Baja Troia Turkey Çanakkale'de Tamamlandı

Baja Troia Turkey Çanakkale'de Tamamlandı

Tanınmış Türk otomobil ve motosiklet yarışçıları yanı sıra İtalya, İsrail, Romanya, Yunanistan, İngiltere ve Endonezya’dan yarışçıların start aldığı organizasyon off-road disiplininde Türkiye’de koşulan ilk uluslararası formatta yarış olarak İstanbul Off Road Kulübü tarafından Çanakkale’de organize edildi. Ralli Art’ın 7 araçlık ekiple start aldığı yarış East EuropeanToutTerrain Series takviminde 5. ayak yarışı olarak koşuldu.

Yarışın en zorlu etaplarının yer aldığı 27 Ekim Cuma günü koşulan ILION, HOMEROS ve IDA Etapları, şiddetli fırtına ve yağmur nedeni ile iyice zorlaşan parkurda yarışçılara zor anlar yaşattı. 28 Ekim Cumartesi günü DARDANOS, PARİS, İSOFF ve PRİAMOS etapları yoğun yağmur altında koşuldu. Yarışmacı ekiplerden bir kısmı çamur nedeni ile kayganlaşan parkurda yoldan çıktılar. 29 Ekim Pazar günü WILUSA, SKAMANDROS ve BARIŞ Etapları ile yarış tamamlandı.
 

Tüm ekipler, etap içinde hasar gören araçlarını gün sonunda toplamaya çalışıp ertesi gün yarışa hazırlanmak için uğraş verirken, off road dayanışması ön plana çıktı. Türk yarışçılar ve görevliler, sorun yaşayan yabancı ekiplere her türlü desteği verdiler. İlk kez Türkiye’de bu tarz bir yarışa katıldıklarını belirten yabancı yarışçılar hem parkurların yapısından ve etap seçiminden çok memnun kaldıklarını ve çok zevkli bir yarış yaşadıklarını dile getirdiler.

Dört günlük BAJA TROIA TURKEY sonunda Çanakkale meydanında kurulan podyumda kupalarını alan yarışçılar hemen ardından fener alayı ve havai fişek gösterileri ile coşkulu bir Cumhuriyet Bayramı kutlaması da gerçekleştirmiş oldular.
 

Çanakkale’de yapılan BajaTroiaTurkey motosiklet sınıfında bir birinden çekişmeli yarışlara sahne oldu. M1, M2 ve Atv sınıflarında sporcular hem etaplarda zorluklara hem de birbirileri ile zamana karşı mücadele ettiler. Uzun parkurlarda iddialı pilotların yakıt sorunuyla finişi zorlanarak görmeleri diğer sporcuları sınıflarında üst sıralara taşıdı. M1 sınıfında Ümit Salkım (STMOK-Yamaha), M2 sınıfında Fahrettin Altınkök (UMOK-Sherco) ve ATV sınıfında da Emre Muharrem Sağlam (SMYRNA-Canam) yarışı ön sıralarda götürdüler.

Motosiklet Kategorisinde Sancaktepe Motosiklet Kulübü sporcusu Ümit Salkım (Yamaha ) birinci gelirken, ikinci Avrupa Motosiklet Kulübü sporcusu Murat Yazıcı (KTM) ve üçüncüde Sarıyer Motosşklet Kulübü spırcusu Zacharia Millward (BETA) oldu.

Orman etapların geçildiği ilk gün ülkemizi Dakar’da temsil eden Şakir Şenkalaycı (AVMK-KTM), Türkiye Enduro Şampiyonu Fırat Şahin (AVMK-Husqvarna) ve Türkiye Motokros İkincisi Hüseyin Neziroğlu (YMK-KTM) yakıt sorunu yaşarken, Türkiye ATV Şampiyonu Ziya Güler’de navigasyon problemi ile karşı karşıya kaldı. 27 motosikletçi ile birlikte BajaTroiaTurkey’de start alan kadın sporcu Gökçen Kabaş (BAMOS-Sherco), zorlu özel etapları başarıyla geçerek M1 sınıfında 6. Sıraya kadar tırmandı.

Ralli Araçlarında Intercity Takımı adına Nissan Navara ile yarışan Ahmet Ünlü – Semih Noyan Genel Klasman 1.’lik kupasını kaldırırken, ikinci ve üçüncü sırada Ralliart Takımı adına yarışan ekipler yer aldı. İkinci İtalyan ekip Mitsubishi L200’leri ile Gal Shacham-Ofir Nimrod ve üçüncü İsrail’lli ekip Mitsubishi Pajero ile yarışan Andrea Schiumarini-Ofir Nimrod oldu.

Ödül töreninde her ülkeden katılan sporcuların Genel Klasmanda en üst sırada yer alanlarına Ülke Kupaları verilirken, Off Road ruhuna uygun bir şekilde etap içinde yardımlaşmanın teşvik edildiği yarışta, rakiplerine yardım eden ekipler de Centilmenlik Kupasına layık görüldüler. Yarışın tek kadın sporcusu Gökçen Kabaş ve Erhan Yalçın Centilmenlik Kupasını kaldırırken yarışın destekçisi Sherco Türkiye'de dereceye giren sporculara çeşitli hediyeler verdi.
 

Motosiklet ve ATV Genel Klasman
1. 1 Ümit Salkım (STMOK-Yamaha) TUR M1
2. 14 Murat Yazıcı (AVMK-KTM) TUR M1
3. 17 Zacharia Millward (Sarıyer-BETA) IDN M1

M1 Sınıfı
1.Ümit Salkım (STMOK-Yamaha): 05:04:15.34
2.Murat Yazıcı (AVMK-KTM): 05:07:05.01
3.Zacharia Millward (Sarıyer-BETA): 05:22:56.29

M2 Sınıfı
1.Fahrettin Altınkök (UMOK-Sherco): 05:35:24.89
2.Bora Salkım (STMOK-Yamaha): 05:49:52.04
3.Harun Sığırlı (ÇMMSK-KTM): 05:50:33.86

ATV Sınıfı
1.Emre Muharrem Sağlam (SMYRNA-Canam): 05:42:23.60
2.Haktan Özkul (BAMOS-Canam): 05:46:34.25
3.Muharrem Goksel (TITUS-Polaris): 05:57:09.82

RALLİ Araçları Genel Klasman
1.209 Intercity / Ahmet Ünlü-Semih Noyan TUR TH.2 Nissan Navara
2.201 Ralliart / Gal Shacham-Ofir Nimrod ISR T1.1 Mitsubishi L200
3.205 Ralliart / Andrea Schiumarini-Ofir Nimrod ITA SSV Yamaha Quaddy

RAİD Araçları Genel Klasman
1.301 Utku Mestçi-Soner Birol TUR Suzuki Jimny
2.304 Caner Algönül-Esra Ozkök Algönül TUR SsangYong
3.303 Suzan Yelman-Handegül Turunç TUR Suzuki Jimny
 
 

Bu sayfa 1332 kez okundu