Pilot Burak Albayrak İle Söyleşi

Pilot Burak Albayrak İle Söyleşi

Adı: Burak

Soyadı: ALBAYRAK

Dogum Tarihi: 29 Temmuz 1974

Yaşadıgı Şehır: İzmir

Yarıştığı Numara: 21

Kulübü: MotorDelisi S.K

2011 Sponsorları: AROMA - ALİAĞA BELEDİYESİ - EBC FREN BALATALARI


Yarıştığı Motosikletler:

CBR 1000RR
YZF R6
GSXR 600
CBR 600RR
ZX6
CBR 600F
YZF R1


Başarıları:

*2002 SUPERSPORT 600CC B ŞAMPİYONLUĞU

*2002 MOTODRAG 2.LİĞİ

*2003 MOTODRAG 3.LÜĞÜ

*2006 MOTOSİKLET PİST TAKIMLAR 3.LÜĞÜ

*2007 MOTOSİKLET PİST TAKIMLAR 2.LİĞİ

*2008 MOTOSİKLET PİST TAKIMLAR ŞAMPİYONLUĞU

*2008 SUPERBİKE 1000CC 2.LİĞİ

*2008 TMF KUPASI ÜÇÜNCÜLÜĞÜ

*2009 SUPERBİKE 1000CC 3.LÜĞÜ

*2009 MOTOSİKLET PİST TAKIMLAR ŞAMPİYONLUĞU

*2010 MOTOSİKLET PİST TAKIMLAR ŞAMPİYONLUĞU

*2010 SUPERBİKE 1000CC 2.LİĞİ

*2010 ENDO KUPASI 2.LİĞİ

- Motosiklete olan ilgin kaç yaşında nasıl başladı ?

BURAK ALBAYRAK: 14 Yaşımdayken mobilet kaçırarak başladım  Birçok motorcu gibi mobilet benim ilk göz ağrım diyebiliriz..

 

- Pistlerde yarışma fikri nerden çıktı ?

BURAK ALBAYRAK:
Caddelerde kendi aramızda yarışıyorduk. O yıllarda yarışmak için hem imkanlar hem de şartlar müsait değildi. Tolga (Uprak), Cenk ,ben ve diğerleri bugünlerde çok tehlikeli bulduğum şekilde caddelerde kendi aramızda yarışırdık. 2001 senesinde profosyonel olarak pistlerde yarışmamıza ise Motordelisi forumlarında hakkımızda yazılan yorumlar sebep oldu. Özellikle Tolga ve ben forumlarda yazılan eleştirilere maruz kalınca kendimizi cadde yerine pistlere attık. İyikide atmışız ki Türkiye 'nin sayılı yarışçılarından birileri olduk. Haa unutmadan bir yarışçı daha vardı savaşçı olan Can AKKUŞ  


- Örnek aldığın birisi/birileri var mı ?

BURAK ALBAYRAK:
Yarışlara başlamamda en büyük desteği rahmetli Bahattin SOFUOĞLU 'ndan almıştım. Bahattin bana yarışabilmem için o dönemlerde bot, grenaj, çıkma lastikler vermiş ve bana bildiği herşeyi anlatmıştı. Bahattin benim iyi arkadaşımdı ama aynı zamanda iyi bir yarışçıydı. Vefatı beni çok üzmüştür  Örnek aldığım bir sporcu kişiliği vardı.


- Türkiye ‘de bu sporu yapmanın zorlukları neler ?

BURAK ALBAYRAK:
Motosiklet sporu diğer sporlara nazaran çok pahalı bir spor.Haliyle sponsor desteği olmadan sporcuların kendi imkanlarıyla yarışması neredeyse imkansız gibi. ÖTV ve diğer vergilerle birlikte motosiklet fiyatları astronomik boyutlara ulaşınca haliyle bu da sektördeki firmaların reklam ve sponsorluk harcamaları yapmalarına engel oluyor. Bundan bir önceki federasyonun bizlere fazla destek vermeyişide bizi olumsuz etkilemişti. Yeni federasyonumuzla birlikte özellikle maddi birçok zorluğu aşacağımızı düşünüyorum.


- Peki trafikte motosiklet kullanırken karşılastıgın zorluklar var mı ?

BURAK ALBAYRAK:
Olmazmı..Ama bu sırf motosiklet değil, 4 tekerli bir aracada magandalk yapıp taciz edenler oluyor. Malesefki trafikte de her şeyde olduğu gibi eğitimsizlik kendini gösteriyor. Trafik denetlemeleri arttırılmalı diye düşünüyorum.

- Ailen bu tehlikeli spora başlama kararı aldığında nasıl tepki verdi. Şu andaki bakış açıları nedir ?

BURAK ALBAYRAK:
Ailem herkesete olduğu gibi başlangıçta motosiklet kullanmama karşı çıkmıştı ama sonrasında caddelerde daha büyük tehlikeler olduğunu görünce yarışma isteğimi kabul ettiler. Zatenbaşka çareleri yoktu çünkü motosiklet ve yarışmak artık benim işim oldu.

 

- Yarışlarda yaptığın dereceler ve başarılarından söz edermisin.

BURAK ALBAYRAK: 2001 Senesinde başladığım yarışlarda henüz ikinci yarışa çıktığımda kupa aldım. Bu da beni kamçılayan, motive eden bir sonuç olmuştu ve 2002 sezonunda şampiyon oldum. Girdiğim pist ve drag yarışlarının hemen hemen hepsinde podyum gördüm. Üç kere ayağım kırılıp ara vermeme rağmen çabuk toparlanıp tekrar eski formumu yakaladım. Geçen sezonda 1000cc Grup A ikinciliğini ve TMF Süper Kupa ikinciliğini aldım. 2011 Sezonunada iyi bir başlangıç yaptım; Çok yorucu Yunanistan yolculuğunun ardından grubumda üçüncü oldum ve sonrasında Bulgaristan da iyi bir yarış çıkartarak podyuma 1. olarak çıktım.

 

- Bu spora başlamayı düşünen gençlere tavsiyelerin neler ?

BURAK ALBAYRAK:
Bir kere aile desteği şart. Her spor gibi bu sporu önce ciddiye alacaklar; Bilinçli antreman yapacaklar, kondisyon çalışacaklar, kötü alışkanlıklardan (Sigara, Alkol vs.) uzak duracaklar. Tabiki tecrübeli olan biz büyüklerine her konuda danışacaklar. Ben elimden geldiğince genç pilot adaylarına destek veriyorum.

 

- Ne kadar süre motosiklet kullanmayı düşünüyorsun ?

BURAK ALBAYRAK: Gücümün yettiğince.Allah sağlık-sıhhat verirse motosiklet üzerinde yaşlanmak istiyorum. Zaten demiştim bu benim mesleğim ölene kadar motosiklet benim bir parçam olacak.

 

 


Bu sayfa 4545 kez okundu