Kenan'ı izlemeye gidiyoruz...


Önceki hafta yaptığı derece sonrası “Super sport” kategorisinde Dünya şampiyonluğunu ilan eden Kenan Sofuoğlu’nun sezonun son yarışındaki müthiş mücadelesini izlemek üzere Paris’e uçuyoruz. Haftasonu, Pazar günü saat 14.30’daki yarış 22 tur olarak yapılacak. Fransa’nın başkenti Paris’teki Magny-Cours’daki bu mücadelenin toplam mesafesi 97.042 kilometre. Bir tur 4411 metreden oluşuyor.
Kenan “Lorenzini” takımı adına yarışıyor. Kawasaki motoru ile yaptığı bu derece ve aldığı puanlarla Lorenzini’yi kürsüye taşıdı. Motoru yapanlar Japon,  sürücüsü bir Türk, hem de artık adından “Müthiş Türk” olarak bahsedilen bir Türk… Uzun süreden bu yana özlenen başarıların değişmez imza sahibi Kenan Sofuoğlu’nu sezonun son yarışında yalnız bırakmak istemedik. Her zaman olduğu gibi yanındayız. Hep karşılama olacak değiliz ya bu defa oraya gidelim dedik.
Çoktan beri motosiklet yazısı yazmadım. En son Kemal Merkit için üzücü bir yazıyı kaleme almıştım. Ayda bir “Motoron” için yazıyor olsam da arada TMF sayfası ve yerel gazeteler için üşenmeden motor konusunda neredeyse her konuyu gündeme getirmeye çalışıyorum. Bundan büyük bir keyif aldığımı söylemeliyim. Yayınlanan her dergiyi alıyor, internette olan biteni büyüteç altında inceliyorum.
Motosiklet ailesi giderek büyüyor. Bazı gelişmeler ne yazık ki medyada yer bulmuyor. Çocukların motosikletle buluşmasına bazı engeller çıkarılıyor. Evet medyaya bazen doyurucu bilgiler akmazsa yapılan faaliyetler başka şekilde değerlendiriliyor. Bundan sonra motosiklet için her yapılan işin daha açık biçimde kamu ile paylaşılması daha sağlıklı iletişimin oluşmasını getirecektir.
Bunları konuşurken motosiklet çantaları gündeme bomba gibi düştü. Pizza, paket taşıyanlar yüzünden normal motosiklet çantasına sahip olanlar sorunlarla karşılaşacak mıyız? Bu konuda garip kararlar ve yönetmelikler çıkmadan önce aman iyi bir hazırlık yapılması sağlanmalıdır. Okuduklarım, MOTED’in ciddi bir çalışma yaptığı şeklinde… Umarım kısa sürede sorun çözülür, çantalar motorlarımıza takılı kalır…
Motosiklet için artık normal yollar da sorun olmaya başladı. Çeşitli hız limitleri reel gerçeklere göre düzenlenmediği için çeşitli olaylar tarafımıza aktarılıyor. Her zaman yazıyorum; motorla hız yapacak olanlar bu konuda eğitim almalıdırlar. Yüksek güçlü makinelerle yollarda caddelerde hız yapmak marifet değildir. İş, bu beceriyi, iyi bir eğitimle birleştirip pistlere yansıtabilmektir. Bu konuda TMF çok yakında daha yoğun bir eğitim seferberliğine girecektir diye düşünüyorum.
Motokros, enduro, süpermoto, drag, pist derken motor sporlarının iki tekerlisi yanında ATV işlerini de göz ardı etmememiz gerekiyor. Haymana yolu üzerindeki motokros alanında izlediğim ATV’ler tozu dumana kattıklarında bu kategorinin çok yakında inanılmaz bir seyirci kitlesine kavuşacağını rahatlıkla söyleyebilirim.
Son söz İstanbul Park üzerine olacak. Ama bunu Paris sonrasına bırakmak istiyorum. Orada artık MotoGP’ler yapılmalı, Formula1 yarışları geri gelmelidir. Biraz sabırlı olun. Gelişmeleri paylaşacağım.


Bu sayfa 3099 kez okundu