Can Öncü'den Tarihi Başarı

Can Öncü'den Tarihi Başarı

2018 Moto3 Dünya Şampiyonası'nın son yarışını kazanan Can Öncü, Grand Prix tarihinin yarış kazanan en genç sürücüsü olarak da tarihe geçti.

Milli sporcumuz Can Öncü tarihi bir başarıya imza attı. 15 yaşındaki sporcumuz, Moto3 Dünya Şampiyonası’nın son etabı olan Valencia Gran Prix'sinde zirvede yer alarak, yarış kazanan en genç isim olmayı başardı. KTM Ajo takımıyla mücadele eden ve yarışa dördüncü sıradan başlayan Can Öncü, ilerleyen turlarda kontrolü eline alarak, liderliğe yükseldi ve kariyerinin ilk Moto3 birincilliğine ulaştı. Genç sporcumuz aynı zamanda 15 yıl 115 günle Grand Prix tarihinin yarış kazanan en genç pilotu unvanını da ele geçirdi. Bu rekor daha önce 15 yaş 170 günle Scott Redding'e aitti.

Islak zemşnde yapılan yarışta güçlü rakipleri Jorge Martin ve John McPhee'yi geride bırakan Can, Moto3'de birincilik kazanan ilk Türk pilot olarak da Türk Motor Sporları tarihine geçti. Sporcumuz kupasını Uluslararası Motosiklet Federasyonu (FIM) Başkanı Vito İppolito'dan aldı.

Can Öncü, Red Bull MotoGP Rookies Kupası'nda da sezonu şampiyon tamamlamıştı.

 

CAN ÖNCÜ: BANA DA SÜRPRİZ OLDU

Yarışı ve zaferini değerlendiren Can Öncü, "Benim için bugün en önemli şey yarışı iyi noktalarda bitirmekti, ama podyumda bitirmeyi ya da kazanmayı beklemiyordum. Bu sabah pist koşulları yağmur nedeniyle çok kötüydü. Ancak yarış başladığında yağmur durmuştu. Bezzecchi ve Arbolino'nun düştüğünü gördüğümde, risk almaya karar verdim ve önce yarışı bitirmeye çalıştım. Ben büyük bir boşluk olduğunu gördüm, bu yüzden son birkaç tur sırasında durumu en iyi şekilde yönetmeye çalıştım. Sınırda sürmüyordum. Aslında, son turda çok yavaştım, ama görmediğim bir su birikintisinde kaydım. Hayatımın önünden önce benden önce flaş gördüm! Bu yarıştan önce hedefim, öğrenmek, deneyim kazanmak ve Moto2'ye çıkmadan önce Dünya Şampiyonası binicileri ile savaşmaktı. Sonunda hayalimi gerçekleştirmeyi başardım. Yarışı kazanabileceğimi düşünmedim ama bu konuda çok mutluyum. Herkese, Red Bull KTM Ajo ve Dorna'ya, son birkaç yıldır bana verdikleri destek için teşekkür etmek istiyorum. ” dedi.

 

GENÇ ŞAMPİYONUN BAŞARISI DÜNYA BASININDA GENİŞ YER BULDU

Amerika’nın önde gelen yayın organlarından Washington Post (WP)  “15 yaşındaki Türk Yarışçı Moto3 kategorisindeki  İlk Yarışında tarihine geçti” yorumunu “Henüz  15 yaş ve 115 günlük bir geçmişle ve wild card’la zirveye çıktı ve tarih yazdı” cümleleriyle sürdürdü.

MotoGP’nin resmi internet sitesinde Can’ın başarısı, “Can Öncü, Tarih Yazarken Alanı Sersemletti” manşetiyle yer bulurken, organizasyonun resmi Twitter sayfasında yarışın özeti “Ne Yarıştı” yorumuyla paylaşıldı. İngiliz Daily Mail Gazetesi de Can’ın başarısına yer verirken, “15 Yaşındaki Genç, İlk Moto3 Yarışı’nı Kazanarak tarih yazdı” dedi.

France TV, görüntülü haberine internet sitesinde de yer verirken, “Büyük Şampiyonanın Genç Şampiyonu” başlığını kullandı. Fransız yayın organı, “Rakiplerinin hatalarını iyi değerlendiren Can, yetenekleriyle podyumun zirvesine uzandı” değerlendirmesinde bulundu.

İspanyol Marca Gazetesi, “Can Öncü: Dünya Kupasının Kazananı Sadece 15 Yaşında” manşetiyle yer verdiği haberde, “Moto 3 Valencia Yarışı,  Bir Dünya Kupası yarışının en genç kazananı ünvanıyla biten bir yarış oldu.  Bir önceki şampiyondan 55 gün farkla tarihe geçti.” Detayını okurlarıyla paylaştı.

Motorsporları severlerin buuşma noktalarından Motorsport.com, “Öncü, wildcard’la girdiği pistten şampiyon olarak çıktı” yorumunu yaparken Valencia’da tarihi bir gün yaşandığına vurgu yaptı.

İtalyan Corriere, Alanya’da doğup büyüyen Can Öncü’nün Rookies Cup’ın şampiyonu ünvanını alarak geleceğin yeteneklerini hazırlayan organizasyona hızlı bir giriş yaptığını kaydetti. Gazete, ıslak asfalt üzerinde sergilenen performansın ardında  4 yaşında başlayan motor tutkusunun yattığını vurgularken, Can’ın ikiz kardeşi Deniz ile birlikte birlikte istikrarlı bir yükseliş sergilediğini belirtti.

Hindistan’ın en önemli yayın organlarından Timesofİndia, “15 Yaşındaki Türk Valencia’da Fırtına Gibi Esti” başlığıyla yayınladığı haberde, ‘mest olmak’ deyimini kullanarak, “Podyumun gösterişli genç kazananı izleyenleri mest etti” yorumuna yer verdi.

Sun Herald ise, “İlk Moto3 yarışında rekorlara uzandı” derken, Yahoo’nun internet sitesi de “İnanılmaz Duygu” başlığıyla yer verdiği haberde, “Genç Şampiyon, ilk yarışında tarihe geçti. Can Öncü, disiplinini bozmazsa büyük bir gelecek vaad ediyor” cümlelerini kullandı.

Red Bull’un internet sitesi Can Öncü’nün profesyonel bir Grand Prix yarışının başlangıç çizgisindeki en genç binici olarak büyük bir başarıya imza attığına dikkat çekerken, “Daha önce Scott Redding’in en genç Grand Prix şampiyonu rekorunu alan genç binici Dünya Şampiyonluğu’nu bu kategoride kazanan ilk Türk pilotu oldu” ifadelerine yer verdi.

Belçika, Finlandiya, Almanya, Portekiz ve Brezilya basını da Can Öncü’nün başarısını okurlarına farklı başlıklarla aktarırlarken, genç sporcunun gelecek yıl Moto3 yarışlarında dikkatle izleneceği görüşünde birleştiler.

 

 


Bu sayfa 2188 kez okundu

RESİMLER