Hakkari'nin Şen Çocukları

Hakkari'nin Şen Çocukları

Türkiye Motosiklet Federasyonu’nun organizasyonu ile motosiklet ve atvye binen Hakkarili çocuklar sevinçten adeta havalara uçarken yüzlerindeki gülücüklerle ortalığı bir şenlik alanına çevirdi.

Çocukları motor sporlarıyla tanıştırmak, yeni yetenekler keşfetmek ve çocuklara güvenli motosiklet sürüş eğitimi vermek amacıyla başlatılan eğitim çalışmalarının ilki Hakkâri’de start aldı.

Coğrafi konumu ve devam eden terör olayları nedeniyle pek fazla kimsenin uğramadığı Hakkari’de başlatılan motosiklet eğitimi, kente farklı bir hava kattı. Çevik, sevimli ve sempatik görünen Hakkarili çocuklara da bir panayır oldu. Yaklaşık 15 gün süren ilk etap sürüş eğitimine 5 ile 15 yaş arası çocuklar katıldı. Bugüne kadar 300 çocuk eğitimden geçti. Birçoğu ilk defa motosiklet ve atv ile karşılaşan çocukların hayli yetenekli olduğu görüldü. Eğitmen Vehbi Ulusan, ‘’Gaz ve freni göstermem yetti. Çocukların tamamı ilk denemelerinde motosikleti hatasız kullandılar” dedi.

ÖNCE BİSİKLET, SONRA GAZ-FREN

Hakkari’nin tek düz alanı olan çakılla kaplı sahada yapılan sürüş eğitimi çalışmalarında çocuklara önce bisiklete binme eğitimi verildi. Çünkü kursa gelenlerin birçoğu bisiklete dahi ilk defa biniyordu. Bu aşamadan sonra sabit duran motosiklet üzerinde gaz ve fren kullanımı gösterildi. Kursun ilk gününde eğitim alanına gelen Hakkari Valisi Muammer Türker bu tür faaliyetlerin mutlaka yapılması gerektiğini belirterek çocuklarla tek tek ilgilendi. Türker, motosiklet federasyonunun her anlamda örnek teşkil eden bu faaliyetinin devamını beklediklerini söyledi.

LUNAPARK HAVASINDA EĞİTİM

Çocukların sürüş eğitimini bir oyun olarak algıladıklarını ifade eden Genel Koordinatör Hüseyin Küçükkelepçe şunları söyledi: “Çocuklar sürekli bize ‘ben ne zaman oynayacağım’ diyordu. Çünkü çocukların birçoğu motosikletle ilk defa karşılaşıyordu. Yaptığımız çalışmanın çocuklar açısından adeta bir lunapark havasında geçtiği söylenebilir. Çocukların yüzlerindeki sevinç aslında her şeye değerdi. Sosyal faaliyetlerin hemen hemen hiç olmadığı bu ilimizden belki dünya şampiyonu bir sporcu çıkaramayabiliriz ama Hakkarili çocukları şenlendirdiğimiz bir gerçek.”

BÖYLE İSTEKLİ ÇOCUKLAR GÖRMEDİM

300 çocuğa motosiklet sürmeyi öğrettiklerini ifade eden Eğitim Sorumlusu Vehbi Ulusan, “Yıllardır eğitim veriyorum. Bu kadar istekli motosiklete binen hiç kimseyle karşılaşmadım. Umarım diğer spor branşlarında da bu tür faaliyetler yapılır ve her şeyden mahrum olan bu çocukları kazanırız” dedi.

GÜLLE ŞAMPİYONU TAŞ ATARKEN KEŞFEDİLDİ

Kursun açılmasına en çok sevinenlerden biri de Hakkari Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadi Akdağ, sportif faaliyetler açısından birçok eksiklikleri bulunduğunu hatırlatarak, “Bütün imkansızlıklara rağmen gördüğünüz bu çocuklar spor yapmak istiyor. Türkiye Motosiklet Federasyonu diğer federasyonlarımıza da örnek olmalı. Bize ve çocuklarımıza çifte bayram yaşattılar” diye konuştu.

Akdağ, Hakkari gülle atma şampiyonu olan bir çocuğu da polise taş atarken keşfettiklerini sözlerine ekledi.

ÖZELLİKLE HAKKARİ’DEN BAŞLATTIK

Sporun evrensel barış dilini konuşan başta gelen faaliyetlerden olduğuna dikkat çeken Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar da Türkiye çapında planladıkları eğitim faaliyetlerini özellikle Hakkari’den başlattıklarını söyledi. Hakkari’ye gelerek eğitim faaliyetlerini yerinde gören Uçar, “Çocukların sosyalleşmesi, toplumla bütünleşmesi için spor yapmaları gerektiğine inanıyorum. Motor sporlarıyla uğraşan çocukların kararlı, disiplinli ve hayatta risk alan bir karakter sergiledikleri bilinen bir gerçektir” dedi.

Hakkari’de eğitim faaliyetlerini sürdüreceklerini vurgulayan TMF Başkanı Uçar, Hakkari’ye pist kazandırmayı planladıklarını da ifade etti.

Resim Galerisi için tıklayınız.


Bu sayfa 2470 kez okundu