"Toprak'ın Başarısını Anlatamıyoruz"

Motorsporlarının, dünya sportif seyir zevki listelerinde ilk üç sırada yerini aldığı bir çağda sporcularımızın tırmandığı noktayı maalesef yeterince anlatamıyoruz.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar, tüm Avrupa ve dünyada en popüler 3 spor branşından biri olan motosiklet yarışlarında Türk sporcuların eriştiği noktanın farkında olunması gerektiğini belirtti. Federasyon Başkanı Uçar, “aktif motorsporları izleyicisinin ortalama 850 milyon kişi olduğu, sosyal medya etkileşiminin 1.4 milyarı bulduğu bir dünyada özellikle milli sporcumuz Toprak Razgatlıoğlu, dünyanın gözü önünde çok büyük başarılara imza atıyor.” dedi.

Başkan Uçar, “İlk ve orta dereceli okul öğrencileri arasında yapılan bir araştırmaya göre motosiklet sporunun, “imkan verilse hangi sporu yaparsınız?” sorusunda ilk 3 sırada bulunduğunu ve bu potansiyelin daha etkin şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Motosiklet sporundaki bu başarıların ülkemizde yeterince bilinirliğinin bulunmadığı, farkındalığın oluşmadığını ifade eden Uçar, “100 yılı aşkındır motorsporlarının kıyasıya mücadelelerle yapıldığı Avrupa’da onbinlerce yarışçı arasından Toprak sıyrılıp dünyanın zirvesine yerleşiyor ancak bir çoğumuz bunun farkına dahi varamıyoruz.” dedi.

Uçar, Milli Motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu’nun büyük bir emek ve çabanın, üstün bir gayret ve doğru örneğin peşinden koşmanın parlak bir ürünü olduğunu ifade ederek, “ 5 kez Dünya Şampiyonluğunu ülkemize kazandırmış olan Milli Takımlar Kaptanımız Kenan Sofuoğlu’nun izinde bir kariyer yolu takip eden Toprak, ustası ve ağabeyi Kenan Sofuoğlu’nun tüm tecrübelerini mücadelesine yansıtıyor ve emin adımlarla ilerliyor.” dedi.

Toprak’ın uluslararası motorsporları nezdindeki yurtdışı bilinirliğinin ülkemize oranla % 300 oranından daha fazla olduğunu belirten Uçar, başarılı yarışçı Toprak’ı takip eden 120’den fazla uluslararası basın kuruluşu olduğunu belirtti.

Toprak Razgatlıoğlu’nun yarıştığı Dünya Superbike Şampiyonası’nın tribün izleyici ortalamasının ülkeler bazında 60 bin kişinin üzerine çıktığını belirten Uçar, Toprak’ın her başarısının ardından daha büyük bir hayran kitlesine ulaştığını kaydetti.

Öte yandan, Toprak Razgatlıoğlu’nun sosyal medya takipçi sayısı ve etkileşimine işaret eden Uçar: “Örneğin Toprak’ın instagram mecrasındaki takipçi sayısı lideri olduğu şampiyonada yarışan rakiplerinden çok daha az olduğunu ve %55’inin yabancı kullanıcılardan oluştuğunu görüyoruz. Bu da yurtiçi bilinirliğinin düzeyini de bize üzücü bir şekilde işaret ediyor.” dedi.

 

Motosiklet sporunun diğer tüm spor branşlarına oranla çok daha fazla bir konsantrasyon, denge, hızlı karar verme, kas hafızası, risk alma becerisi ve kondisyon gerektirdiğine işaret eden Başkan Uçar, “ Tüm bu özellikler Kenan Sofuoğlu’nun büyük emeklerle yetiştirdiği, başlarında durduğu Toprak ve diğer yarışçılarımızda fazlasıyla mevcut. Bu potansiyeli koruduğumuz sürece on yıllar boyunca dünya ve Avrupa pistlerinde podyumda hep bir Türk Bayrağı dalgalandığını görüyor olacağız.” şeklinde konuştu.

Başkan Uçar, Toprak Razgatlıoğlu’nun motor sporlarının zirvesindeki organizasyonda dünya şampiyonluğu için mücadele eden 21 sporcu arasında 183 puanla liderliğe yerleşmesinin tüm Türkiye için büyük bir gurur kaynağı olduğunu da belirtti.

 


Bu sayfa 793 kez okundu