Değerli Motosiklet Tutkunları

Türkiye Motorsiklet Federasyonu tarafından düzenlenen “EXPO 2020’yi İzmir’e İstiyoruz, Organ Bağışlarımızla Umudunu Kaybedenlere Umut Olmak Üzere Yola Çıkıyoruz” sloganı ile hayat bulan bu çok özel ve anlamlı etkinliğin paylaşımcısı olmaktan Üniversitem ve şahsım adına büyük onur duyuyorum.

23 Eylül 2013 – 28 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek olan bu organizasyon bir yandan İzmir’in 2020 EXPO adaylığını desteklerken diğer yandan da ‘Organ Bağışı’ gibi çok özel bir konuya dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Bilindiği gibi organ bağışı; bir insanın beyin ölümünün ardından organlarının bir kısmının veya tamamının, başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır. Ülkemizde ve dünyada nakil bekleyen hasta sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Son yıllarda düzenlenen bilinçlendirme kampanyaları ile organ bağışlarında ciddi bir artış olmuştur. Ancak nakil bekleyen hasta sayısı düşünüldüğünde bu artış maalesef yetersiz düzeydedir.

Beyin ölümü çok özel bir ölümdür. Bin ölümden ancak, üç-dört tanesi beyin ölümüdür. Ülkemizde her gün 3-4 bin ölüm gerçekleşmekte olup, günde yaklaşık 9-12 beyin ölümü tanılanması gerekmektedir. Resmi kayıtlarda beyin ölümlerinin çok azının tanılanarak bildiriminin gerçekleştiği görülmektedir. 2012 yılında ülkemizde 1474 beyin ölümü tanılanmış olup, 347 aile organ bağışında bulunmuştur. Bağış oranları her geçen gün artmasına rağmen, bekleme listesinde nakil bekleyen hasta sayısı da çığ gibi artmaya devam etmektedir. Bugün itibariyle,  23 bin 320 hasta nakil bekleme listesinde kayıtlıdır. Geçen yıl 3985 organ nakli gerçekleşmiş olup, bu sayının ancak % 20-25’i kadavradan organ naklidir. Bekleme listesine kayıtlı hastalarımızın çoğu, organ nakli olamadan hayatını kaybetmektedir.

İşte bu yaşamsal ihtiyaçtan yola çıkarak Türkiye Motorsiklet Federasyonu ve Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştireceğimiz etkinlikte amacımız; organ bağışının önemine bir kez daha dikkat çekmek ve organ nakli bekleyen hastalarımıza ve yakınlarına ikinci bir şans, ikinci bir hayat sunulmasının kolaylaştırılmasını sağlamaktır.

“Dileriz ki Umudunu Kaybedenlere Bu yolda Umut Oluruz…”

Prof. Dr. Mehmet FÜZÜN
Dokuz Eylül Üniversitesi RektörüBu sayfa 8144 kez okundu