Dünya Şampiyonası Erciyes'i Isıttı

Dünya Şampiyonası Erciyes'i Isıttı

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Snowcross Dünya Şampiyonası’da 2024 sezonu Türkiye’nin en büyük kış sporları merkezi Erciyes’te yapıldı. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşen İstikbal SNX TÜRKİYE yarışını büyük mücadele sonrası Norveç'ten Magnus Reiten kazandı. Yarışta ikinciliği ABD'li Jesse Kirchmeyer ve üçüncülüğü de Avusturya'dan Elias Bacher kazandı.

İstikbal SNX TÜRKİYE yarışının ödül töreni yarışların tamamlanmasının ardından Kayseri Erciyes Kayak Merkezi'nde yapıldı. Ödül törenine Kayseri Milletvekili Dr. Murat Cahit Cıngı, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, FIM Temsilcisi Hamad Alsaif, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, Asbaşkan Ogün Baysan, Kayseri Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Elcuman katıldı.

İstikbal SNX TÜRKİYE'ye katılan kadın yarışçılar İsveç'ten Ida Rosell, İsviçre'den Samantha Gillieron ve ABD'den Kelly Jean Collier'a hatıra plaketleri verildi.

Ödül Töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan İstikbal SNX TÜRKİYE Şampiyonu Magnus Reiten, "İlk motosikleti geçmek zordur her zaman. Bir fırsatını buldum ve geçtim. Bundan sonraki yarış daha zor olacak. Hazırlanarak daha iyisini yapmaya çalışacağım." dedi.

Yarışta ikinci olan Jesse Kirchmeyer, "İlk yarışta çok çekişmeli yarıştık. Az bir farkla kazandım. Ancak ikinci yarışta çok sıkıştırılınca geride kaldım. Sonraki yarışta daha iyi olacaktır." şeklinde konuştu.

Üçüncü olan Elias Bacher şöyle konuştu: "Sıralama yaşadığım probleme rağmen, kazanmayı bildik. Omuzum çıktı. Geride kaldım ama kürsüye yetiştim. Bir sonraki yarışa yetişmeye çalışacağım."

9 farklı ülkeden yarışçıların mücadele ettiği İstikbal SNX TÜRKİYE'de yapılan elemelerin ardından 16 yarışçı start aldı. Türkiye’nin motokros şampiyonları Şakir Şenkalaycı ve Galip Alp Baysan İstikbal SNX TÜRKİYE yarışıyla Snowcross Dünya Şampiyonası'nda yarışan ilk Türk sporcular olarak tarihe geçti.

Snowcross Dünya Şampiyonası'nın ikinci ayağı 14 Nisan’da Finlandiya, üçüncü ve son ayağı 21 Nisan’da Norveç’te yapılacak etaplarla tamamlanacak.

TELEVİZYONLARDAN BÜYÜK İLGİ

İstikbal SNX TÜRKİYE, 3 milyara yakın kişinin yaşadığı dünyanın birçok yerinde canlı yayınlandı. Türkiye’de ise, TRT SPOR YILDIZ’ın yanı sıra hafta sonu bir festival havasında gerçekleşen yarışlar D-Smart 82. Kanal Spor Smart 2 ve D-Smart GO’dan naklen yayınlanırken SportsTV’de canlı yayınlarla heyecanı sporseverlere aktardı.

 


Bu sayfa 768 kez okundu

RESİMLER