Edirne'de 3 Şampiyona Birden Yapılacak

Edirne'de 3 Şampiyona Birden Yapılacak

Tarihi ve kültürü ile Balkanların başkenti olan Edirne 3 Şampiyonaya ev sahipliği yapacak. Musabeyli’de bulunan Edirne Motor Sporları Kamp ve Karavan Merkezi’nde yapılması planlanan Avrupa 65/85cc Motokros Şampiyonası, BMU Doğu Avrupa Motokros Şampiyonası ve Türkiye LIQUI MOLY Motokros Şampiyonası’nın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Tarihin başkenti Edirne’de düzenlenecek şampiyonaların tanıtım toplantısı Deveci Han Kültür Merkezi’nde Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Vali Yardımcısı Yusuf Güler, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, Türkiye Motosiklet Federasyonu As Başkanları Ogün Baysan, Mahmut Nedim Akülke, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, İl Genel Meclis Üyeleri, Muhtarlar, kurum ve kuruluş temsilcileri ve  sporcuların katılımıyla gerçekleştirildi.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı (TMF) Bekir Yunus Uçar, Dünya Motokros Şampiyonası'nı da Edirne'de gerçekleştirmek istediklerini belirterek, “ Edirne'de yapılan motor sporları merkezinde çok büyük bir emek olduğunu belirterek, "Biz Türkiye'de bu kadar imkan sahibi iller varken, bu kadar farklı popülasyona sahip iller varken, bugün burada bu müjdeyi Edirne'den veriyoruz. Burada en iyisini yapmak için gayret gösteriyor olacağız. Bizim yaptığımız her bir organizasyon ulusal ve uluslararası organizasyonlar olarak ikiye ayırdığımızda her bir ulusal organizasyonumuz 12 milyon liralık reklam bedeli içeriyor. Boyutuna göre ve uluslararası kapasitesine göre de 200-220 milyon Euro'luk bir tanıtıma da tekabül edebiliyor. Dünya Motokros Şampiyonası'nı bu şehirde yaptığımız zaman Brezilya'da Google'da veya herhangi bir arama motorunda Edirne yazıp aradığınızda Dünya Motokros Şampiyonası ve Edirne olarak çıkacak inşallah. Bir başka, sportif bir pencere açmış olacağız buraya. Z kuşağının birebir hayran olduğu bir ekstrem sporla izleyicinin karşısına çıkıyor olacağız. Yüz binlerce kişinin katılımıyla bunu taçlandırmış olacağız" dedi.

Belediye Başkanı Recep Gürkan da, Edirne'nin motokrosun başkenti olacağını söyledi. Gürkan, "Yüreğimizle bu işin destekçisiyiz, her türlü katkıyı, desteği verdik, vermeye de devam edeceğiz. Edirne artık bir anlamda günümüzün vizyonuyla motokrosun da başkenti olacak. Edirne bir çok konuda olduğu gibi yine liderliğini sürdürecek ve Türkiye'nin en iyi pisti bu olacak, her şeyimizle varız, var olmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

Edirne Valisi Ekrem Canalp de motor sporları merkezinin çok değerli bir yatırım olduğunu ifade etti. Canalp, "Motokros da bizim için sporla turizmin iç içe geçtiği bir aktivite alanıdır. Dünya'da 2 milyar insanın takip ettiği bir spor dalıdır. Çok değerli bir yatırımdır. Buraya karavan - kamp alanı yapacağız ve hemen bununla beraber de çadır - kamp alanı yapacağız. Dolayısıyla bu spora gönül vermiş insanlar kendi karavanlarıyla, çadırlarıyla Edirne'ye geldiklerinde burada kendi konaklama imkanlarıyla beraber burada bulunma imkanı yaşayacaklar" şeklinde konuştu.

Toplantıda konuşan Türkiye Motosiklet Federasyonu Asbaşkanı Ogün Baysan, “Şampiyonaların gerçekleşeceği pistte çalışmalarda sona doğru gelindi. Şampiyonlar için piste gelen misafirler parmaklarını ısıracak. Hayırlı olsun.” açıklamasında bulundu.


Bu sayfa 217 kez okundu

RESİMLER