Olimpiyat ve Motosiklet

Olur, mu sorusu ile başlamak istiyorum? Bütün sporlarda varken motor sporlarında bu yapılanmayı göremiyoruz. En iyi yarışçımız ve Dünya Şampiyonu Kenan Sofuoğlu bile bir yabancı takımda mücadele ediyor. Üstelik bu organizasyonda ciddi miktarlarda lisans parası ödeniyor…

Motosiklet sporu diğerlerinde olduğu gibi erken yaşlarda başlanması gereken bir spor dalıdır. Şimdiye kadar gördüğüm en küçük motosiklet binicisinin yaşı 4,5 civarında idi. Düşük hacimli, kros-süpermoto karışımı bir motoru kaskı ve tam korumalı halde kullanıyordu.

 Küçük yaşta motosiklete binmenin başlaması için bazı faaliyetlerin varlığından haberdarız. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, düzenli olmayan ve biraz da reklam kokan çalışma olarak karşımızda duruyor. Motosiklet Federasyonunun bundan iki yıl önce Milli Eğitim Bakanlığına yapmış olduğu müracaatın kabul görmemesi aslında bu spora vurulan büyük bir darbedir. Konu üzerinde ciddi bir çalışmanın yapılma zamanı gelmiştir.

Güreşin olimpik sporlardan çıkarılması üzerine yapılan tartışmalara yakında halter ve boks da katılacaktır. Karate, bir darbe sporu olmamakla beraber şimdi bile olimpik branşlarından biri olarak kabul görmemektedir. Taekwondo sporunda yıllarca önce Güney Kore’nin her sıkletteki üstün başarılarından dolayı sıklet sayısının azaltıldığını biliyorum. Programlardan çıkarılan sporların yerlerine başka sporlar gelecektir. Buna en yakın aday motosiklet sporlarıdır. Değişime şimdiden hazır olmamız gereklidir!

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, olimpik sporları seçmede ve programa almada yıllardan bu yana o sporun seyircilerini, taraftarlarını, televizyonda yer alışlarını, izleyenlerin sayısını, reklam getirilerini ve toplumlardaki ilgiyi test etmektedir. Daha da ilginç olanı sporların mücadele şekli ve süresi, göze hoş görünmesi gibi ölçütler ön planda olmaktadır. Giderek, süresi daha kısa ve heyecan yaratan yarışma formları tercih edilecek gibi görünüyor.

Merak edenlerimiz varsa onlar için iki küçük örnek vermek istiyorum: Voleybol, başlama saati sonrası ne zaman biteceği belli olmadığı ve televizyonda çok uzun süren saatleri kapsadığı için oyun kurallarını değiştirmek zorunda kaldı. Şimdi yapılan her hata bir sayı olarak kaydediliyor, eskisine oranla daha kısa sürede bitiyor, üstelik çok da hızlandı… Masa Tenisinde belki de o zamanın kamera ve lens teknolojilerinin bugünkü gibi olmamasından kaynaklanmış olabilir, topun çapı büyüdü, rengi daha görünür hale getirildi. Aynı zamanda bir setteki sayı 21’den 11’e düşürüldü. Her iki sporda asıl sorun süre uzunluğu ve temponun düşük olması idi. Oysa şimdi tablo çok değişti. Buradan tekrar motosiklete geçmek istiyorum:

Şimdi bize önemli görevler düşüyor: O günlere hazır olabilmek için “Küçükler için Motosiklet” projesini hemen devreye sokmamız gerekiyor. “Okullarda Motosiklet” tanıtımı ve eğitimi toplantılarına hız vermeliyiz. Kulüpler, büyükler kategorisindeki her yarışçı başına bir de küçük yarışmacıyı piste hazırlamalıdır. Pist derken hemen aklınız İstanbul Park’a gitmesin; Ankara, Hayrabolu, Akyazı, Körfez, Kemer, Fethiye, Susurluk, Kartepe, Ödemiş, Akhisar, İzmir, Urla pist ve parkurları bu genç yarışçı adaylarını görmekten büyük keyif alacaktır.

Sonraki etapta her yaş grubunda milli takımlarımızı hemen kurmamıza sıra gelecektir. Bu konuda, en yakınımızdaki Balkan ülkeleri ile temasa geçebilir, ardından Avrupa sayfasını açabiliriz. Zor değil, bu konu FIM’e bile iletilebilir. Bu arada üretici şirketlerin yaş gruplarındaki milli sporcuları hem ülke hem de dünya çapında birer yarışçı olmak yolunda inanılmaz yol kat edebilirler.

Bu bir rüya olsa bile yaratılması zor olmayan hayaldir. Ben böyle düşünüyorum.

Bu sayfa 3905 kez okundu