Sea To Sky 10. Kez Start Alacak

Sea To Sky 10. Kez Start Alacak

Kemer'de 9 yıldır büyük heyecanla takip edilen ve Graham Jarvis, Wade Young, Mario Roman ve Travis Teasdale gibi dünyaca ünlü sporcuların katıldığı Sea to Sky Enduro Motosiklet Yarışı'nın bu yıl 10'uncusu düzenleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Motosiklet Federasyonu, Kemer Belediyesi, Olympos Teleferik ve Rixos Sungate Otel'in destekleriyle Kemer Enduro Motosiklet Kulübü (KEMK) tarafından düzenlenen Sea to Sky, 25 Eylül Çarşamba günü başlayacak ve 28 Eylül Cumartesi günü tamamlanacak. 4 gün ve 4 etaptan oluşacak olan yarışmaya 28 ülkeden 260 sporcu kayıt yaptırırken bu sporcuların 80'in Türk sporcular oluşturuyor.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ SPOR İLE TANITILACAK

Kemer Enduro Motosiklet Kulübü tarafından yarışmaya tema eklemesi de yapıldı. Bu yılki organizasyon 'Yörük' temasıyla düzenleniyor. Yörük teması kapsamında padok alanına 3 ayrı kıl çadırı kuruldu. Çadırlardan birinde kayıt işlemleri yapılırken, bir diğer çadırda ise Kemer Yörük Derneği tarafından Yörük kültürünün tanıtımı için gözleme, yayık ayranı ve kahve ikramı sunulacak. Bununla birlikte 4 günlük etaplarda mola alanları da kıl çadırından hazırlanarak spor ile kültür bir arada yaşatılacak.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Sea to Sky Enduro Motosiklet Yarışı ile ilgili Kemer Ralli Alanı'nda basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Deniz Yılmaz, Olympos Teleferik Genel Müdürü Haydar Gümrükçü, KEMK Başkanı Semih Özdemir ile yarışmaya katılan takımların dünyaca ünlü yarışçıları Wade Young, Mario Roman, Travis Teasdale ve Kirsten Landman katıldı.

Dört günlük bir yarış programı olduğundan bahseden KEMK Başkanı Semih Özdemir şöyle dedi: "25 Eylül Çarşamba günü 15.30'da Kındılçeşme plajında özel hazırladığımız alan içerisinde ekstrem endurovari bir parkurumuzda plaj yarışıyla başlayacak. 26 Eylül Perşembe günü orman yarışımız, 27 Eylül Cuma günü kanyon yarışımız ve 28 Eylül Cumartesi günü de Çamyuva sahilinden başlayıp Tahtalı Dağı'nın zirvesinde bitecek olan en zor dağ yarışımızla devam edip programımızı sonlandıracağız. Yarışmada 28 ülkeden 260 yarışçımız start alacak 10'uncu yılımızda. 8 kadın yarışçımız var şu anda. 80 Türk yarışçımız var. Diğerleri muhtelif dünya ülkelerinden gelen yarışçılar. Bu yıl yarışımızın teması Yörük kültürü. Mevcutta biz enduro yaparken Yörük patikalarını, göç yollarını kullanıyoruz. Dolayısıyla bunu da göz önünde bulundurarak Yörük kültürümüzü, geçmişteki yaşantılarımızı yurt dışından gelen misafirlerimize tanıtmak için Yörük kültürünü işledik. Alanımızda, çadırımız yayık ayranı ikramımız var. Kayıtlarımızı yine aynı şekilde Yörük çadırlarının içerisinde yaptık. Dolayısıyla tabii bu da gelen misafirlerimizin dikkatini çekti ve sordular. Onlara gerekli bilgilendirmeleri yaptık. Bu da kültürümüzün bir tanıtımı oldu."

Konuşmaların ardından basın toplantısına katılan sporcular, alanda oluşturulan parkurda gösteriler yaparak, gazetecilere poz verdi.

25 EYLÜL PLAJ ETABI

2 kilometreden oluşan fakat motokros etabı şeklinde tur atılarak Kemer ilçe merkezindeki Kındılçeşme plajında yapılacak olan plaj etabı seyir zevki açısından en güzeli olarak yıllarca izleyiciler tarafından beğeni topluyor. Deniz kıyısında çakıl içerisinde ilerlemeye çalışacak olan sporcular ardından yapay olarak oluşturulan tepeleri suların içerisinden geçerek aşmaya çalışacak. Görsel zevki ön planda olan yarışma sporcular için çok da zorlu olacak. Yarışta sporcular araç lastiklerinin ve kütüklerin üzerinden geçerek, kayaların üzerinden atlamaya çalışacak.

26 EYLÜL ORMAN ETABI

43 kilometrelik orman etabı, Çınarlı Pınar Restoran önünden başlayarak ormanlık arazi içeresindeki zorlu alanlar geçilerek sırasıyla Ovacık, Gedelme, Sumakseneri'ne kadar giderek ardından Kesmeboğazı köprüsündeki finiş çizgisine kadar devam edecek.

27 EYLÜL KANYON YARIŞI

35 kilometrelik etapta sporcular Kesmeboğazı'ndaki başlangıç çizgisinden start alarak kanyon içerisindeki suyu takip ederek kayaların ve ormanlık alanın içerisinden Ovacık, ardından Üçoluk'a kadar çıkacak. Sporcular buradan tekrar Ovacık'a gelecek ardından Gedelme'den, Kesmeboğazı'na geçecek.

28 EYLÜL DAĞ ETABI

Yarışın en zorlu etabı olan ve Çamyuva sahilindeki 0 rakımdan başlayacak olan 55 kilometrelik dağ etabı, Kesmeboğazı, Ovacık, Yayla Kuzdere, Belen Yaylası, Çukur Yayla gibi zorlu ormanlık alanların geçilmesinin ardından Antalya'nın zirvesi olarak adlandırılan Tahtalı Dağı'nın 2365 metrelik zirvesinde son bulacak.


Bu sayfa 859 kez okundu

RESİMLER