Sporda Marka Ülke Türkiye

Sporda Marka Ülke Türkiye

Gençlik ve Spor Bakanlığı, “Türkiye Spor Turizmi Stratejisi” ile birlikte spor turizmi yol haritasının oluşturulması amacıyla ilgili tüm paydaşların katkılarını almak üzere “Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı” düzenledi.

Antalya’da 10 – 13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen çalıştaya Türkiye Motosiklet Federasyonu İdari Asbaşkanı Mahmut Nedim Akülke, bilim insanları, kamu kurum ve kuruluşları, acente ve konaklama sektörü temsilcileri, belediyeler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan alanında uzman kişiler katıldı. Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı’nda Spor Turizminde ‘Ürün Çeşitliliği ve Sürdürülebilirlik’, ‘Örgütlenme ve Destinasyon Yönetimi’,  ‘Çevre, Planlama ve Tesisleşme’, ‘Yatırım, Finansman ve Teşvik’, ‘Tanıtım, İletişim ve Pazarlama’ ve ‘İnsan Kaynağı Yönetimi, Eğitim ve Ar-Ge’ konu başlıkları yer aldı.

Türkiye Spor Turizmi Çalıştayı'nın kapanışına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, spor turizminin ülke adına son derece stratejik öneme sahip bir faaliyet alanı olduğunu dile getirdi. Kasapoğlu, Türkiye'nin ne kadar avantajlı bir konuma, ne kadar zengin bir potansiyele sahip olduğunu bildiklerini vurgulayarak, yalnızca sayısal anlamda değil, aynı zamanda nitelik açısından çok kaliteli tesisleri bulunduğunu, dünyanın en iyi, en teknik ve altyapı bakımından en etkili spor tesislerine sahip ülkelerinden biri olduğunu söyledi.

"Organizasyonlarda doğal aday Türkiye"

Yapılan spor yatırımlarının, önemli uluslararası organizasyonlara ev sahipliği noktasında avantaj sağladığına dikkati çeken Bakan Kasapoğlu, UEFA Süper Kupa, Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası, Dünya Ralli Şampiyonası, Dünya Motokros Şampiyonası gibi onlarca üst düzey etkinliği gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

"Spor turizminde marka ülke olmamız önünde hiçbir engel yok"

Türkiye'nin iklim özelliklerinin bütün spor dalları için son derece elverişli olmasını büyük bir avantaj olarak gördüklerini anlatan Kasapoğlu, şöyle konuştu: "Türkiye, coğrafi yapısı ve iklim özelliklerinden dolayı spor turizmi potansiyeli çok yüksek bir ülke. Dört mevsimin aynı anda yaşandığı, hem yaz hem de kış sporlarının yapılmasına son derece uygun şartlara sahip nadir ülkelerden biriyiz. Aynı zamanda Avrupa ülkelerine yakınlığı ve kaliteli konaklama imkanlarıyla Türkiye'nin spor turizminde marka ülke olmasının önünde hiçbir engel yoktur."

Konumu ve ekstrem sporlar dahil motor sporlarına sağladığı doğal mekanlarıyla büyük bir spor turizmi potansiyeline sahip ülkemizin 600 milyar dolara yaklaşan küresel spor endüstrisinden alacağı payın artırılması ana hedefiyle düzenlenen çalıştayın parolası ise “Sporda Marka Ülke Türkiye” olarak belirlendi.

 


Bu sayfa 850 kez okundu

RESİMLER