Hoca Motora Binerse...

Öyle ya, geçenlerde motosiklete bindiği için şikâyet edilen imam sonrasında bu defa bir okul müdürü soruşturma geçirdi. Her iki haber Türkiye’nin en çok satılan gazetelerinde yer aldı. Üstelik haberi okuyan her öğrencim ve arkadaşım bunu bana büyük bir keyifle iletme inceliği gösterdiler.

İmam motora bindi, şikâyet; müdür motora bindi şikâyet… İnanılır gibi değil ama gerçek… Hatta müdürün eşofman giydiği yönünde de bilgiler veriliyor. Adam ne yapsın? Asıl mesleği spor eğiticiliği ve bunun için derse girerken bu giysiyi giymesi kadar doğal bir şey olabilir mi? Makamına döndüğünde o zaman gerekli kıyafetlerini giyer ve işine bakar. Ne var bunda?

Motosiklete bindi diye şikâyet edilmeyi ben de bekliyorum. Üstelik eşim için gönderilen Yamaha YBR 125’i, onun haberi olmadan biniyorum. Çalışma arkadaşlarımdan birinin Dragstar’ında gözüm var.  İzin verse de onunla turlasam diye hergün rica ediyorum ama vermiyor. Bizde yüksek lisans yapmakta olan ve şimdilik spor bilimleri yerleşkesi içinde turlamayı başaran öğrencimin CBF 150’sini merak ediyorum. İngilizce öğreten ve patlama yapıp Transalp’e yükselen hocamın arkasından gidemiyorum. Aracının nerede olduğunu unutan ve kongreye yetişmek için Gabrovo’ya uzanan Dekanımın ER-6n’i ile nasıl yol yaptığını merak ediyorum. Eğitimde Bologna sürecini bize anlatmaya çalışan İsmet Hocamın Honda Rebel’i ile tatile nereye gittiğini merak ediyorum. Bir şey daha söylemek istiyorum, kaskını takıp pistlerde gazlayan bir federasyon başkanı var. Onu da bildiriyorum!

Tüh, bütün arkadaşlarımı ihbar ettim galiba. Bu saatten sonra ‘yok böyle değildi’ diyemeyeceğime göre durum vahim. Bize Tarih anlatan Kazım Hoca, seni unutmadım, V-Strom’unu bakıma verdiğini duydum. Yakında sen Trilye’ye doğru yola çıkarsın. Aman bu arada zeytinleri gözden geçir ve bizi seneye zeytinyağsız bırakma! Abidin, biliyorum motorunu sattın, ama motor alma konusunda benimle gizlice pazarlık yaptığını eşine yazayım mı?

Daha da devam edersem sanıyorum başka bir yere gitmem gerekebilir. Gazete haberlerini okuyunca etrafımdakilerin tümü bir anda aklıma geliverdi. Daha çok sayıda tanıdığım bildiğim ve eğitim dünyasında yer araştırma görevlisinden tutun, profesörlere hatta YÖK Başkanına kadar uzanan yelpazede her hoca motosiklet biniyor. Ben de onları şikâyet ediyorum. Neden motosiklete bindiklerini sorun onlara!

Yazma zamanı geldi şeklinde mini mesajları aldığımda “Ne yazmalıyım” diye düşünmüştüm. “Tamam, mesaj alındı” dedikten sonra da biraz eskrimle uğraşınca zamanın nasıl geçtiğini anlayamadım. Ardından, gelen akaryakıt zammı haberi ile “Artık motorları her zaman ve her iş için (işe gidip gelme, tatile çıkma, alışveriş, arkadaş ziyaretleri, yeni keşifler, vb.) kullanmalıyız” şeklinde bir yazıyı döşemeliyim demiştim. Ama sonrasında motorun gazete sayfalarında yer alan haber özelliğinden yola çıkınca işte bu okuduğunuz satırlar ortaya dökülüverdi.

İnanın, ekonominin bu değişkenleri ile nasıl başa çıkarız sorusuna verilecek en iyi cevap “Motor binmeye devam!” olmalıdır. Eğer bir kişi motor kullanıyorsa, bildiklerini daha kısa sürede öğretir, işine daha çabuk ulaşır, ekonomiye katkıda bulunur, çevreyi az kirletir, kendisi ve doğa ile barışık yaşar.
İnsanın kendisi ile barışık yaşamasında daha değerli bir şey var mıdır sizce? Binin motora, gidin işinize… Hayat bu…


Bu sayfa 3811 kez okundu