Kenan Abim Gibi Olmak İstiyorum

Kenan Abim Gibi Olmak İstiyorum

Kendisine her zaman Kenan Sofuoğlu’nu örnek alan genç sporcunun en büyük hedefi Dünya Şampiyonası’na katılmak. Üç kişilik Çabuk ailesinin reisi baba Yaşar Çabuk ve anne Gülay Çabuk’da şehir şehir, ülke ülke çocuklarının peşinden gidiyor.

Denizli'de motosiklet tamirciliği yapan Yaşar Çabuk ile motosiklet yarışlarında zaman zaman hakemlik yapan Gülay Çabuk çifti oğulları Harun Çabuk’un yarış kariyeri için Sakarya Akyazı’ya taşındı. Çabuk ailesi şimdi tek çocukları Harun için dünya şampiyonu Kenan Sofuoğlu’nun izinden gidiyor.

Hayalin motosiklet yarışçısı olmak mıydı?
Motosiklet yarışlarına 7 yaşında başladım. Asıl hayalim arkeolog olmak. Onun için okulumu o yönde seçtim. Ama gerçekte meslek olarak motosiklet yarışçısı olmak istiyorum. Biz aile olarak motosikleti seviyoruz. Zaten babamın Denizli’de motosiklet servisi vardı tamir ve satış işleriyle uğraşıyordu. Şimdi Akyazı’ya taşındık. Benim için Akyazı’ya geldiler. Federasyon ve Kenan Sofuoğlu abimin destekleriyle artık Akyazı’da yeni bir hayatımız olacak. Annem ev hanımı ama zaman zaman yarışlarda hakemlik de yapıyor.

Bir sporcu için ailesi her şeyidir. Ailenin sana olan desteği nasıl?
Ailem benim her şeyim. Ben 7 yaşındayken başladım bu spora. Bugüne kadar sponsorumuz hiç olmadı. Hep babam ve annemin yaptıkları fedakarlıklarla kupaları kazandım. Federasyonumuz da bize destek oldu. Zaten babam motosiklet tamirinden anladığı için yarışlarda benim mekanikerliğimi yapıyor. Benim motorla ilgili her türlü sıkıntımı anında çözüyor. Annem de menajerim gibidir ama bana hep manevi destek sağlar. Onların yanımda olmalarını hissetmek bana yarışlarda ayrıca güç veriyor.

En büyük hedefin nedir?
En büyük hayalim bir gün Motogp’de yarışmak. Çocukluğumdan beri hep Motogp’de yarıştığımı hayal ediyorum.

Her sporcunun örnek aldığı bir isim vardır sen kimi örnek alıyorsun?
Kenan Sofuoğlu abimi örnek alıyorum. Onun gibi olmak istiyorum. Hırsı, duruşu, kazanma isteği, çalışması, yarışlarda bütün yapılanlara rağmen güçlü duruşu beni çok etkiliyor. Tek örnek aldığım sporcu abim Kenan Sofuoğlu.

Sporda başarılısın ya okul hayatın nasıl gidiyor?
Okul hayatım iyi gidiyor. Derslerle ve okuldaki arkadaşlarımla aram iyi. Yarıştan döndüğüm hafta bana derece yapıp yapmadığımı soruyorlardı. İlk başlarda nasıl oluyor diye sorularla karşılaşıyordum ama kazandığım başarılardan sonra arkadaşlarımda artık alıştı.

Kenan Sofuoğlu’nun desteğini almak nasıl bir duygu?
Kenan abi sağ olsun bana elinden gelen desteği veriyor. Hatta benim yarış tulumum yoktu bana kendi tulumunu verdi. Benim için yaptıklarını hayatım boyunca unutamam. Ona çok teşekkür ediyorum. Benim abim yok. Kenan Sofuoğlu’nu kendi abim gibi görüyorum. İnşallah verdiği destekleri boşa çıkarmam. Onu üzmemek için çok çalışıp, bana çizdiği yolda yürümek istiyorum. Bu yaz zaman zaman Kenan Sofuoğlu pistinde kamplar yaptım. Kenan abimin yanı sıra Semih abi (Bostancı), Sedat abi (Aksu) ve Yakup abi (Saltuk) benimle çok ilgilendi.
Avrupa şampiyonluğuna nasıl ulaştın?

Bu sene süpermoto sınıfında Avrupa şampiyonluğunu kazandım. Ülkeme Junior sınıfında birincilik getirdim.  Sene başı zorlu bir yarış takvimi vardı önümde ve rakiplerimde benim ne kadar güçlü olduğumu biliyordu. Yarışlarda bana karşı özel önlemler almaya çalıştılar. Ama bütün bunlara rağmen iyi bir sezon geçirerek Avrupa şampiyonluğuna uzandım.

Gelecek seneyle ilgili planlarınız belli oldu mu?
Önümüzdeki sene Moriwaki Kupası’na katılacağım. İnşallah orada ülkemi en iyi şekilde temsil eder ve güzel bir sezon geçiririm.

Bu sporda antrenman çok önemli sen yarışlara nasıl hazırlanıyorsun?
Daha önce Denizli’de yaşadığımız için maalesef antrenman yapacak pistlerimiz yoktu. Zaten baktığımızda İstanbul Park ve Kenan abinin pisti var. Biz de buralarda yarışıyoruz. Ama antrenman konusuna gelince İstanbul Park’ta sadece yarıştan yarışa antrenman yapıyoruz. Kenan Sofuoğlu pisti ise her zaman açıktı ama Denizli’de yaşadığımız için uzak geliyordu bize. İstediğimiz gibi antrenman yapamıyorduk ve yarış sırasında sıkıntı çekiyordum. Şimdi ailecek Akyazı’ya taşındık. Babam artık Kenan Sofuoğlu pistinde görev yapacak. Ben de Kenan abimin gözetiminde rahat rahat antrenmanlarımı yapabileceğim. Şöyle geriye dönüp baktığımda doğru dürüst antrenman yapmadan belli bir yere geldiysem yetenekli olduğumu gösteriyor bana. Demek ki doğuştan bir yeteneğim var.

Motosiklet sporunun 3 branşında seni gördük artık yoluna hangi branşta devam edeceksin?
Pist yarışları aslında bana nedenini bilmiyorum çok kolay geliyor. Süpermoto’da gerçekten zorlandığım anlar oluyor. Dur, kalk virajlar daha hızlı. Önceden motokros yarışlarından daha çok heyecan alıyordum ama pist yarışlarından sonra gönlüm pistten yana kaydı. Zaten kariyerim açısında da artık pistlerde olacağım.Yarış dışında neler yaparsın, yarışa nasıl hazırlanırsın?
Yarış haftasında Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri bisiklete biniyorum. Perşembe günü genelde yolda olduğumuz için boş geçiyor ama ben bir yolunu bulup bisiklet çevirmeye devam ediyorum. Cuma günü zaten motosikletimle gerekli antrenmanları yapıyorum. Yarıştan bir hafta önce motosiklete binmeyi özlemek için kullanmıyorum. Sıkılmamak için ara verip bisikletle antrenmanlarımı yapıyorum.

Red Bull Rookies Cup elemeleri nasıl geçti?
Red Bull elemelerine giderken içimde acayip duygular vardı. Hırsım yerindeydi ama oraya gelenlerin boş insanlar olmadığını biliyordum. Motogp hayalimin başlangıç noktası olacaktı benim için. Ama yaptığım hata nedeniyle seçmeleri kazanamadım. Bu benim ana hedefim. Bu sene olmadıysa mutlaka gelecek senelerde tekrar elemelere katılıp inşallah hata yapmadan seçilirim.

Başarılı bir sporcusun ve Başbakan’la görüştün sana ne dedi?
Başbakanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmemde kupalarımı kendisine gösterdim. Bana başarılarımı sordu. Bende Avrupa ve Türkiye’deki başarılarımı ve Kenan abimin bana çok destek verdiğini söyledim. Bana Kenan abinin ve senin iyi haberlerini bekliyorum dedi.Yaşın küçük ama kazandığın kupa sayısı çok kupalarını nerede saklıyorsun?
Kazandığım kupaları evde muhafaza ediyorum. Dükkâna koyunca tozlanıyor. Bir ara okulda büyük bir stant açtık. Kupalarımı, madalyalarımı ve motosikletimi stantta koyup sergiledik. Bana göre madalya ve kupalar boş, asıl olan insanlarda güzel bir iz bırakabilmek. Yarışlarda bak Harun Çabuk geliyor iyi bir yarışçı dedirtmek benim için çok daha önemli.
Pist yarışlarına bu sene hızlı bir giriş yaptın sezon nasıl geçti?
Pistteki ilk yarışımda kupa kazandım. Yarıştan önce hiç tahmin etmiyordum. Aslında yarış benim için kolay oldu ve bir baktım kendimi ödül kürsüsünde buldum. İlk yarışta kupa elde etmek beni hem daha çok hırslandırdı hem de mutlu etti. Hatta yarışta bir rakibim hemen önümde kaza yaptı ben de ani refleksle orayı atlattım. Yarışın içinde motorumdan dolayı sıkıntı çektim. Ha arıza yapacak diye diye finişi gördüm kısaca şansımda vardı. Sezonun son yarışı asıl benim için zor geçti. Bulgar rakibimi gerçekten zor geçtim. Yarış boyunca iyi defans yaptı. Bir iki virajda beni baya zorladı. Ataklarıma iyi direndi ama son turda ben geçmeyi başardım. Senenin son yarışını birinci olarak tamamladım. Pistte sezonun bütün yarışlarına katılamasam da 2012 yılının ikincisi oldum. Çok mutluyum.Bu sayfa 29264 kez okundu