Hedefe Odaklanmak

Hedefe Odaklanmak Yeni Yarış sezonu başlarken, motorsporlarında en önemli etkenlerden biri olan hedef belirleme ve motivasyonla ilgili özellikle psikolog ve rehberlerin sıkça paylaştığı bir anıyı ben de sizinle paylaşacağım bu ay.

Temmuz 1952’de otuz dört yaşında bir kadın, Pasifik Okyanusu'na dalarak, Catalina adasından, 21 mil batısında kalan Kaliforniya'ya doğru yüzmeye başladı. Eğer başarılı olursa, bunu yapan ilk kadın olacaktı. Adı Florence Chadwick olan bu yüzücü, Manş Denizi'ni her iki yönde geçen ilk kadındı. O sabah su, vücudu uyuşturacak kadar soğuktu ve sis o kadar yoğundu ki, beraberindeki tekneleri güçlükle seçebiliyordu. Köpekbalıklarına ve dondurucu soğuğa hiç aldırış etmeden on beş saat yüzdü. Karaya yakınlaşmışken bırakıp tekneye çıkmak istedi, teknede bulunan annesi ve antrenörü, karaya çok yaklaştıklarını ve devam etmesini söyledilerse de o, kendisini sudan çıkarmalarını istedi. Azimli yüzücü, Kaliforniya kıyısına yarım mil kala sudan çıkışının nedenini şöyle açıkladı:

"Karayı görebilseydim, başarabilirdim…"

Vazgeçmesinin nedeni ne yorgunluk, ne de soğuktu... Tek neden, sis yüzünden karayı görememekti. Bu, hayatın bir gerçeğiydi… Bir şeyi başarabilmek için, ortada gözle görülür bir hedef olmalıydı...

Hedefleri öncelik sırasına göre düzenlemek ve ona göre strateji belirlemek gerekir. Sadece uzak hedeflere kilitlenmek motosiklet sporunda zordur. Çevre, yapısı itibariyle acelecidir; Başarıyı peşin ister. Oysa gerçek başarılar zamanla ve destekle gelir. O nedenle aşamalı bir hedef listesi oluşturmakla birlikte sabırlı olmak da önemlidir. Sabırdan bahsedince bambu ağacının hikayesini anlatmadan geçmeyeyim.

Çin'de yetiştirilen bambu ağacı diğer ağaçlardan çok farklıdır. Çinliler bu ağacı şöyle yetiştirir:

Önce ağacın tohumu ekilir, sulanır ve gübrelenir. Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Tohum yeniden sulanıp gübrelenir. Bambu ağacı ikinci yılda da toprağın dışına filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yıllarda da filiz vermez. Sizlerin, yeter artık dediğinizi duyar gibiyim! Ancak Çinliler büyük bir sabırla beşinci yılda da bambuya su ve gübre vermeye devam ederler. Nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu toprağın arasından filiz vermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık yirmi yedi metre boya ulaşır.

Akla gelen ilk soru şudur: Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı haftada mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır?

Avrupa’da yarışan tüm sporcuların durumu da budur, biraz sabredip desteklemeye ne dersiniz ?

Hedefinize odaklanın, odaklananlara destek olun.

Saygılarımla.


Bu sayfa 5847 kez okundu