Üniversiteliler yarışacak!..

Şimdi sıkı durun, arkanıza yaslanın ve sakince beni okuyun! Gelecek yıl Üniversite öğrencilerinin katılacağı motosiklet yarışları düzenlenecek. Daha doğrusu Üniversitelerarası Motosiklet Türkiye Şampiyonası yapılacak. Gelecek yıl derken o kadar çok süre yok. İki ay sonrasında 2016 bizi bekliyor olacak.

Ülkemizde sayısı 180’e varan Üniversitelerimiz bulunuyor. Bunların içerisinde 70’e yakın sayıda Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu veya Spor Bilimleri Fakülteleri var. Hemen her Üniversitede çeşitli sınıf ve hacimlerde motor kullanan arkadaşlarım ve öğrencilerimin varlığından haberdarım. Mersin’e gidiyorum, İktisat Bölümü binası önüne geliyorum. Bir sürü motor parkta. Demek ki birçok hocamız ulaşım aracı olarak motoru tercih ediyor.

Geçen Ağustos’un son gününde bir turnuvaya katıldım. Eskrim’in babaları (Veteranlar) toplanmışlar kıyasıya mücadele ediyorlar. Birisi var ki ışık hızında silah kullanıyor. Oturduğumuz yerden izliyoruz. Aklımdan geçen, o sporcunun aynı zamanda bir motor kullanıcısı olduğu şeklinde. Maç bitiyor ve onun yanına gidiyor ve soruyorum: D’Artagnan (Dartanyan) gibi silah kullanıyorsun. Sen motorcu musun? Anlattıkları uzun roman olur.

Kısa süre önce Africa Twin’i ile Çanakkale’den çıkıp Mersin’e gidiyor. Oralarda turladıktan sonra geriye dönüyor. Bir başka motorcu arkadaşım, o da Üniversiteden. Şimdi motor hacmini büyütmekle meşgul. Hergün satılık motorların peşinden koşuyor. Ama gider sonunda yenisini alır devam eder. Tirilye hayranı. Her hafta sonu eşi ve kızı ile orada. Aile otomobille, kendisi motoruyla oraya ulaşır.

Neyse şimdi asıl konuma dönüyorum: Üniversitede okuyan, motor kullanan ve aynı zamanda yarış tutkunu olan öğrenci kardeşlerime sesleniyorum, yavaş yavaş hazırlanmaya başlayın. Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer, Genel Sekreter Erdoğan Çelebi, Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda sıkı bir motosiklet kullanıcısı olan Süleyman Kocasert ile yaptığım istişarelerden sonra Üniversiteli öğrencilerin katılacağı bir motosiklet yarışının yapılması konusunda fikir birliğine vardık. Öyle inanıyorum ki, Türkiye Motosiklet Federasyonu da konuya sıcak bakacak ve Türkiye tarihinde Üniversite öğrencilerinin katılımı ile ilk motosiklet yarışı düzenlenmiş olacak.

Motosiklet hayatın içinde olduğu kadar Üniversitede de olmalıdır. Öğrencilerimizin ulaşım aracı olarak motosikleti kullanmaları onların harcamalarında ekonomi sağlayacaktır. Üstelik daha kısa sürede bölümlerine gidecekler, eve ya da yurtlarına dönerken zaman kayıplarına uğramayacaklardır.

Konu açılmışken, motosiklet satıcılarından bir istekte bulunmak istiyorum. Lütfen öğrencilere biraz fazla indirim yapın. Onların motosiklet sahibi olmaları ve kullanmaya başlamaları onların verimliliğini arttıracaktır. Daha iyi hekim, daha güçlü ekonomist, sağlam işletmeci dediklerimize bakın, hepsi motosiklet kullanıyorlar.

Özetlemek gerekirse, FISU’nun dediği gibi; Üniversiteli sporcular “bugünün yıldızı ama geleceğin liderleri” olacaktır!


Bu sayfa 4945 kez okundu