Razgatlıoğlu'ndan Tarihi Başarı

Razgatlıoğlu'ndan Tarihi Başarı

İngiltere’de yapılan Dünya Superbike Şampiyonası’nda milli sporcumuz Toprak Razgatlıoğlu ikinci olarak büyük bir başarıya imza attı.

Milli Takımlar Kaptanımız Kenan Sofuoğlu’nun emekliye ayrılıp, bayrağı devrettiği milli sporcumuz Toprak Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası’nda ikinci olarak Türk motor sporları tarihinde büyük bir başarıya imza attı. Donington Park pistinde (4,023 km) yapılan yarışta Kawasaki Puccetti takımıyla boy gösteren genç sporcumuz, mükemmel bir performans sergiledi. 23 tur boyunca rakipleriyle başabaş mücadele eden Razgatlıoğlu, damalı bayraktan ikinci sırada geçerek bu sınıfta ilk kez kupa kaldırdı. İngiltere yarışını Hollandalı Van Der Mark kazanırken, Dünya Şampiyonu Jonathan Rea, Toprak Razgatlıoğlu’nun ardından üçüncülüğü elde etti.

RAZGATLIOĞLU GURURUMUZ OLDU

Dünya Superbike Şampiyonası’nda ilk podyumunu yapan genç yeteneğimiz ülkemizi büyük sevince boğdu. Donington Park pistinde gurbetçilerimiz Ay-Yıldızlı bayrağımızla genç yeteneğimize büyük destek verdi.

İlk kupasını kazandığı için çok mutlu olduğunu belirten Razgatlıoğlu, Dünya superbike şampiyonasında ilk podyumumu gördüm çok mutluyum. Şükürler olsun, herkese teşekkür ediyorum. Yanımda şuan olamasa da sürekli her antrenman öncesi ve sonrası telefon açan, bana destek olan kenan Sofuoğlu abime de teşekkür ediyorum. Onun sayesinde buradayım. Bu anı babamın da yaşamasını isterdim. Mekanı cennet olsun. İnşallah daha iyilerini yaşayacağız." diye konuştu.

Milli sporcumuz Toprak Razgatlıoğlu, genel klasmanda 78 puanla 8. sırada yer alıyor.

 

İNGİLTERE YARIŞ SONUCU (İLK 5)

1-60 Michael van der Mark -  Yamaha 23 Tur

2-54 TOPRAK RAZGATLIOĞLU - Kawasaki 23 Tur

3-1 Jonathan Rea - Kawasaki 23 Tur

4-22 Alex Lowes -  Yamaha 23 Tur

5-7 Chaz Davies -  Ducati 23 Tur

 

"TOPRAK, SOFUOĞLU'NUN YOKLUĞUNU ARATMAYACAK"
Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar, Dünya Superbike Şampiyonası’nın 6. ayağında ikinci olarak büyük bir başarıya imza atan Toprak Razgatlıoğlu'nun daha uzun yıllar motosiklet sporuna hizmet edeceğini söyledi. Uçar, İngiltere'deki 6. ayak yarışında piste çıkan milli sporcu Toprak Razgatlıoğlu'nun ikinciliğinin beklenen bir sonuç olduğunu dile getirdi. Toprak'ın yetenekli bir sporcu olduğunu vurgulayan Uçar, "Dünya şampiyonluğunu kazanarak, kupayı kaldırırsa 'bize sürpriz oldu' diyemem." ifadesini kullandı.

Toprak'ın, Kenan Sofuoğlu'ndan çok daha iyi imkanlarla yarışa başladığını dile getiren Uçar, şöyle konuştu: "Ülkemize daha uzun yıllar şampiyonluklar yaşatacaktır. Toprak'ın bu anını, bu başarıyı bekliyorduk. Olması gerektiğinin bir 'tık' gerisindeydi. Daha fazlasını bekliyoruz. Motosiklet sporunda olması gereken cesaret, teknik ve kabiliyet üçlüsü onda var. Cesareti Allah vergisi, Kenan ağabeyinden aldığı tekniği, rakiplerinden edindiği bilgi ve beceri onda var. Dünya şampiyonluğu kupasını kaldırırsa sürpriz olmaz." Bekir Yunus Uçar, şampiyon Kenan Sofuoğlu'nu farklı bir kulvara gönderdikleri bir süreçte Toprak Razgatlıoğlu'nun başarısının önemine dikkati çekerek, "Tüm oradaki rakiplerine, dünyadaki motosiklet otoritelerine 'Bu çocuk Kenan ağabeyinin yerini aratmayacak' sözünü söyletti. Bizim için büyük bir gurur oldu. Kenan'ın boşluğunu ondan aldığı tecrübe, eğitim ve sportmen kişiliğiyle dolduracaktır." değerlendirmesini yaptı.

 


Bu sayfa 2451 kez okundu

RESİMLER