonumuz evrim geçirmiş durumda. Sayın başkanımız        Bekir Yunus Uçar sayesinde ve As Başkanımız Tayfun Şık'ın da destekleri        ile federasyonumuzun bizi bugün ve yarın çok farklı yerlere taşıyacak        olduğunu biliyoruz. Ben uzun yıllardır yarışıyorum, fakat gerçek anlamda        yarışçı olduğumu bu sene anladım desem yeridir. Teşekkür ederim        Başkanım, Asbaşkanım ve emeği geçen herkese.

 

 

        * Yaşları 5 ile 15 arasında değişen 22        junior yarışçıya Süpermoto çalışması yaptırdınız. Çalışmalar nasıl        geçti?

        Şakir Şenkalaycı: Her sporda olduğu gibi motor sporlarında da alt        yapı çok önemlidir. Federasyon öncülüğünde 22 genç yeteneğe hafta sonu        eğitim etkinliği düzenledik. Eminim bu eğitim etkinlikleri devam        edecektir. Sonuçta bu gibi eğitimler bizim genç yeteneklerin Türkiye ve        dünya çapında federasyonumuza başarılar kazandırması için önemlidir.

        * Kenan Sofuoğlu önümüzde hep örnek        olarak duruyor. O da ailesinin yanında garajdan yetişti. Sizce yeni        Kenanlar bulmak zor mu?

        Şakir Şenkalaycı : Genç nüfusun        kalabalık olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Eminim bir çok genç yetenek        vardır. Bunları keşfetmek ve motor sporları dünyasına katmak, onlara        kolaylıklar ve imkanlar sağlamakla mümkün olacaktır. Bu konuda zaten        federasyonumuzun çalışmaları var.

        * Pistteki Şenkalaycı mı yoksa eğitimci        Şenkalaycı mı?

        Şakir Şenkalaycı : Eğitimdeki Şakir        Şenkalaycı benim, ama inanın yarışlardaki Şakir Şenkalaycı’yı ben bile        tanıyamıyorum. Malum konsantrasyon gerektiren zor bir sporla        uğraşıyoruz.

        * Bu spora başlamayı düşünen gençlere        tavsiyelerin nelerdir?

Şakir        Şenkalaycı : Her başarının altında çok çalışmak yatar. Çalışmaları,        düzenli ve sağlıklı bir yaşantı sürmeleri çok önemli. Ayrıca toplum        içerisinde örnek insan olmaları gerekmekte.

        * Yarışlara hazırlanmaya ne kadar önceden        başlıyorsun? Yarış hazırlıkları sırasında günlük programını nasıl        düzenliyorsun?

       

Şakir Şenkalaycı :        Yıllık yarış programına göre antrenmanlarımı düzenliyorum. Ayrıca        kondisyonuma yardımcı olacak şekilde bisiklet ve koşu yapıyorum.        Sağlıklı beslenmek ve formumu korumak da önemli etken.

        * Motokros yapan enduro, enduro yapan        süpermoto, süpermoto yapan pist yapamaz diye bir algı var. Sizce bu algı        doğru mu?

       

Şakir Şenkalaycı :        Hepsi birbirine çok yakın görünse de teknik açıdan birbirlerine uzak        branşlar. Fakat birbirlerini destekler antrenmanlar içerir. Yarış        takvimindeki yoğunluk bir sporcunun en fazla 1 veya 2 branşı yapmasına        müsaade eder. Pist ve enduro antrenmanı malumunuz çok farklı kulvarlarda        yapılır ve bu durum yarışçının birinden fedakarlık yapmasını gerektirir.

        * Birçok başarın var. Favori olmak nasıl        bir duygu. Rakipsiz olmak sende motivasyon sorunu oluşturuyor mu?

       

Şakir Şenkalaycı        : Başarılı olmak gerçekten güzel bir duygu ama        rakipsizlik emin olun insanı köreltir. Eğer bir Şakir Şenkalaycı daha        olsaydı başarılarım ikiye katlanmış olurdu.

        * Kemal Merkit'in katıldığı 4-5 gün süren        Cross Country türü yarışlar için ne düşünüyorsun. Seni de ileride        oralarda görecek miyiz?

        Şakir Şenkalaycı : Kemal Merkit        Türkiye'nin motor sporlarındaki en büyük değerlerinden biri. 2011        yılında dünya ralli şampiyonasında 450 üstü sınıfta dünya ikincisi oldu.        Onunda deneyimlerinden faydalanarak 1 Ocak 2012 tarihinde        gerçekleştirilecek olan Paris Dakar Rallisi’nde Türkiye'yi temsil        edeceğiz. Bu da benim bu spora başlangıcım olacak.

        * Sponsor konusunda durumun nasıl? Sponsorları sen mi buluyorsun? Ya        da onlar mı seni buluyor?

        Şakir Şenkalaycı : Sponsorluk        konusunda motor sporlarında bir sıkıntı var. KTM Spormoto ana sponsorum        ve sizin aracılığınızla kendilerine teşekkür etmek isterim. Castrol        firması da yağ sponsorluğumu yapmakta. Bu markaların desteği ile        yıllardır yarışıyorum. Fakat pahalı bir spor olması nedeniyle daha fazla        sponsora ihtiyaç duyuyorum.
 

        TEK KELİME - TEK CEVAP
                                                                                                                                                                                                               
Hız: YAŞAM BİÇİMİ
 
Motosiklet: NEFES ALMAK
 
Pist: HEYECAN
 
Viraj: DÜZ YOLDAN FARKI YOK BENİM İÇİN
 
Kırmızı Bayrak: YAVAŞLA...YARIŞÇI MODUNDAN ÇIK...
Damalı Bayrak: EN KEYİFLİ BAYRAK
               
Kürsü: BENİM YUVAM
               


Bu sayfa 5398 kez okundu