Hayata Kastım Yok, Kaskım Var

Hayata Kastım Yok, Kaskım Var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Motosiklet kullanmak çok güzel bir şeydir, faydalı da bir şeydir. Çevre açısından faydalıdır, ekonomi açısından faydalıdır, insanların ruh sağlığı açısından faydalıdır. Ancak eğer bu iki tekerlekli heyecanı yaşıyorsanız, bu kaskı takmak durumundasınız" dedi.

“Hayata Kastım Yok, Kaskım Var” Projesinin Antalya’da düzenlenen tanıtım toplantısına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ve Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, TMF Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke katıldı.

Toplantıda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dünya Sağlık Örgütünün 2018 yol güvenliği küresel durum raporuna göre trafik kazalarından kaynaklanan küresel can kaybı sayısının 2000-2016 yılları arasında yüzde 17 arttığını ve yıllık olarak 1 milyon 350 bine ulaştığını söyledi. Soylu, "Özellikle 15 Temmuz’dan sonra, Türkiye’nin bütün iç güvenlik meselelerini bir bütün olarak ele alırken bilhassa Cumhurbaşkanımızın konuya ilgileri ve doğrudan talimatlarıyla, trafik güvenliği meselesine de yeniden ciddi ve stratejik bir yaklaşımla eğildik. Belki son dönemde ülkemizin yoğun gündemi içerisinde pek dikkat çekmemiş olabilir ama bu çalışmalardan rakamlara yansıyan çok olumlu neticelere ulaştık. Ve bana göre hepsinden önemlisi trafik güvenliğinde olumlu bir trend yakaladık " şeklinde konuştu. 

BAKAN SOYLU: MOTOSİKLET RUH SAĞLIĞINA FAYDALI

Kask kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak konusunda kararlı olduklarının altını çizen Soylu, “Motosiklet kullanmak çok güzel bir şeydir, faydalı da bir şeydir. Çevre açısından faydalıdır, ekonomi açısından faydalıdır, insanların ruh sağlığı açısından faydalıdır. Yapılan bir araştırmada motosiklet kullanımının stres hormonlarını yüzde 28 azalttığı, 20 dakikalık bir motosiklet kullanımının kalp atış hızını yüzde 11, adrenalin seviyesini yüzde 27 arttırdığı ve duyusal odaklanmayı geliştirdiği anlaşılmıştır. Ve ülkemizde motosiklet kullanımı giderek artmaktadır. Bu, güzel ve umut verici bir gelişmedir. Ancak aynı gelişmeye paralel şekilde kask kullanımını, diğer koruyucu ekipman kullanımını da yaygınlaştırmak zorundayız. 2018’de motosiklet kazalarında hayatını kaybedenlere baktığımızda 2019 13 yüzde 70’inin kaskının takılı olmadığını görüyoruz. Ve şu detayı da vermek isterim, kaskı takılı olmadan hayatını kaybedenler ağırlıklı olarak şehir içinde gerçekleşen kazalara karışanlar.. Kısa mesafe olduğu düşünülerek kask takılmıyor ve esasen şehirlererarası yollardakilere göre düşük süratlerde kaza yapılmasına rağmen, kask takılı olmadığı can kayıpları yaşanıyor. Motosiklet kazalarının daha çok çarpışma sonucu meydana geldiği ve kaza geçiren insanların vücutlarında en çok kafalarından yaralandığı biliniyor. Yine yapılan araştırmalarda kask kullanmanın tüm kafa yaralanmalarını yüzde 60 ile yüzde 75 arasında, ölümcül kafa yaralanmalarını ise yüzde 29 oranında azalttığı görülmüştür. Dolayısıyla neresinden bakarsanız bakın, hangi araştırma raporunu, hangi istatistiği incelerseniz inceleyin, eğer bu iki tekerlekli heyecanı yaşıyorsanız, bu kaskı takmak durumundasınız" mesajını verdi. 

BAŞKAN UÇAR: ÇOCUKLARA DERS OLARAK OKUTULMALI

Türkiye  Motosiklet Federasyonu olarak böyle önemli ve hayatın bizatihi, kendisine dokunan projede paydaş olarak bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirten Başkan Bekir Yunus Uçar, “Bu güzel fikri projelendiren Antalya Valimiz Münir Karaloğlu beye ve Antalya Valiliğimize teşekkür ediyoruz. Motosiklet, motosikleti kullanan insanlar için vazgeçilmez bir tutku. Ama  bu tutkunun sürdürülebilir olması için de kask takmak hem yasal hem de gerçek hayatın içerisinde zorunluluk. Biz, Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak biliyoruz ki motosiklet kullanırken kask takmanın gerekliliğine dair olan bilgi, motosiklet satın alındıktan sonra ya da ehliyet alındıktan sonra öğrenilebilecek bir bilgi değildir. Bu bilgi çocuklarımız daha ilkokul sıralarına oturdukları zaman öğretilmesi gereken bir bilgidir. Bu noktada projeyi himaye eden Antalya Valiliğimizden ve sayın bakanımız Süleyman Soylu’dan bir istirhamımız var. Bakanımızın Ramazan Bayramında uygulattığı Kırmızı Düdük uygulamasındaki gibi çocuklar tarafından kontrol edilen ve oto kontrolün çocuklarda olduğu proje gibi bir proje yapmalıyız. Milli Eğitim Bakanlığımız’dan ayda bir ders saati olsa dahi çocukların başlarına kask takarak, trafikte güvenli motosiklet kullanma dersini federasyon olarak talep ediyoruz. Çünkü bu bilgiyi yaşayarak öğrenen çocuk, bunu unutmayacak ve hayatının her döneminde kendisi ve sağlığı için bunu uygulayacaktır. Zorlu şartlarda görev yapan trafik polislerimizin yapamadığını bir öğretmenimizin işlediği 45 dakikalık derste, bunu yapabileceğine inanıyoruz. Bu konuda federasyon olarak üzerimize düşen her türlü görevi yapmaya hazırız. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Eylül ayında Afyonkarahisar ilimizde yapacağımız Dünya Şampiyonası’nda “Hayata Kastım Yok, Kaskım Var” projesini on binlerce yerli ve yabancı yarışsevere sunumlarla anlatacağız. Bunu görev olarak üzerimize alıyoruz. Projeye destek veren herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ UZUNKAYA: KAZALARI AZALTMALIYIZ

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya ise, “Trafik ülkemizin değişmez en önemli kangren sorunlarından birisi. Her yıl ortalama 7 binin üzerinde insanımızı trafik kazalarında hayatını kaybediyor, 300-350 bin insan ise yaralanıyor. Böyle bir sorunun her aşamasında her ayağı ile mücadele ederek kim destek veriyorsa bunlara millet olarak müteşekkir olmamız lazım. Bu projede Antalya’nın seçilmiş olmasının gerçekte isabetliliği de ortada. Bu projede Antalya’nın seçilmiş olmasını önemli buluyorum" ifadelerine bulundu. 

VALİ KARALOĞLU: İNSAN HAYATI UCUZ OLMAMALI

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Türkiye’de İstanbul’dan sonra en fazla tescilli motosikletin Antalya’da olduğunu ve beş buçuk yıla baktığımızda çok sayıda insanımızı motosiklet kazalarında kaybettiğimizi ve yaralandığını gördük. Aslında kask takmak mecburi ama aynı motor üzerinde birden fazla kişinin kasksız olduğunu görünce insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı dedik. Esnafımızın, kaliteli kask satma noktasında odalarımızın çok önemli desteği olacak. Gazeteciler Cemiyeti bunun halka yaygınlaştırılması noktasında destek verecek" dedi. 


Bu sayfa 388 kez okundu

RESİMLER