Ercansungur: 2014 Şampiyonluğu Benim İçin Çok Değerli

Ercansungur: 2014 Şampiyonluğu Benim İçin Çok Değerli

İbrahim Ercansungur, motosiklet ile küçük yaşlarda tanışmasına rağmen yarış kariyerine 2012 yılında başladı. Kısa sürede büyük bir azim göstererek Türkiye şampiyonluğunu kazandı. İzmir’in Urla ilçesinde doğayla iç içe yaşamasını fırsata dönüştürerek sürekli antrenman yapan Ercansungur’un da en büyük hayali, milyonların yakından takip ettiği Dakar’da Türk bayrağını dalgalandırmak. 28 yaşındaki sporcu ile başarılarını ve hedeflerini konuştuk…

- Rahmetli Burak Özel’i izleyerek, imkanlar doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalıştım.
- Yarış zamanı yaklaştığında belirlediğim kısa parkurlarda zamanla yarışıyorum.
- Başarı için; inanç ve çalışmak en büyük etkenim.
- Her endurocunun hayali motor sporlarının olimpiyatı Dakar’da bayrağımızı finiş çizgisinde dalgalandırmaktır.
- Start çizgisinde 30 saniye beklemek, benim için yarış anından bile daha zor.
- Sponsorsuz ve emanet motosikletlerle şampiyon olmak çok değerliydi.
- Endurocular kesinlikle büyük bir aile. Çünkü bizi en iyi anlayacak yine bizleriz.
- Antrenmanlarda daha rahatım.Bize kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1987 İzmir doğumluyum. Üç kardeşiz. Benden 2 yaş büyük abim Yaşar ve 8 yaş küçük Merd adında kardeşim var. 2012 Selçuk Üniversitesi Otomotiv Öğretmenliği mezunu atanamayan teknik öğretmenim. Çok küçük yaşlarda (3-5) iki tekere olan ilgim bisiklet tepesinden inmemekle başladı, ama bu yeteneğimi gören öncüm olmadığı için çok erken olabilecek hayallerime geç kavuştum.. Abimle birlikte Urla’da Oto ve 4x4 servis işletmeciliği yapmaktayız.

Ailemin hatta sülalemiz içerisinde motosiklete olan ilgi hep büyük oldu. Motosikletle tanışmam babamın simson motosikleti ile beni gezdirmesiyle başladı. 1996 yılında abimle birlikte babamın mobilet motosikletini kaçırarak, stadyum içerisinde sırayla sürerek ilk defa bir motorlu bisikletin gaz kütüğünü yönetmiş oldum. Bu özgürlük hissini hiç unutamam. O gün hiç bitmesin istemiştim ama hiçbir şeyi fark ettirmeden geri dönmemiz şarttı.

Yarışmaya nasıl başladınız?
Lise hayatımda da motosiklet ile iç içeydim ancak hala spor konusuna taşımak maddi açıdan imkansızdı. Başta aileniz ve etrafınızdan tam olarak manevi destek alsanız da bazı şeyler engeldi. Urla ise ufak bir ilçe ve yaptığım sporla ilgili yardımcı olabilecek insan dahi yoktu. 2005 yılında abimle birlikte aldığımız bir çin malı arazi motosikletiyle doğanın gizli hazinelerine kavuşmaya başladığımızda, hayatın daha eğlenceli olduğunu anlamıştık. Camiayı geçtiğimiz sene yasa boğan rahmetli Burak Özel, Urla’da Titus kulübü bünyesinde yarışıyordu. Tabiki bunu 2007 yılında fark etmiştik. Vaktim olduğunca Burak Özel’i izleyerek, imkanlar doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışıyordum. Ve yetersiz motosikletimle olmuyordu. 2009 yılında aldığım arızalı profesyonel motorumu bir sene içerisinde topladıktan sonra daha sıkı antrenmanlar yapmaya başladım. Yeni motosikletim sayesinde daha iyi ilerlemeye başlamıştım. Ve birçok engeli aşarak 2012 yılında ilk yarışıma Bodrum’da girdim. Ancak antrenman turundaki ilk serbest turda bile heyecanımı kontrol edemediğimden çok ciddi bir kaza atlattım. Şükürler olsun ki ciddi yaralanma olmadan ilk yarışımda 5. olarak yarış hayatım başlamış oldu.Ailede bir yarışçı daha var, aileniz size motor sporları konusunda gerekli desteği verdi mi?
Evet, abim Yaşar Ercansungur’da yarışıyor. Hemen söylemeliyim ki abimin özellikle ilk yarış hayatımıza başladığımız 2012 yılında ki desteği çoktur. Ben üniversite son sınıftaydım ve abim çalışıyordu. Yarışa gelirken 1 gün önceden tüm hazırlıkları yapar yola çıkardı. Bende okuldan otobüs ile yarış merkezine giderdim. 2012 yılında şampiyon olmamda abimin desteği çoktur. Tabiki asıl kahramanlarsa annem ile babam. Her konuda bizi destekleyen en büyük destekçilerimiz. Belirtmeden geçemeyeceğim ailem içinden olmasa da ailem gibi manevi destek olan bir çok gizli kahramanımızda var.

Yarışlara hazırlanmaya ne kadar önceden başlıyorsunuz? Mesela yarış haftası ne yaparsınız?
Urla bakir doğasıyla bir yarımada olarak enduro sporu için biçilmiş kaftan. Bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Evimin arkasından direk ormana girebiliyorum. Antrenmanlarımda genelde sık olarak her hafta motosiklete biniyorum. Yarış zamanı yaklaştığında ise belirlediğim kısa parkurlarda zamanla yarışıyorum. Bu dikkatimin ve reflekslerimin daha iyi açılmasını sağlıyor. Bunun yanında tabiî ki vücut kondisyonum için fazla yorucu olmayan egzersizler yapıyorum.

Başarınızın sırrı nedir? İnanç, Çalışmak, Şans...
Başarı için; inanç ve çalışmak en büyük etkenim.Bu sporu sevdiğiniz için mi başarıya ulaştınız yoksa başarılı olduğunuz için mi seviyorsunuz?
Tabiki sevdiğim için, değer verdiğim ve inandığım için başarılıyım. Başarılı olmaksa kendime verdiğim ödülüm.

Dünya arenasında birçok yıldız sporcu var sizin örnek aldığınız isim var mı?
O kadar çok isim var ki baktığımda. Ancak tek isim karşıma çıkıyor. Mütevaziliğiyle, zorluklara karşı olan mücadelesiyle, sporcu disipliniyle, dünyada kendisini sevdirmiş güzel melek insan rahmetli Kemal Merkit Usta.

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir?
Üç sene içerisinde Avrupa Şampiyonası ve Ralli gibi branşlarda yarışmak. Uzun vadede ise Avrupa Şampiyonluğu ve her endurocunun hayali motor sporlarının olimpiyatı olan Dakar’da bayrağımızı finiş çizgisinde dalgalandırmak.Zorluklarla yarışıyorsunuz yarış anında aklınızdan neler geçer?
Start çizgisindeki 30 saniye bekleme benim için yarış anından bile daha zor diyebilirim. Startı aldıktan sonra ise motorumun bir yekpare parçası gibi onunla sadece iletişim kuran bir parçasından ibaretimdir.

2014 sezonunu şampiyon olarak bitirdiniz, 2015 için planlarınız nelerdir?
Evet sezonu maddi zorluklar, sponsorsuz ve emanet motosikletlerle şampiyon olarak bitirmek benim için çok değerliydi. 2015 Türkiye’de enduro için çok hızlı gelişmelerin olacağı bir sene olarak görüyorum. Yeterli desteği bulabilirsem eğer sezon içerisinde tüm enduro, süper enduro, Redbull Sea to Sky ve Doğu Avrupa Enduro Şampiyonası’nda yer alacağım. Çok istediğim motokros içinse eğitim almayı düşündüğüm bir sezon olacak.

Yarışlarınızda düşme kalkmalardan dolayı yarışı bırakanlar diğer sporcular tarafından teselli edilir mi? Yoksa endurocu yalnız bir insan mıdır?
Endurocular kesinlikle büyük bir aile. Çünkü bizi en iyi anlayacak yine bizleriz. O yüzden yarışta her ne kadar rekabet olsa da rakibinizde olsa kötü bir şey olmuş ise her zaman yanında oluruz. Tabiki bunun oluşumu kişinin sporcu disipliniyle çok alakalı.Kendini geliştirmek için neler yapıyorsun?
Çok video izlerim. Birçok kendime özgü yeteneğimin oluşmasında bana büyük katkısı vardır. Ancak bu sene ise kendime eğitim konusunda daha çok somut yardımlara yer vereceğim.

Antrenmanlardaki performansın ile yarıştaki performansın arasında fark var mı?
Evet kesinlikle var. Antrenmanlarda daha rahatım. Sonuçta resmi bir finiş çizgisi yok. O yüzden tuttuğum zamanlarla yarışta kaydettiğim zamanlar arasında çok fark oluyor.

Yaralanmaların ve sakatlanmaların sıklığı nedir?
2012 yılında yaşadığım bilek sakatlığım 2013 senesinde de sürdü. Allah’a şükür onun haricinde herhangi bir sıkıntı yaşamadım.Eklemek istediğiniz bir şey varmı?
Motor sporlarının daha ileriye gidebilmesi, ülkemizden daha çok yeteneklerin yurt dışında bayrağımızı temsil edebilmesi için öncelikle yaptığımız spora, sonra sporcuya destek olacak yönetiminlerin, yöneticilerin ve bence en önemlisi medyanın bu konuda daha duyarlı olmasını temenni ederim.


Bu sayfa 6194 kez okundu