Türkiye Pist Şampiyonası İle İlgili Açıklama

Türkiye Pist Şampiyonası İle İlgili Açıklama

Türkiye Motosiklet Federasyonu olarak birinci önceliğimiz, yarış organizasyonlarımızda sporcularımızın, teknik ve mekanik ekiplerimizin ve seyircilerimizin güvenliğini sağlamaktır.

Bu doğrultuda Türkiye Pist Şampiyonası’nın yapılabilmesi için proje ve uygulama çalışmalarımız Düzce, Afyonkarahisar ve İzmir’de yürütülmektedir.

2019 Yarış Sezonu için, İzmir Ülkü Yarış Pisti Yönetimi ile çeşitli görüşmeler yapılmış ve TMF Pist Şampiyonası’nın yapılabilmesi için gerekli şartların ve hazırlıkların tamamlanacağı federasyonumuza bildirilmiştir.

Bu görüşmeler doğrultusunda TMF Pist Komisyonumuz ve Teknik Kurul Başkanlığımız Pist Yönetimi ile mutabakat neticesinde 3 yarışlık Türkiye Pist Şampiyonası takvimini açıklamıştır.

Ancak,

15 Ekim 2019 tarihinde yapılan nihai incelemede, “Yarış Güvenlik Standartları”nın hiçbirinin oluşturulmadığı yerinde görülmüş ve 1. Ayak yarışı iptal edilmiştir.

Bu kez yeniden Pist Yönetimi ile görüşmeler yapılmış ve federasyonumuz yetkililerine hazırlıkların 2-3 Kasım tarihleri öncesinde tamamlanmış olacağı sözü verilmiş bu şekilde yarış takvimimiz revize edilmiştir.

Bu aşamada sporcularımız başta olmak üzere tüm ekiplerimizin can ve mal güvenliğinin eğitim, antrenman ve yarış organizasyonu için sağlanmasını teminen İzmir Ülkü Yarış Pisti Yönetimi ile yeniden görüşmeler yapılmış ve 26 Ekim 2019 tarihinde tekrar pist incelenmiştir.

İnceleme sonunda rapor edilen ve tutanak halinde pist idaresine tebliğ edilen eksiklerin 29 Ekim 2019 tarihine kadar tamamlanması istenmiştir.

Gelinen noktada,

29 Ekim Salı günü yapılan son inceleme sonucunda, gerekli yarış güvenlik önlemlerinin alınmadığı, İzmir Ülkü Yarış Pisti’nin bu haliyle TMF Pist Şampiyonası güvenlik standartlarını karşılamadığı görülmüştür.

Bu aşamada yapılacak bir yarışmada can ve mal emniyeti olmadığı anlaşıldığından Federasyonumuzca yarışçılarımızın herhangi bir zarar görmeme hususuna azami önem verildiğinden, Türkiye Pist Şampiyonası’nın daha önce ilan edilen 2-3 Kasım tarihli yarışı iptal edilmiştir.

2019 yılında TMF Pist Şampiyonası yapılabilmesi noktasında gerekli incelemeler devam etmektedir.

2019 Yarış Sezonunda TMF Pist Şampiyonası gerçekleştirilemediği taktirde özellikle Pist Şampiyonası için lisans çıkartan sporcularımızın mağdur olmamalarını teminen lisans ücretleri geri ödenecektir.

 

TÜRKİYE MOTOSİKLET FEDERASYONU


Bu sayfa 716 kez okundu