Avrupa Akrobasi Finali Afyon’da

Avrupa Akrobasi Finali Afyon’da

TSYD Ankara Şubesi’nin ev sahipliğinde Afyonkarakisar’da 12-13 Ekim'de düzenlenecek Göbeklitepe Kültür Finali’nin lansmanı yapıldı.
Afyonkarahisar Belediyesi toplantı salonundaki programa, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şube Başkanı Hüseyin Doğru ve TSYD Afyonkarahisar Şube Başkanı Nadir Güzbey katıldı.
TMF Başkanı Bekir Yunus Uçar, toplantıda yaptığı konuşmada, TSYD Ankara Şubesinin Türkiye'nin bütün değerlerini sahiplenecek bir organizasyonunu takdire şayan bir şekilde sahiplendiğini söyledi.
Türkiye'ye çok önemli basın ve medya katısı sağlayacak TSYD'nin şampiyonaya gösterdiği hassasiyetten dolayı kutlayan Uçar, şöyle konuştu: "Biz, dünyanın bütün medeniyetlerine beşik olmuş ve ışık tutmuş bir kültürün evlatlarıyız. Öyle bir ceddin ve mazinin torunlarıyız. Bu noktada bizim topraklarımızda yaşanmış bütün tarihi eserlere ve kültürel geçmiş ile faaliyetlere dört elle sarılıp sahip çıkmalıyız. Bizde bu düşünceyle elimizdeki bütün imkanları 'Göbeklitepe Projesi' içinde sergilemeye çalıştık."

"Afyonkarahisar'ın hizmetçisiyiz"

Afyonkarahisar Belediyesi ve çabalarından övgü ile söz eden Uçar, Afyonkarahisar artık motor sporları ile anılan bir merkez haline geldiğini vurguladı.
Bu konunun tüm dünya ve Türkiye spor medyası için geçerli olduğunu aktaran Uçar, " Sadece, turistik veya gastronomi yönüyle öne çıkan faaliyetleri ile ürünleriyle değil, artık motor sporları organizasyonlarıyla da öne çıkan bir şehir haline geldi. TMF olarak biz de Afyonkarahisar'ın hizmetçisiyiz. Bu noktada bu yükü sırtlama noktasında taşın altına elini koyan paydaşlardan birisiyiz. Bu şampiyona da elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. Sportif olarak en başarılı organizasyonu sergileyeceğiz. Afyonkarahisar halkında da beklentimiz dünyanın seyir zevki açısından en önemli 1-2 organizasyonu arasından yer alan bu serbest stil (freestyle) Avrupa Akrobasi Şampiyonasını yerinde ve bu tarihi mirasa da sahip çıkacak şekilde izlemelerini ve bizlerini yalnız bırakmamalarını istiyoruz." diye konuştu.
TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke de Avrupa Akrobasi Şampiyonanın 12-13 Ekim'de Afyon Motor Sporları Merkezindeki padok alanında yapılacağını kaydetti.
Şampiyonanın yapılacağı padok alanından övgüyle bahseden Akülke, "Uluslarası Motosiklet Federasyonu (FIM) 'en iyi padok' ödülü sonrası Göbeklitepe yarışının da Afyonkarahisar'da yapılması yönünde telkinleri oldu. Daha fazla sporcunun gelebilmesi ve ulaşımın kolay olması adına. Yani,alanın hazır olması nedeniyle Göbeklitepe'yi kullanarak Şanlıurfa yerine Afyonkarahisar'da yapılmasını önerdi. Bizde bu organizasyonu 12-13 Ekim'de Afyonkarahisar'da yapacağız. 12 Ekim'de yarışmanın antrenman ve sıralama turları yapılacak. İzleyicilerin esas odaklanacağı gün ise 13 Ekim. O tarihte farklı sürprizler de olacak. Sonradan açıklayacağız. Şampiyonaya kayıtlar devam ediyor. Ama şuana kadar Avrupa'dan 13, Türkiye'den de 15 gösteri sporcusu kayıt yaptırdı. Normalde de bu şampiyonayı 12 ile 15 arasında yarışçı takip ediyor. An itibariyle 28 sporcu şampiyonayı takip ediyor. Bu yarışların ilki Almanya'da yapıldı. Macaristan ve İtalya'dan sonra 4. ayağı Türkiye'de gerçekleşiyor. Dünya Motokros Şampiyonu da Afyonkarahisar'dan çıkmıştı. FIM'in takviminde yer alan Avrupa Akrobasi Şampiyonasının şampiyonları da Afyonkarahisar'dan çıkacak. Bu da bizim için ayrı bir gururdur." değerlendirmesinde bulundu.
Akülke, sporseverlerin şampiyonayı ücretsiz izleyebileceğini vurguladı.
Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek de tek gayelerinin Afyonkarahisar'ı dünyaya tanıtmak ve ön plana olduğunu aktardı. 
Dünya Motokros Şampiyonasında başarıyla çıktıklarını dikkat çeken Zeybek, "Bu yarıştan sonra da MXGP'den de 'en iyi padok' ödülünü aldık. Seneye de yapılacak şampiyonaya da daha iyi hazırlanacağız. Spora elimizden geldiği kadar destek veriyoruz. 12-13 Ekim tarihlerinde Avrupa Akrobasi Şampiyonasını yine Afyonkarahisar'da yapacağız. Pistimiz ve her şeyimiz hazır. Her türlü etkinliğe de açığız. Bu şampiyonanın final yarışlarıyla da sporseverlere keyifli vakit geçirtmeyi hedefliyoruz." dedi. 
TSYD Ankara Şube Başkanı Hüseyin Doğru da Avrupa Akrobasi Şampiyonası Göbeklitepe Kültür Finali'nin lansmanı için bir arada olduklarını ve 12-13 Ekim tarihlerinde Afyon Motor Sporları Merkezi'ndeki organizasyonun Türkiye ve Afyonkarahisar'a değer katacağını ifade etti. Doğru, sporun yanında ülkenin kültürel değerlerine de katkı vermeyi amaçladıklarını söyledi.


Bu sayfa 628 kez okundu

RESİMLER