Antrenman... O da ne?

Sportif yarışmalar öncesi yüzlerce noktada çalışma yapmak gerekir. Yarış takviminden yola çıkarak planlanan antrenmanlar yıl boyunca aylara, haftalara günlere, saatlere bölünür. Bu planlamaların hedefi sportif kondisyonu kalıcı hale getirmek, performansı yükseltmek ve daha başarılı dereceleri elde etmektir.

Peki, bu saydıklarımı yapmak ve sonuçlara ulaşmak kolay mıdır? İşte bu soruya çok çabuk cevap vermek zordur. Bir kere önce çok ciddi sağlık kontrollerinden geçmek gereklidir. Kalp, solunum, dolaşım ve kas sistemlerinin ayrıntılı biçimde test edilmelidir. Bazı organların fonksiyonel kontrolleri yapılmalıdır. Ardından fiziksel ve motorsal testlere geçilmelidir. Çoğu sporda, sezon öncesi hazırlık antrenmanlarına geçmeden sağlık kontrollerinin yapıldığını gazete ve televizyonlardan öğreniyoruz.

Genelde solunum ve dolaşım ağırlıklı yapıldığını sandığımız bu testlerin yanında acaba sporcuların fiziksel performans yeteneklerinin ölçülmesi gerekmez mi? Sağlık hemen her iş için gerekli ön koşuldur. Ama fiziksel bir yüklenme altında sürdürülen aktivitelerde söz konusu organların yapılan egzersizlere karşılık verebilecekleri cevapların önceden belirlenmesi antrenman ve yarışma performansını doğrudan etkileyeceğini biliyor muyuz?

Bu kontrol çalışmalarının yanı sıra, yarışma tipine göre doğru ve düzenli yapılmasına yönelik planlanmış antrenmanları gözden geçirilmelidir. İşte motosiklet sporlarında, bu dersten sınıfta kalıyoruz. Hangi yarış tipi olursa olsun, mutlaka önceden planlanmış ve çok ciddi biçimde hazırlanmış antrenmanların yapılması gereklidir. Bugünkü bilgilerimizle birçok yarış için yeterli antrenman yapamıyoruz. Bakınız, sezonun ikinci ayak yarışları için bu günlerde Bulgaristan’da yapılan müsabakaların sonuçlarını okuyor olacaksınız. Öncekinde Yunanistan’a gidilmişti.

Üçüncüsü de Bulgaristan’da yapılıyor. TMF bu yarışlar için bütçesinden önemli rakamlar  harcıyor. Ama kulüpler, takımlar ve ne yazık ki kişilere düşen önemli görevler arasında bu yarışlara doğru ve yeterli biçimde hazırlanmak düşüyor. Yarış sonuçlarına baktığımızda, yeterli dereceleri yakalayamadığımız ve bir o kadar da sakatlıkların ortaya çıktığını görüyoruz. Düşük dereceler, yarış dışı kalma, düşmeler için çeşitli gerekçeler öne sürülebilir. Ancak, her motosiklet sporcusunun mutlaka yarış koşullarında ve bol miktarda antrenman yapabileceği mekanizmalar geliştirilmelidir.

Ümidimiz, İstanbul Park’ın bir an önce Türk Motosiklet ailesine kazandırılmasıdır. Burada yalnızca İstanbul değil, diğer illerdeki var olan pist ve parkurların geliştirilmesi yönünde adımlar atılmalıdır. Hatta yeni ve modern pistlerin yapımına girişilmeli motosiklet eğitimi parkurları, “Herkes için Motosiklet”, gibi çeşitli kampanyalarla bu araca olan ilginin arttırılması sağlanmalıdır.

Yarışlarda başarılı olmanın büyük ve önemli parçası antrenmandır. Antrenman her gün yapılan ve yapılması gereken fiziksel bir eğitimdir. Eğer motosiklet gibi bir araç kullanıyorsanız bu defa antrenmanlı yaşam formatına girmek zorundasınız. Motorla bütünleşme, onu kendinize çekme ve onunla bir sevgili gibi yaşamanın yolu antrenmandan geçmektedir. Bu nedenledir, antrenmansız gittiğimiz yarışlarda beklentilerimizi yaşayabilmemiz neredeyse olanaksızdır. Antrenmanı bir aşk gibi algılamak gerekir. Yarışma ise mutluluk… Aşkınız hep mutlu olsun!


Bu sayfa 3820 kez okundu